Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.281 secunde)

Daca Romania ar fi un tren, as cobori la prima statie!

Luni, 29 Noiembrie 2021, ora 09:24
Citesc azi o noua imbecilitate despre cum doua partide, PSD si PNL (de fapt acelasi partid, care are doua ramuri si care guverneaza cand cu una, cand cu alta, iar acum cu amandoua!), l-au ofertat sistematic pe asa zisul fost principe Nicolae, nepot al fostului rege Mihai, sa candideze pe listele lor.

Daca cineva mi-ar putea explica ce merite are un astfel de individ pentru a accede in Parlamentul Romaniei poate ca as accepta ideea la nivel teoretic. Din bun simt si retinandu-mi greata...

Dar

De ce s-au dezvoltat diferit cele doua statiuni ale Vaii Jiului

Duminica, 28 Noiembrie 2021, ora 12:03
La fiecare inceput de iarna se reiau discutiile despre turism si statiuni de schi in Valea Jiului.

Teoretic, Valea Jiului s-ar putea lauda cu trei statiuni, practic insa de Pasul Valcan este doar lauda.

Mai raman doua. Straja si Parangul.

In prima dintre ele, an de an se face cate ceva, astfel ca a devenit o statiune in toata puterea cuvantului. Adica, multe mii de turisti din toate colturile tarii si chiar din strainatate umplu partiile in fiecare weekend. S-a intamplat asta pentru ca s-a

Cel mai bun prieten al omului: motorul termic!

Joi, 25 Noiembrie 2021, ora 15:49
Am mereu la indemana un tovaras de incredere. Un automobil cu nume masculin, pe motorina.

Modul in care am pactizat cu el si consumul mai mult decat redus a facut sa-mi schimb parerea despre motoarele termice pe motorina: 3,5% consum la 85 CP. La care adaug un cost de intretinere minimal, de maxim 500 lei/an.

Cel putin pentru mine, la o utilizare zilnica, s-a dovedit cea mai nimerita alegere. Si ca mine, mii, zeci de mii, sute de mii, poate milioane de oameni ii recunosc calitatile daca-l

"Am fost fata in fata cu Nutu Camataru si Codin Maticiuc"

Miercuri, 24 Noiembrie 2021, ora 21:35
Consultantul in comunicare Nicu Tasca povesteste intr-o pe blogul sau cum a fost martorul unui moment de documentare a unei carti care ar putea deveni bestseller in Romania.

Personajele postarii sunt extrem de cunoscute.

Este vorba despre Ion Balint, mult mai cunoscut ca Nutu Camataru, si Codin Maticiuc.

"Informatia e cea mai valoroasa marfa, spune o vorba veche. Eu am si norocul sa am prieteni mai informati ca mine pe zona literara. Carmen Dumitrescu este jurnalista si scriitoare, iar de

In curand, copiii Petrilei vor putea inota in bazinul didactic

Luni, 22 Noiembrie 2021, ora 17:06
Cei peste 4000 de copii din orasul Petrila vor putea sa inoate in curand in bazinul didactic care a fost construit in orasul loc de catre Compania Nationale de Investitii. Investitia de 1,5 milioane de euro a fost finalizata si se afla in cel mai populat cartier, este vorba de Cartierul 8 Martie.

"Este o investitie gandita si pusa in practica inca din 2016, de cand am preluat functia de primar. La momentul acesta investitia este gata, este receptionata. Urmeaza sa mai facem alti cativa pasi

Foc la Mina Vulcan!!!

Vineri, 19 Noiembrie 2021, ora 14:41
Doar cateva zile au trecut de la comemorarea tragicului eveniment din 15 noiembrie 2008, cand 13 mineri si-au pierdut viata, iar pericolul pluteste din nou in aer. Un semn clar ca administratorul special al Complexului Energetic Hunedoara, Cristian Rosu, are sanse mari sa isi respecte renumele si sa duca de rapa Mina Vulcan, considerata de unii cea mai performanta.

