Blestemul continuă pentru Dinamo în ultimele minute. Cum s-a încheiat derby-ul pentru salvare cu FCU Craiova

Sambata, 20 Aprilie 2024, ora 19:39
3421 citiri
Dinamo a remizat cu FCU Craiova

Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate sâmbătă, în deplasare, scor 1-1, cu gruparea FCU Craiova, într-un meci din etapa a 5-a a play-out-ului Superligii.

Într-o primă repriză în care oltenii şi dinamoviştii şi-au împărţit ocaziile, ratând prin Baeten, gazdele, şi prin Patriche şi Borduşanu, oaspeţii, golul a picat în minutul 43. Goncalo Gregorio i-a pasat lui Milanov şi acesta a şutat din careu înscriind şi deschizând scorul pentru Dinamo.

Gazdele au alergat după egalare şi Golubovic a respins şutul lui Padula, din minutul 53, însă tot bucureştenii au fost mai periculoşi pe final de meci. Scorul final a fost însă 1-1 după ce oltenii au reuşit să egaleze în minutul 90. Blănuţă a înscris cu o lovitură de cap la centrarea lui Baeten şi Dinamo e pe locul 8 în play-out, cu 20 de puncte, iar FCU Craiova este ultima, a 10-a, cu 18 puncte.

Pentru Dinamo, ultimele minute par să fie blestemate, de vreme ce au pierdut puncte importante în ultimele etape pe final de meci, cu Petrolul (1-1) și cu Oțelul (0-1).

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci (R. Negru 46), Lacroix, Lekiatas, Padula - D. Albu (V. Achim 46), V. Pop (Bahassa 70) – Sidibe (Dragu 83), Baeten, Jibril (Bauza 46) - Blănuţă. ANTRENOR: Eugen Trică

DINAMO: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - De Moura, Milanov (D. Iglesias 78), Gnahore, Pavicic (N. Roşu 78), Borduşanu (Amzăr 66) – Hakim Abdallah (Selmani 67), Goncalo Gregorio (Politic 54). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Lekiatas 71 / Borduşanu 61

Arbitri: Adrian Cojocaru - Alexandru Cerei, Alexandru Vodă - Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Romică Bîrdeş

Observator: Adrian Comănescu

Quarterly Report - Editia 4

Ce șanse de salvare are Dinamo după primul meci al ”barajului”. Goluri spectaculoase, cu 30.000 de fani în tribune
Echipa Dinamo Bucureşti a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea ciucana AFK Csikszereda, în prima manşă a barajului de promovare/menţinere în Superligă. Cu peste 30.000...
O legendă a lui Dinamo tună și fulgeră: ”Un eșec total, să le văd demisiile pe masă!”
Dinamo Bucureşti a învins-o pe pe FK Csikszereda Miercurea Ciuc cu scorul de 2-0 (0-0), luni seara, pe Arena Naţională din Capitală, în prima manşă a barajului pentru menţinere/promovare...