Dinamo s-a calificat cu emotii in optimile Cupei Romaniei

Marti, 25 Septembrie 2012, ora 21:30
5778 citiri

Dinamo Bucuresti s-a calificat, marti, in optimile Cupei Romaniei, dupa o victorie obtinuta in prelungiri in fata divizionarei secunde Vointa Sibiu, scor 2-1.

In fata a doar 300 de spectatori, cele doua formatii au oferit un joc slab pana in finalul primei reprize, cand atat gazdele, cat si oaspetii, au trecut pe langa deschiderea scorului.

In minutul 39, Tucudean a reusit sa treaca de Zavoi si a trimis spre poarta, insa fundasii ardeleni au respins de pe linia portii, iar doua minute mai tarziu Negut a sutat in transvesala.

Repriza secunda a debutat cu gol in poarta "cainilor", dupa ce Heil a punctat din careu, insa bucuria oaspetilor a durat numai noua minute, Stratila restabilind egalitatea, cu un sut langa bara, in minutul 62.

Dinamo a mai ratat o data prin Filip, dupa care meciul a scazut in intensitate si in cele din urma s-a ajuns la prelungiri.

Gazdele au punctat la trei minute de la reluare, prin Rus, cu un sut din interiorului careului, obtinand astfel o calificare, deloc lipita de emotii, in optimile de finala ale competitiei.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Dinamo - Vointa Sibiu, contand pentru 16-imile Cupei Romaniei.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Dinamo se califica in optimile Cupei Romaniei!

Min.120 Cartonas galben pentru Ionel Danciulescu.

Min.118 Majer intercepteaza la marginea careului, dar suteaza peste poarta.

Min.109 Tatar suteaza periculos de la 20 de metri, dar Balgradean respinge de langa bara.

21:17 Incepe a doua repriza de prelungiri.

----------------------------------------------------

21:15 Se incheie prima repriza de prelungiri.

Min.104 Dinamo acorda corner la centrarea lui Cigan, dar oaspetii nu reusesc sa fructifice faza.

Min.98 Uriasa ratare pentru Dinamo! Axente suteaza in portarul Zavoi din numai 12 metri!

Min.94 Portarul Balgradean vede cartonasul galben.

Min.93 GOL DINAMO! Rus inscrie cu un sut din interiorul careului!

20:58 Incepe prima repriza de prelungiri.

--------------------------------------------

20:51 Se incheie timpul regulamentar. Meciul va intra in prelungiri.

Min.90 Beza suteaza peste poarta din afara careului.

Min.88 Filip acuza dureri si este scos pe marginea terenului. "Cainii" au facut toate cele trei schimbari.

Min.84 Zavoi retine fara probleme centrarea lui Galchev.

Min.80 Face si Bonetti ultima modificare: Dragos Grigore intra in locul lui Burnea.

Min.77 Ultima schimbare la Vointa: Iese Armean, intra Majer.

Min.73 Danciulescu este oprit in careul Vointei pentru o pozitie de ofsaid.

Min.69 Schimbare la Vointa: Dudita intra in locul lui Negut.

Min.67 Ocazie mare pentru "caini" la centrarea lui Burnea, insa Filip rateaza poarta din interiorul careului.

Min.61 GOL DINAMO! Stratila restabileste egalitatea cu un sut de langa bara!

Min.60 Bonetti muta din nou: Iese Tucudean si intra Axente.

Min.59 Schimbare la oaspeti: Cigan intra in locul lui Cruceru, accidentat.

Min.56 Dinamovistii se arunca in atac, insa ardelenii rezista cu brio in primele minute de la deschiderea scorului.

Min.52 GOL VOINTA! Dinamovistii resping un balon de pe linia portii, dar Heil reuseste sa deschida scorul!

Min.46 Schimbare la pauza pentru Dinamo: Intra Stratila, iese Boubacar.

20:02 Incepe repriza secunda.

---------------------------------

19:47 Se incheie prima repriza.

Min.41 Ocazie imensa pentru Vointa! Negut suteaza in transversala si "cainii" scapa fara gol la o faza periculoasa.

Min.39 Ocazie mare pentru gazde! Tucudean trece de Zavoi si trimite spre poarta goala, dar fundasii sibieni resping de pe linie.

Min.35 Tatar trimite mult peste poarta lui Balgradean.

Min.31 Filip reia peste poarta la centrarea lui Danciulescu.

Min.28 Boubacar vede cartonasul galben dupa un fault urat.

Min.23 Zavoi retine sutul lui Galchev din lateral stanga.

Min.20 Vointa are primul sut pe poarta in acest meci, Tatar fortandu-l pe Balgradean sa respinga in corner.

Min.15 Meci slab pana acum in Stefan cel Mare.

Min.13 Luchin paseaza lung spre Rus, dar acesta greseste preluarea si atacul se incheie.

Min.7 Filip patrunde spre careul advers si trage peste poarta de la 20 de metri.

INFO - Tribune aproape goale in Stefan cel Mare - doar 300 de spectatori.

19:00 Incepe partida.

INFO - Partida este transmisa la TV pe postul Digi Sport 1.

INFO - Meciul se joaca in Stefan cel Mare.

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Homei, Luchin, Scutaru, Burnea - Filip, Galchev, Boubacar - Rus, Danciulescu, Tucudean;

Rezerve: Naumovski - Buia, Axente, Cristea, Grigore, Stratila, Albert;

Antrenor: Dario Bonetti;

Vointa Sibiu: Zavoi - Beza, Hein, Tatar, Negut - Cruceru, Burlacu, Szabo, Straut - Apostol, Armean;

Rezerve: Dani - Bucur, Majer, Popovici, Dudita, Petrescu, Cigan;

Antrenor: Alexandru Pelici;

Arbitri: Paul Unimatan - Alexandru Cerei, Alexandru Voda.

16-imile Cupei Romaniei se disputa in perioada 25-27 septembrie.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Dinamo Vointa Cupa Romaniei, #Dinamo victorie Vointa Cupa, #Dinamo optimi Cupa Romaniei , #Cupa Romaniei