De cateva zile, in abataj a avut loc o autoaprindere a carbunelui, iar dupa ce a parut ca lucrurile mergeau spre bine, situatia

Confesiunile unui iubitor de schi

Miercuri, 17 Noiembrie 2021, ora 08:36
Sunt foarte mandru pentru ca am invatat sa schiez si reusesc sa merg in fiecare iarna si sa petrec timp facand sport la o altitudine la care aerul este deosebit.

Prima data mi-am pus schiurile in picioare in Parang, dar atunci nu puteam spune ca schiam.

Dupa aceea m-am imprietenit cu medicul dentist Mircea Negru, mentorul meu in materie de schi, iar Parangul a ramas in spate.

Am fost la "Transalpina" si la Straja, dar viata m-a purtat si in alte locuri din Romania.

Dintre toate statiunile

Varul lui Kunta Kinte, dupa matusa Isaura vara cu Mandela. Nelson Mandela...

Marti, 16 Noiembrie 2021, ora 19:21
Recunosc!

Imi plac enorm filmele. Filmele bune!

Nu de ieri, de azi. Dintotdeauna!

Unul dintre filmele mele preferate, copil fiind, a fost Onedin, serial pe care-l urmaream cu sufletul la gura. Dar nu asta conteaza acum, am creionat doar contextul pentru titlul articolului.

Pentru cei mai tineri dintre noi, Kunta Kinte a fost eroul unui serial american de televiziune care arata viata sclavilor negrii din sudul Statelor Unite.

E vorba de un film care rula in Romania anilor '70 ai secolului

Parcarea moderna de la Straja a fost inaugurata

Marti, 16 Noiembrie 2021, ora 08:36
Apropierea sezonului de schi vine cu o veste foarte buna pentru amatorii de sporturi de iarna. Este vorba despre o parcare nou-nouta realizata de Consiliul Judetean Hunedoara. Aceasta insumeaza 300 de locuri de parcare, ceea ce ridica numarul acestora in cea mai importanta statiune turistica a judetului la 1000.

"Iata ca, in cateva luni de zile, am putut demonstra cu Parangul, acum, Lupeniul, cu statiunea Straja. Urmeaza Uricaniul, Vulcanul, Petrila si Petrosaniul, sa nu ii uitam, in asa fel

Noi lucrari de reabilitare la Universitatea din Petrosani

Luni, 15 Noiembrie 2021, ora 08:37
La Universitatea din Petrosani continua lucrarile de reabilitare. Acum a venit randul scarilor, aleilor din campus, al parcarii studentilor, precum si al cantinei studentesti.

"Ne-am concentrat pe caminele studentesti, apoi pe corpurile de invatamant, pe laboratoare si alte spatii. Dar nu am neglijat nici scarile, parcarea si aleile, care nu au fost reabilitate de foarte mult timp. Exista pericolul ca studentii, cadrele didactice, vizitatorii care vin la universitate sa intampine dificultati,

IMM-urile romanesti se plang de "procedurile birocratice" si in SME Europe

Joi, 11 Noiembrie 2021, ora 16:57
SME Europe este asociatia economica si pentru IMM-uri a Partidului Popular European. Ea s-a numarat printre cele mai active organizatii ale PPE chiar si in contextul pandemiei, Adunarea Generala desfasurandu-se saptamana aceasta la Bruxelles.

SME Europe a fost extrem de preocupata de situatia sectorului european al IMM-urilor, de dificultatile si problemele cu care acestea s-au confruntat in perioada lockdown-urilor care s-au succedat de-a lungul intregii UE.

"IMM-urile au fost unii dintre

Acces cu certificat verde la Universitatea din Petrosani

Miercuri, 10 Noiembrie 2021, ora 08:47
Studentii si cadrele didactice ale Universitatii din Petrosani asteapta scaderea ratei de incidenta a COVID-19 pentru a intra in anfiteatre si laboratoare.

Pana acum, cand incidenta a fost mai mare de 6 la mie, cursurile s-au desfasurat on-line.

