Carmen Dan rupe tăcerea. Dezvăluiri din culisele PSD: Cum se luau cele mai importante decizii în era lui Dragnea VIDEO

Vineri, 26 Iulie 2024, ora 09:43
8792 citiri
Carmen Dan rupe tăcerea. Dezvăluiri din culisele PSD: Cum se luau cele mai importante decizii în era lui Dragnea VIDEO
Carmen Dan (dreapta) FOTO Hepta

Carmen Dan, fostul ministru de Interne în cabinetele Grindeanu, Tudose și Dăncilă, a făcut o serie de dezvăluiri din culisele PSD și despre presiunile exercitate asupra ei de anumiți membri de partid pentru a obține anumite beneficii. Fosta apropiată a lui Dragnea a vorbit despre relația complexe fostul lider PSD și despre motivele care au determinat-o să se retragă din politică.

Într-un interviu pentru Liviu Alexa, Carmen Dan recunoaște că a fost adesea ținută la distanță de cercul restrâns al lui Dragnea și că nu a fost implicată în discuțiile strategice sau de afaceri ale acestuia.

Scandalurile din interiorul PSD

Carmen Dan a oferit detalii și despre conflictul dintre Gabriela Firea și Liviu Dragnea, precum și despre acuzațiile de spionaj aduse de Firea. „Nu l-am întâlnit niciodată pe domnul Coldea și nu am participat la astfel de întâlniri,” a spus ea, negând implicarea în spionajul politic. De asemenea, a criticat tacticile unor lideri PSD, cum ar fi Paul Stănescu și Mihai Tudose, pentru presiunile politice exercitate asupra sa pentru numiri controversate în poliție, scrie stiripesurse.ro.

Protestele din 10 august 2018

Un alt subiect abordat a fost protestul din 10 august 2018, când Carmen Dan a fost criticată pentru gestionarea situației. Ea a dezvăluit că nu a fost informată complet de SRI despre amploarea protestului, în ciuda notelor de informare primite. „Mi-am asumat responsabilitatea, dar am fost informată doar parțial. SRI nu mi-a oferit toate detaliile necesare pentru a gestiona mai bine situația,” a explicat Dan.

Nominalizarea premierilor PSD

Carmen Dan a discutat și despre nominalizările premierilor PSD, subliniind influența serviciilor de informații în aceste decizii. „Domnul Grindeanu și domnul Tudose erau asociați cu serviciile de informații, iar Viorica Dăncilă a fost nominalizată pentru loialitatea sa politică”, a afirmat ea. De asemenea, Dan a dezvăluit că ea însăși a fost propusă pentru funcția de premier, dar a refuzat din considerente etice și politice.

Retragerea din politica activă

Carmen Dan a anunțat recent că se retrage din politică, motivând că nu mai poate urma o himeră. Aceasta a spus că Liviu Dragnea a devenit o dezamăgire pentru ea, în special după ce a constatat lipsa de implicare a acestuia în Mișcarea România Suverană. „În momentul în care mi-a promis sprijin și apoi nu și-a respectat cuvântul, am realizat că nu mai pot continua în acest fel,” a declarat ea.

”Marcel Ciolacu nu are motive să-și dea demisia”. Liderul senatorilor PSD susține că moțiunea de cenzură a Opoziției nu are sorți de izbândă
”Marcel Ciolacu nu are motive să-și dea demisia”. Liderul senatorilor PSD susține că moțiunea de cenzură a Opoziției nu are sorți de izbândă
Moțiunea de cenzură a Opoziției va pica la vot în Parlament, consideră liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir. El crede că Marcel Ciolacu nu are motive să-și dea demisia de la Palatul...
Cât mai rezistă Marcel Ciolacu la Palatul Victoria?
Cât mai rezistă Marcel Ciolacu la Palatul Victoria?
În timp ce întreaga Uniunea Europeană fierbe de furie și indignare, după discursul rostit la Conferința de la Munchen de vicepreședintele SUA, JD Vance, alocuțiune care a luat la țintă...
#dezvaluiri, #carmen dan, #PSD, #Liviu Dragnea, #Coldea sef SRI, #protest Piata Victoriei, #10 august protest , #stiri Carmen Dan
  1. ”Marcel Ciolacu nu are motive să-și dea demisia”. Liderul senatorilor PSD susține că moțiunea de cenzură a Opoziției nu are sorți de izbândă
  2. ”Rusia este vital interesată ca România să nu mai fie un partener credibil al NATO și UE”. Expert: Cum funcționează mașina de propagandă a Moscovei
  3. Scandal între suveraniști legat de moțiunea de cenzură. Șoșoacă acuză AUR și POT de trădare: ”Arată foarte clar că ei sunt oamenii sistemului”
  4. Scandal pe tema moțiunii de cenzură. „Șoșoacă nu poate să ia semnăturile celor de la AUR cu japca.” Reacția lui George Simion
  5. Scandal în POT, partidul care îl susține pe Călin Georgescu. Doi soți parlamentari au fost excluși: „El a îmbrâncit o colegă, iar ea l-a încurajat"
  6. Ce amenință Călin Georgescu că va face din prima zi de mandat. „Toată rețeaua va fi interzisă personal de către mine”
  7. Cât mai rezistă Marcel Ciolacu la Palatul Victoria?
  8. Politolog, despre amenințările lui Călin Georgescu: ”Cine a criticat corupția și a vrut să intrăm în NATO e din start vinovat”
  9. Moțiunea de cenzură împotriva guvernului Ciolacu depusă azi în Parlament. De câte voturi are nevoie pentru a trece
  10. Călin Georgescu a anunțat că nu va participa la dezbateri electorale și conferințe de presă. Ce spune despre contracandidații săi