Maradona rememoreaza meciul Arentina - Romania de la CM 1990: "Aveau mari jucatori, precum Hagi, Lacatus, Popescu"

Vineri, 19 Iunie 2020, ora 11:05

Fostul mare fotbalist Diego Maradona a postat pe contul sau de Facebook un mesaj in care si-a amintit de meciul Argentina - Romania, scor 1-1, de la Cupa Mondiala din 1990, din Italia.

"Acum 30 de ani, impotriva Romaniei, trebuia sa obtinem calificarea pentru faza urmatoare. Aveau mari jucatori, precum Hagi, Lacatus, Popescu.

Aveam un galben si cu altul nu as fi jucat meciul urmator. A fost multa lupta, foarte fizica si cu putin fotbal. Iar la sfarsitul primei reprize, numarul 5 al Romaniei (n.r. - Iosif Rotariu) mi-a rupt glezna stanga, mi-a deschis-o cu o lovitura. In a doua repriza, am jucat cu infiltratii si puteam face foarte putin.

Dar nu eram nebun sa ies. Imi amintesc ca la pauza, Moncho Monzon mi-a spus ca vrea sa inscrie un gol, iar eu i-am raspuns ca la cornere sa atace prima bara, pentru ca urma sa trimit mingea acolo.

Si multumesc Domnului, Moncho s-a dus sa o caute unde i-am spus. Dar, din pacate, nu am putut pastra scorul si am fost egalati imediat. Am sfarsit morti si foarte amarati, pentru ca a trebuit sa jucam impotriva Braziliei", a povestit Maradona, care insoteste postarea de un rezumat al meciului, in care se insista pe duelurile dure dintre jucatorii celor doua echipe.

La 18 iunie 1990, Romania a remizat cu Argentina, scor 1-1, la Napoli, in ultima etapa a fazei grupelor. Monzon a deschis scorul in minutul 62, iar Balint a egalat, in minutul 68.

Tricolorii au incheiat pe locul 2 grupa, dupa Camerun, dar inaintea Argentinei, clasata pe locul 3. Si Romania si Argentina au mers in optimi, insa jucatorii antrenati de Emeric Ienei au fost eliminati de Irlanda, la penaltiuri.

Argentina a ajuns in finala, dar a pierdut titlul mondial in fata RFG, scor 0-1.