De altfel, ceea ce Jurnalul Vaii Jiului anunta acum cateva saptamani, si anume implementarea certificatului verde, a devenit realitate. Accesul in institutia de invatamant superior se face liber pe baza acestui document, dar sunt ajutati cu cele

Aproape 1000 de someri sub 30 de ani sunt in judetul Hunedoara

Marti, 09 Noiembrie 2021, ora 21:09
Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca Hunedoara (AJOFM Hunedoara) a dat publicitatii datele privind rata somajului, la sfarsitul lunii septembrie 2021. Conform agentiei, rata somajului este 3,67 %, iar in cifre absolute 6.275 someri (din care 3.043 femei),.

Din totalul de 6.275 persoane inregistrate in evidentele AJOFM Hunedoara, 3.140 erau beneficiari de indemnizatie de somaj, iar 3.135 erau someri neindemnizati.

Ceea ce este insa si

Avantajele citirii cartilor: Cum va poate afecta in mod pozitiv viata

Vineri, 05 Noiembrie 2021, ora 18:58
In secolul al XI-lea, o japoneza cunoscuta sub numele de Murasaki Shikibu a scris "Povestea lui Genji", o poveste de 54 de capitole despre seductie si despre care se crede ca este primul roman din lume. Chiar si dupa 1000 de ani mai tarziu, oamenii din intreaga lume sunt inca absorbiti de romane - chiar si intr-o era in care povestile apar pe ecranele portabile. Ce obtin exact fiintele umane din citirea cartilor? Este doar o chestiune de placere sau exista beneficii dincolo de placere?

Universitatea din Petrosani ar putea avea centru de vaccinare

Miercuri, 03 Noiembrie 2021, ora 09:20
Conducerea Universitatii din Petrosani vrea sa-i ajute pe studenti, profesorii si angajatii care doresc sa se vaccineze.

In acest sens, are in vedere deschiderea unui centru de vaccinare chiar la institutia de invatamant superior. Ideea ar putea deveni realitate, odata cu scaderea incidentei sub 6 la mie, cand stundetii ar reveni in anfiteatre si laboratoare. De un astfel de centru ar putea benficia toti cei care doresc sa se vaccineze, indiferent de doza pe care doresc sa o faca, fie ca este

Video. Mezei: Nu ne-am asteptat ca Valul 4 sa fie atat de drastic

Marti, 02 Noiembrie 2021, ora 15:46
Directorul executiv al Directiei de Sanatate Publica Hunedoara, Sebastian Mezei, a fost invitat la emisiunea "Vorba lu' Tasca", pentru a vorbi despre cum este Valul 4 al Pandemiei de COVID-19 in judetul Hunedoara.

Chestionat de moderator cu privire la toate problemele generate de acest val, directorul DSP Hunedoara a facut declaratii interesante.

"Inca nu discutam de un platou. Noi facem monitorizari zilnice si cel mai probabil spre sfarsitul saptamanii exista o sansa reala sa intram intr-un

Nou Maraton de vaccinare la Petrosani

Marti, 02 Noiembrie 2021, ora 11:55
La sfarsitul acestei saptamani, mai exact in perioada 5- 7 noiembrie, in municipiul Petrosani va avea loc un nou Maraton al vaccinarii.

Actiunea va fi organizata la Sala Polivalenta (locatie aflata in spatele Hotelului Onix, in centrul municipiului), de Primaria Municipiului Petrosani in colaborare cu Directia de Sanatate Publica Hunedoara si Institutia Prefectului - Judetul Hunedoara.

Programul va fi vineri si sambata, intre orele 10 si 19, iar duminica, intre orele 10 si 15.

Obscuritatea politica este refulata pe sosele

Joi, 28 Octombrie 2021, ora 09:44
Consultantul in comunicare Nicu Tasca publica pe blogul sau o dezvaluire despre comportamentul pe sosea a unui obscur politician din Valea Jiului.

El povesteste cum a fost martorul unui eveniment care putea fi un carnagiu.

