Ziare.com

300.000 de copii romani s-au nascut in doar 4 tari europene de la intrarea tarii in UE

Sambata, 22 Decembrie 2018, ora 10:50

   

300.000 de copii romani s-au nascut in doar 4 tari europene de la intrarea tarii in UE
In timp ce populatia rezidenta a Romaniei scade de la luna la luna, datele oficiale ale Ministerului de Interne arata ca, de la integrarea tarii noastre in UE, aproape 300.000 de copii s-au nascut in familii de romani aflati in doar 4 tari europene: Italia, Spania, Marea Britanie si Germania.

Datele au fost obtinute de deputatul Daniel Popescu care a solicitat informatiile Ministerului Afacerilor Interne cu privire la numarul de copii romani nascuti in afara tarii in perioada 2007-2018.

Deputatul USR de diaspora a interpelat MAI in legatura cu numarul de certificate de nastere emise pentru copiii nascuti din cel putin un cetatean roman in diaspora din anul 2007 si pana in prezent, transmite USR intr-un comunicat remis sambata Ziare.com.

Deputatul Popescu este vicepresedinte al Comisiei pentru comunitatile de romani din afara granitelor tarii si a vrut astfel sa afle cresterea naturala a numarului de romani din diaspora in perioada 2007-2018.

In comunicatul citat, deputatul USR a selectat datele despre cele 4 tari din UE cu cel mai mare numar de romani: Italia, Spania, Marea Britanie si Germania.

Iata cateva date relevante:

Italia

In total, in perioada 2007-2018 (septembrie), s-au nascut 144.983 de cetateni romani.

Spania

In total, s-au nascut in perioada 2007-2018 81.858 cetateni romani.

Marea Britanie

In perioada 2007-2018 (septembrie), numarul de cetateni romani nascuti a fost de 39.903.

Germania

In total, in perioada 2007-2018 (septembrie), s-au nascut 31.026 de cetateni romani.

Pentru o privire mai atenta asupra informatiilor oferite de Ministerului Afacerilor Interne (inclusiv date privind numarul de certificate de nastere emise, defalcate pe ani si tari de nastere), cei interesati pot accesa urmatorul LINK

"Este evident ca, atunci cand - tanar fiind - alegi sa iti intemeiezi o familie si sa ai copii peste hotare, cu greu mai poti vorbi de o eventuala intoarcere in Romania. Copiii nascuti peste hotare din cel putin un parinte roman reprezinta un semnal destul de clar al faptului ca parintii respectivi iau in calcul stabilirea definitiva in afara granitelor si, implicit, divortul de Romania", sustine Daniel Popescu in comunicatul citat.

B.B.
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Citeste mai multe despre copii nascuti romani diaspora
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 4533 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
8 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Inca nu sunteti constienti de valoarea pe care o reprezinta sutele

de mii de copii pe care Romania ii pierde iremediabil. Inca nu sunteti constienti de valoarea miloanelor de romani care au emigrat in Europa, si in restul Lumii Civilizate!

Cand veti realiza tot ce se pierde din cauza catorva sute de mafioti penal si infractori diversi va fi prea tarziu. Si veti fi prea batrani. Inca nu ati invatat ceea ce stiau predecesorii nostri de sute de ani: cum iti asterni, asa veti dormi.

Vous êtes dans des sales draps!

 

....pai da......asa le fu intelegerea!.....economia si capitalul...

...uman, contra rolls-roaysa si viloaie la viena, table la monaco!.....oroarea continua!....da' ma rog, occidentaloshii sa se creada preasfintzi in continuare!.....sa nu care cumva sa va treziti cu adevarat!....pupati, pupati!....care la est, care la vest!......ca dreacu ie acelasi si unu singur!......doar vi se pare voua ca ie altcumva!.......cred ca otomanii care ne-au luat cadine sute de ani is mici puradei turbantatzi pe linga astia!........da' las ma, le-am furat limba, ne dau peshkesh, zicem da ca-n dacia (nu ?)) si.....si le coasem bine!.....suntem indienii lor!........666........adika prosperitate fara niciun dumniezoo........

 

Fie painea cat de rea tot mai bine-n ...Spania

Ehei... daca ar avea si Romania legislatia din Spania in privinta alocatiei copiilor si concediului de maternitate ce bine ar fi, poate s-ar intoarce romanii acasa.

 

Aici n-ai nimerit-o!

In Spania nu exista nici un fel de alocatie pentru copii si nici vreo chestie speciala in legatura cu concediul de maternitate (in afara de o masura de ultima ora care prevede ca pot sa si-l ia si tatii, nu doar mamele).
Ceva avantaje ar fi doar daca ai "familia numerosa", adica daca ai de la 3 copii in sus.

Si cine e de vina....

... domnilor!? Că de statistici goale suntem sătui!? Cum ai ridica dumneata alocația copiilor fără să bagi țara intr-un nou imprumut!?

 

BOR / PSDisti ...

cine alti??

@Maramu. Cum sa ridici alocatia de copil fara sa bagi tara in

imprumut? Simplu. Reduci imediat alocatiile menernicilor de parlamentari si dublezi alocatia copiilor. Va mai atrag atentia ca copii nu se fac fiindca alocatia ar fi interesanta decat daca faceti parte din satra "indienilor".

Sa faci un copil inseamna sa ai conditii pe care parazitii infractori care va guverneaza nu pot sa le asigure. Ei fac conditii bune beizadelelor lor, nu copiilor vostri!

Nu uitati ca azi este 22 decembrie... poate ca va trece ceva prin minte...

renuntind la pensii speciale si la ajutoare sociale pt lenesi

soultii sint tovule,dar voi vreti toti banii
numai pt voi,ceilalti nu valoreaza nimic daca
nu-s in gasca voastra.

maramu,tu chiar esti roman ?

textele tale arata clar ca romania nu valoreaza
nimic pt tine,doar psd care ne vinde rusiei
si ungariei inseamna totul pt tine.


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor