Europa League: Dinamo a invins Hajduk Split

Joi, 29 Iulie 2010, ora 22:53
8173 citiri

Dinamo Bucuresti a luat o optiune serioasa pentru calificarea in faza urmatoare a Ligii Europa, invingand gruparea croata Hajduk Split cu 3-1, in prima mansa a turului 3 preliminar.

Elevii lui Andone au inceput in forta partida, instalandu-se la conducere inca din minutul 6, cand Andrei Cristea a transformat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Torje.

"Cainii" au continuat asaltul timp de 20 de minute, dupa care partida s-a echilibrat, croatii apropiindu-se incet de poarta lui Curca.

Dinamo a punctat pentru a doua oara inainte de pauza, Garat profitand de o greseala a portarului Subasici pentru a duce scorul la 2-0 in minutul 40.

Dupa mai multe ratari in prima parte a reprizei secunde, dinamovistii si-au vazut avantajul redus in minutul 65, cand Tomasov a trimis in plasa dupa o greseala a lui Pulhac.

Djakaridja Kone a restabilit avantajul de doua goluri cinci minute mai tarziu, inscriind cu un sut superb din interiorul careului. "Cainii" puteau marca pentru 4-1 in finalul partidei, insa aparatorii croati au respins de fiecare data.

Dinamovistii pleaca astfel cu prima sansa in meciul de la Split, dupa o prestatie foarte buna in Stefan cel Mare, intr-un meci in care au fost superiori la toate capitolele.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Dinamo - Hajduk Split, din turul trei preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Dinamo castiga cu 3-1!

Min.89 Dinamo trece pe langa 4-1 la o lovitura de colt, croatii respingand un balon de pe linia portii.

Min.86 Brkljaca vede galben pentru o interventie neregulamentara la Paun.

Min.80 Hajduk cat pe ce sa inscrie cel de-al doilea gol! Strinici a sutat in bara, dar Tomasov n-a profitat si a trimis alaturi din cativa metri.

Min.78 Liciu Ganea patrunde frumos pe flancul stang, dar sutul sau trece peste poarta.

Min.75 Paun intra in locul lui Andrei Cristea.

Min.70 GOOOOL Dinamo! Kone inscrie pentru 3-1 cu un sut superb din interiorul careului!

Min.68 Brkljaca suteaza peste poarta din afara careului.

Min.65 GOOOL Hajduk! Tomasov reduce din handicap profitand de o greseala a lui Pulhac, cu un sut la coltul stang, fara sanse pentru Curca.

Min.63 Dinamovistii trec din nou pe langa majorarea scorului, sutul spre vinclu al lui Adrian Cristea fiind respins in extremis de Subasici.

Min.61 Homei pierde un balon in fata lui Ibricici, care porneste spre poarta lui Curca, dar dinamovistul se repliaza la timp si recupereaza.

Min.58 Ratare imensa pentru Dinamo, sutul lui Liviu Ganea din numai doi metri fiind respins de Subasici.

Min.57 N'Doye primeste in marginea careului, dar sutul sau trece peste poarta.

Min.55 Vejici este avertizat.

Min.54 Torje acuza o problema la umarul stang si este inlocuit de Catalin Munteanu.

Min.52 Dinamovistii iau cu asalt poarta croata, dar cei de la Hajduk scapa cu fata curata dupa mai multe suturi ale "cainilor".

Min.50 Sharbini suteaza periculos, dar Curca respinge.

Min.48 Subosici retine fara emotii un balon din fata lui Torje.

Min.46 Incepe repriza secunda.

--------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.45 Buljat vede galben pentru un fault la Torje.

Min.45 Ljubicici este inlocuit cu Brkljaca.

Min.44 Pulhac si Ljubicici se dau cap in cap si sunt scosi in afara terenului pe targa.

Min.42 Pulhac este avertizat dupa ce a iesit din zid la o lovitura libera inaintea fluierului arbitrului.

Min.40 GOOOOOL Dinamo! Garat inscrie pentru 2-0 in urma unei respingeri gresite a portarului Subasici la un sut al lui Adrian Cristea.

Min.36 Ibricici trimite inselator in fata portii, dar Curca retine.

Min.35 Torje este avertizat pentru faulturi repetate.

Min.34 N'Doye incearca un sut de la distanta, dar trimite alaturi.

Min.29 Oremus primeste galben pentru proteste.

Min.28 Curca intervine cu un reflex de exceptie in fata lui Ljubicici, care a sutat spre vinclul portii dinamoviste.

Min.27 Sharbini trece pe langa egalare, reluand slab dintr-o pozitie ideala.

Min.26 N'Doye faulteaza la mijlocul terenul si primeste cartonasul galben.

Min.23 Andrei Cristea reia din voleu in careu, dar trimite mult peste poarta.

Min.21 Torje il cauta pe Liviu Ganea cu un balon lung, dar croatii intercepteaza.

Min.20 Croatii au scapat de furia dinamovista din startul meciului si apar din ce in ce mai des in jumatatea adversa.

Min.19 Ocazie mare pentru Hajduk, Curca intervenind salvator in fata lui Ibricici.

Min.18 Garat respinge din fata lui Sharbini, evitand astfel un atac periculos al croatilor.

Min.15 Homei este deposedat pe dreapta, dupa care il faulteaza pe Sharbini.

Min.11 Ibricici patrunde pe flancul stang, dar este blocat de Homei.

Min.6 GOOOOOOL Dinamo! Andrei Cristea transforma lovitura de la 11 metri!

Min.5 Torje scapa in careu si este faultat de Subasici. Penalti pentru Dinamo si cartonas galben pentru portarul croat.

Min.4 Subasici intervine din nou salvator in fata ofensivei dinamoviste.

Min.3 Ocazie mare pentru Dinamo! Torje profita de o neintelegere in careul croatilor, dar este blocat de portarul Subasici!

Min.1 Incepe meciul!

Dinamo: Curca - Homei, Garat, Scarlatache, Pulhac - N'Doye, Kone - Torje, Adrian Cristea, Liviu Ganea - Andrei Cristea;

Rezerve: Balgradean, Diabate, Rus, Munteanu, Paun, Vranjkovici, Margaritescu;

Antrenor: Ioan Andone;

Hajduk: Subasici, Ljubicici, Buljat, Vejici - Ibricici, Andrici, Strinici, Oremus, Rezici - Maloca, Sharbini;

Rezerve: Radosevici, Sharbini, Tomasov, Jozinovici, Buljat, Brkljaca, Trebotici;

Antrenor: Stanko Poklepovici.

Partida va fi arbitrata la centru de englezul Lee Probert.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Dinamo Hajduk Europa League, #Dinamo invinge Hajduk, #rezultate Dinamo Europa League , #Europa League