Derby exploziv în Anglia, în primul meci al anului. Gol decisiv marcat în prelungiri la Arsenal - Manchester City

Sambata, 01 Ianuarie 2022, ora 16:57
2770 citiri
Manchester City a câștigat în prelungiri cu Arsenal

Formaţia Manchester City a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Arsenal Londra, într-un meci din etapa a XXI-a a campionatului Angliei, în care a revenit de la 0-1.

Arsenal a deschis scorul prin Saka, în minutul 31. Pentru Manchester City au înscris Mahrez ‘57 (penalti) şi Rodri ‘90+3.

În minutul 59, de la gazde a fost eliminat Gabriel, într-un meci extrem de tensionat și dominat categoric în prima sa parte de Arsenal.

Partidele Watford – Tottenham şi Crystal Palace – West Ham au loc tot sâmbătă, meciurile Brentford – Aston Villa, Everton – Brighton, Leeds United – Burnley şi Chelsea – Liverpool se vor disputa duminică, iar confruntarea Manchester United – Wolverhampton este programată luni.

Manchester City este lider în clasament, cu 53 de puncte, în timp ce Arsenal este pe locul 4, cu 35 de puncte. Poziţiile 2 şi 3 sunt ocupate de Chelsea – 42 de puncte şi Liverpool – 41 de puncte.

Belgia, adversara României la Euro 2024, a făcut un meci mare pe Wembley, contra Angliei. Jucătorul care a strălucit
Reprezentativa Belgiei, adversara României la Euro 2024, a remizat cu Anglia, scor 2-2, într-un meci amical disputat, marţi, pe Wembley. Pentru Anglia au marcat Toney (17-penalti) şi...
Motivul pentru care fotbaliștii naționalei Angliei vor juca cu tricouri fără nume pe spate
Fotbaliştii naţionalei Angliei vor purta tricouri fără nume în repriza a doua a meciului amical de marţi cu Belgia, de pe stadionul Wembley, pentru a creşte gradul de sensibilizare cu...