Europa League: Dinamo a fost invinsa de Panathinaikos

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 01 Octombrie 2009, ora 23:55
3061 citiri

Dinamo a pierdut primul meci din grupele Europa League, scor 0-1 cu grecii de la Panathinaikos Atena.

Ros-albii, fara N'Doye si Marius Niculae, au preferat un meci de uzura iar acest lucru le-a reusit in mare masura in prima repriza.

Odata cu trecerea timpului grecii s-au apropiat tot mai mult de poarta lui Dolha, insa si "cainii" au replicat prin contraatacuri taioase, cei doi Cristea, Adrian si Andrei, aratand o buna dispozitie de joc.

Golul a venit spre final, atunci cand Karagounis a prins un sut de zile mari, de la 20 de metri, fara sperante pentru goal-keeperul dinamovist.

Baietii lui Bonetti au avut o ocazie uriasa de a egala cu doua minute inainte de finalul meciului. Cristea a obtinut destul de usor o lovitura de la 11 metri, insa nou-intratul Claudiu Niculescu a trimis pe langa poarta.

Ultima mare sansa de a marca a apartinut oaspetilor, care au trecut pe langa 2-0 in minutul 91. Scor final, Dinamo - Panathinaikos 0-1 si bucurestenii raman cu doar 3 puncte in clasament.

Partida dintre Dinamo si Panathinaikos a fost transmisa in ormat LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul meciului!!!

Min.91 Rukavina a scapat singur cu Dolha insa portarul dinamovist a reusit sa retina!

Claudiu Niculescu rateaza!

Min.87 PENALTI DINAMO! Cristea obtine usor o lovitura de la 11 metri!

Schimbare Dinamo: Niculescu intra in locul lui Cristea.

Min.82 Dinamovistii incearca sa egaleze, dar par a acuza socul primirii golului.

Min.79 GOOOL PANATHINAIKOS! Karagounis inscrie cu un sut puternic, de la 25 de metri!

Min.75 Brazilianul Gilberto Silva lufteaza incredibil un balon pe care scria 1-0.

Schimbare Dinamo: Bostina ii lasa locul lui Laurentiu Rus.

Min.72 Tamas trimite in corner o centrare expediata de Ninis.

Min.65 Adrian Cristea dribleaza foarte bine in caerul advers, trece de un fundas si suteaza puternic in blocajul lui Tzvoras.

Min.62 Dolha iese gresit in tusa pentru a-l bloca pe Salpingidis, insa acesta a pasat in centru la Karagounis care a sutat slab.

MIn.60 Cei de la Panathinaikos domina in continuare, insa nu ameninta serios poarta lui Dolha.

Min.56 Super ocazie pentru Dinamo! Torje trimite incredibil, din afara careului, iar balonul ocoleste de putin vinclul portii lui Tzvoras.

Schimbare Dinamo: Zicu intra in locul lui Alexe.

Min.51 Alexe paseaza bine pentru Cristea iar ultimul este blocat.

Min.50 Katsouranis suteaza bine, Dolha retine cu ceva emotii.

A inceput repriza secunda!

________________

Finalul primei reprize !!!

Min.44 Mare ratare pentru Panathinaikos! Dolha a fost depasit de un corner, balonul a aterizat in careul de 6 metri, insa Gilberto nu a reusit sa marcheze.

Min.41 Tzvoras retine centrarea lui Scarlatache din fata lui Cristea.

Min.38 Torje este blocat in marginea careului de 16 metri.

Min.30 Panata continua sa domine la capitolul posesie, avand mingea in 55% din timpul efectiv de joc.

Min.25 Grecii au castigat treptat mijlocul terenului si preseaza poarta lui Dolha.

Min.20 Meci lipsit de spectaculozitate in primele 20 de minute, actiunile de poarta fiind sporadnice.

Min.17 Grecii resping cu emotii o centrare trimisa bine de Gabi Torje.

Min.12 Diabate respinge bine centrarea lui Kante.

Min.8 Portarul grecilor intervine bine in fata lui Andrei Cristea, scapat spre buturile lui Panathinaikos.

Min.4 Leto vede primul cartonas galben al partidei.

Min.1 A inceput meciul!

DINAMO: Dolha - Scarlatache, Tamas, Goian, Diabate - Torje, Kone, Bostina, Ad. Cristea - An. Cristea, Alexe

Rezerve: Curca, Moti, Rus, Zicu, Molinero, Ze Kalanga, Niculescu

Antrenor: Dario Bonetti

PANATHINAIKOS: Tzvoras - Vintra, Bjarsmir, Sarriegi, Kante - Simao - Karagounis, Katsouranis, Gilberto, Leto - Salpingidis

Rezerve: Galinovic, Rukavina, Ninis, Hristodoulopoulos, Gabriel, Machelis

Antrenor: Ten Cate

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Dinamo Panathinaikos, #grupe Europa League, #Dinamo invinsa Panathinaikos , #Europa League