"Cred ca, in cazul unor politicieni care sunt tinuti in functii doar de imcompetenta altor politicieni, este nevoie de o refulare. Aceasta ar putea fi descrierea a ceea ce am vazut in dimineata zilei de marti. Chiar in fata mea, un politician obscur era sa omoare

S-a redeschis Centrul de vaccinare de la Casa de Cultura din Petrila

Miercuri, 27 Octombrie 2021, ora 09:55
Problemele pe care le-a generat valul al IV-a al Pandemiei de COVID-19 a crescut din nou dorinta romanilor de a se vaccina. Astfel ca, autoritatile locale au redeschis centrele de vaccinare. Asa s-a intamplat si la Petrila, unde primarul Vasile Jurca a redeschis Centrul de vaccinare de la Casa de Cultura. Centrul functioneaza de cateva zile si asa cum puteti vedea si in fotografiile de la fata locului, petrilenii se vaccineaza.

"Am redeschis Centrul de vaccinare de la Casa de Cultura din

Facultatea de miliardari

Duminica, 24 Octombrie 2021, ora 21:00
Toata viata mea am fost un om de stanga, politic vorbind (dar fara sa fac politica), fara sa fiu influentat de acest lucru in activitatea mea profesionala, de om care a sondat realitatea electorala si care a pus pe tapet ce era in societate.

Intr-o zi, una in care fiul meu crestea fara ca eu sa-mi dau seama, am fost intrebat de el de ce mi-am ales profesia de sociolog: De ce am facut Facultatea de Sociologie?

Indiferent de motivele aduse de mine ca justificative a fost nemultumit.

L-am

Tinute de toamna

Luni, 18 Octombrie 2021, ora 08:36
Odata cu venirea toamnei, vestimentatia celor mari si mici tinde sa se schimbe si ea, adaugind tinutelor piese comode si practice, in acelasi timp elegante si feminine. Atat doamnele, cat si domnisoarele, vor alge sa dea un plus de caldura si farmec oricarui outfit, alegand sa poarte piese vestimentare speciale, din materiale de calitate, calduroase si comode, simple sau sofisticate, neutre din punct de vedere cromatic sau, din contra, pline de culoare.

Lejeritate si stil

Atunci cand aveti o

Noi demersuri pentru digitalizare, la Universitatea din Petrosani

Luni, 18 Octombrie 2021, ora 08:32
Universitatea din Petrosani s-a adaptat la pandemia de COVID-19 si a investit in platformele online. Atat pentru cursuri, cat si pentru laboratoare si examinare.

Conform rectorului Universitatii din Petrosani, investitiile de acest gen vor continua. Totul pentru atingerea scopului digitalizarii complete a activitatii institutiei de invatamant superior de la Petrosani.

"Universitatea s-a adaptat din mers la pandemie. Chiar daca avem platforme de predare online, de examinare si de testare, am

Proiectul "Cetatenie vulcaneana" s-a incheiat

Vineri, 15 Octombrie 2021, ora 07:43
Proiectul "Cetatenie vulcaneana", implementat de Asociatia Academia pentru Democratie, Comunitate si Mediu, in parteneriat cu Primaria Municipiului Vulcan, s-a incheiat.

In cadrul acestuia, 103 de elevi ai Liceului Tehnologic "Mihai Viteazu" Vulcan au invatat ce inseamna participarea publica si care sunt instrumentele acesteia.

" In perioada de desfasurare a proiectului, tinerii au avut ocazia sa discute cu oameni care detin expertiza in domeniul participarii publice, putand sa inteleaga

Certificatul verde sustinut si la Universitatea din Petrosani

Miercuri, 13 Octombrie 2021, ora 08:40
Consiliului National al Rectorilor a decis la ultima sa intalnire de la Brasov sa sustina introducerea certificatului verde in toate institutiile de invatamant superior si a inaintat aceasta propunere guvernului si parlamentului.

