Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Ce surpriză la Tokyo! David Popovici a fost privit în finala la 100 de metri de legenda înotului cu care este comparat românul FOTO

Joi, 29 Iulie 2021, ora 09:30
44118 citiri
David Popovici

Înotătorul român David Popovici s-a clasat pe locul 7 în finala probei de 100 m liber, joi, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu timpul de 48 sec 04/100.

Popovici (16 ani) se calificase cu al cincilea timp din semifinale (47 sec 72/100), care ar fi însemnat locul patru în finală. La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma la 100 m liber, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

Americanul Caeleb Dressel a cucerit aurul la Tokyo în proba de 100 m liber, cu timpul de 47 sec 02/100, nou record olimpic. Australianul Kyle Chalmers s-a clasat pe locul secund, la 06/100, iar al treilea a fost rusul Kliment Kolesnikov, la 42/100.

Cursa regină a înotului de la JO 2020 a fost privită din tribune și de legendarul Michael Phelps (36 de ani), considerat cel mai valoros înotător din toate timpurile, deținător a 23 de medalii de aur la Olimpiadă.

De altfel, americanul e unul dintre înotătorii cu care David Popovici e comparat deseori. Retras din activitate, Phelps a putut urmări cursele de înot în calitate de membru al grupului de presă NBC.

Cel mai bun rezultat al lui David Popovici la Tokyo rămâne locul al patrulea la 200 m liber, la doar două sutimi de medalia de bronz.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...