Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Ziua cea mare pentru David Popovici la Mondiale. Ora de start a finalei de la Budapesta. Românul e primul favorit la aur

Luni, 20 Iunie 2022, ora 08:55
3365 citiri
David Popovici

Sportivul David Popovici s-a calificat, duminică, în finala probei de 200 m liber din cadrul Campionatului Mondial de nataţie de la Budapesta.

David Popovici a reuşit cel mai bun timp din semifinale, 1 min 44 sec 40/100, nou record mondial de juniori, după ce fusese cel mai bun şi în serii (1 min 45 sec 18/100). Al doilea timp din semifinale a fost reuşit de austriacul Felix Auboeck - 1 min 45 sec 17/100.

Popovici, care e debutant la un Campionat Mondial de seniori în bazin olimpic, va evolua în finală luni, de la ora 19:02.

La Mondialele de înot, România are un bilanţ de două medalii de aur, una de argint şi şase de bronz. Titlurile mondiale au fost cucerite de Tamara Costache (50 m liber, 1986) şi Diana Mocanu (200 m spate, 2001), iar ultima medalie a fost adusă de Camelia Potec în 2009, bronz la 1.500 m liber.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...