Propunerea este sustinuta si de rectorul Universitatii din Petrosani, Sorin Radu. "Este o propunere a Consiliului National al Rectorilor care a fost inaintata catre Guvern si Parlament pentru a putea preveni infectarea studentilor si pentru a putea realiza pe viitor

Proiectul "Cetatenie vulcaneana" a intrat in faza de evaluare

Marti, 12 Octombrie 2021, ora 08:40
Proiectul "Cetatenie vulcaneana", implementat de Asociatia Academia pentru Democratie, Comunitate si Mediu, in parteneriat cu Primaria Municipiului Vulcan, a intrat in faza de evaluare.

"Mare parte din activitatile proiectului au fost realizate. Este vorba despre sesiunile de training si feedback-ul celor 103 de elevi ai Liceului Tehnologic "Mihai Viteazu", care au invatat ce este participarea publica si care sunt instrumentele acesteia, precum si realizarea site-ului. Din ceea ce am reusit sa

Majoratul

Duminica, 10 Octombrie 2021, ora 11:21
Nici nu imi vine sa cred ca au trecut 18 ani.

Dar au trecut.

Ce ma bucura cel mai mult este ca inca suntem aici, inca scriem. Si o facem destul de bine, pentru ca inca avem cititori.

In ultimii ani, aglomerarea de mesaje, de teorii ale conspiratiei, de propaganda politica si altele face ca mesajele rationale, mesajele de calitate sa se auda mai greu.

Constat

"Pe directorul INSEMEX nu-l mai impresioneaza decat banii"

Joi, 07 Octombrie 2021, ora 18:29
Consultantul in comunicare Nicu Tasca face o noua dezvaluire despre cel supranumit Baronul de INSEMEX. El arata, pe blogul sau, care este valoare unei vieti pentru directorul INSEMEX. hestionat, consultantul a explicat ca este un exemplu tipic de dezumanizare care are la baza banul.

"Sapte oameni, sapte romani au murit in spital, la Constanta. Arsi de vii. O tragedie. Inca una. Numai ca, indigmarea si dorinta de actiune si schimbare se manifesta doar la nivelul opiniei publice. La nivele

Scheletul blocului din Aeroport va fi demolat

Miercuri, 06 Octombrie 2021, ora 11:19
Dupa aproape 32 de ani de la Revolutia din 1989, scheletul blocului din cartierul Aeroport va fi demolat. Dupa deceniile in care a stat in acest stadiu, acesta reprezenta un real pericol, iar deciza de demolare este singura solutie.

In acest sens, primarul municipiului Petrosani a avut o intalnire cu reprezentantii companiei, precum si cu firma care se va ocupa de demolare.

"La solicitarea mea, am avut astazi o intalnire cu reprezentantii proprietarului imobilului, impreuna cu reprezentantul

Somajului in randul tinerilor este in crestere. A ajuns la 17%

Miercuri, 06 Octombrie 2021, ora 10:52
La sfarsitul lunii august 2021, in evidentele Agentiei Judetene pentru Ocuparea Fortei de Munca (AJOFM) Hunedoara erau inregistrati 6.700 someri (din care 2.955 femei), rata somajului fiind de 3,92 %.

Comparativ cu luna precedenta, cand rata somajului a fost de 3,15 %, in aceasta luna acest indicator a inregistrat crestere de 0,77 pp, mai spune AJOFM.

Datele date publicitatii releva o crestere a somajului in randul tinerilor de pana in 30 de ani. Aceasta ajuns la 17%, adica 1113 persoane,

Peste 100 de tineri au invatat despre "Cetatenia vulcaneana"

Marti, 05 Octombrie 2021, ora 10:02
Sesiunile de training din cadrul Proiectul "Cetatenie vulcaneana", implementat de Academia pentru Democratie, Comunitate si Mediu, in parteneriat cu Primaria Municipiului Vulcan, s-au incheiat.

Au avut loc cinci sesiuni la care au participat 103 de elevi ai Liceului Tehnologic "Mihai Viteazu", care au invatat ce este participarea publica si care sunt instrumentele acesteia.

"Asa cum stiam din alte proiecte, domeniul participarii publice le este nou elevilor, dar exista deschidere din partea