Craiova se califica in semifinalele Cupei Romaniei dupa o victorie la penaltiuri cu Dinamo

Joi, 30 Martie 2017, ora 00:28
6227 citiri

CS U Craiova s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a trecut cu mari emotii de Dinamo in sferturi.

Oltenii s-au impus la Severin cu scorul de 6-5 dupa executarea loviturilor de la 11 metri, scorul fiind 0-0 dupa 120 de minute de joc.

Gazdele de la Craiova au inceput bine partida, insa Dinamo, cu Nedelcearu si Petre printre rezerve la cateva zile dupa betia de la nationala de tineret, a scapat fara gol primit. Ulterior, chiar cainii au amenintat serios buturile lui Calancea.

In partea secunda, oltenii au ramas in inferioritate numerica dupa ce Baluta a vazut doua cartonase galbene in decurs de 4 minute, insa jocul a ramas unul spectaculos, cu ocazii bune la cele doua porti, Dinamo nereusind sa profite de omul in plus.

Arbitrul Ovidiu Hategan a fost aspru contestat de jucatorii si fanii formatiei din Banie, lui imputandu-i-se doua penaltiuri neacordate.

Dupa 0-0 la finalul celor 90 de minute s-a intrat in prelungiri, acolo unde, de asemenea, cele doua echipe nu au reusit sa inscrie.

S-a trecut natural la loteria penaltiurilor, acolo unde au ratat, in ordine, Patrick Petre pentru Dinamo, Screciu pentru Craiova si, in fine, Danu Spataru pentru Dinamo. De notat este si faptul ca la olteni portarul Calancea a executat a cincea lovitura de la 11 metri.

Echipele de start

CS U Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelic, Popov, Briceag - Zlatinski, Screciu, Bancu - A. Ivan (cpt), Jazvic, Baluta.

Antrenor: Gheorghe Multescu

Rezerve: Mingote - Mateiu, Gustavo, Markovic, Mazarache, Dumitras, Bucurica.

Dinamo: Cerniauskas - Romera Navarro, M. Popescu, Dielna, St. Filip (cpt) - D. Nistor, Busuladzic, Mahlangu - Hanca, Rivaldinho, Bumba.

Antrenor: Cosmin Contra

Rezerve: I. Popescu - Nedelcearu, D. Popa, M. Oliva, P. Petre, Spataru, I. Serban.

Quarterly Report - Editia 4

De ce îi apucă pe politicieni pofta de scris cărți în campanii electorale. Politolog: „E o întreagă tradiție”
Obiceiul de a publica cărți în ani electorali este unul consacrat în rândul politicienilor. Anul acesta, Sebastian Burduja și-a lansat cartea „Planul pentru București”, la început de...
Primar din România: ”Suntem speriați de bombe când e vorba de fonduri europene”
Ionuţ Pucheanu, primarul din Galaţi, a declarat marţi, 21 mai, că ”suntem speriaţi de bombe” când e vorba de fonduri europene. ”Când vine vorba de fonduri europene, cei care scriu...
#Craiova Dinamo Cupa, #Dinamo eliminata Craiova Cupa, #Craiova Dinamo rezultat Cupa , #Cupa Romaniei