Dinamo, invinsa de Gloria Bistrita pe National Arena

Vineri, 19 Octombrie 2012, ora 23:26
3035 citiri

Dinamo Bucuresti a fost invinsa, in etapa a 12-a a Ligii 1, de suferinda Gloria Bistrita, echipa lui Nae Manea impunandu-se pe cel mai mare stadion din Romania cu scorul de 2-1.

Pe un National Arena dezolant de gol, doar cinci, poate sase mii de spectatori aflandu-se in tribune, fostul idol din Stefan cel Mare, Florin Bratu, a dat primele emotii fanilor dinamovisti.

Gazdele au reusit apoi sa puna stapanire pe zona mediana, profitand si de retragerea bistritenilor, astfel ca au aparut si ocaziile la poarta lui Dolha. Alexe, in doua randuri, si Cosmin Matei au fost aproape de deschiderea scorului in primele 25 de minute.

Bomba a detonat-o portughezul Jaime Celestino Dias Braganca, in minutul 28. Mijlocasul in varsta de 29 de ani a profitat de o gafa de proportii a lui Naumovski, a preluat bine, a driblat patru adversari si a inscris cu un sut puternic.

"Cainii" lui Bonetii s-au aruncat in atac, insa defensiva Gloriei si un Dolha in zi mare s-au opus egalarii. Mai mult, pe final de repriza, un contraatac al Bistritei initiat de Braganca a fost finalizat cu gol de Predescu, reusita care incepea sa contureze o surpriza de proportii.

Pustiul Cosmin Matei a salvat onoarea dinamovistilor in prelungirile primei reprize, el reducand din diferenta in urma unei serii de erori in defensiva oaspetilor.

In avantaj pe tabela de marcaj, jucatorii Gloriei Bistrita au preferat, in repriza secunda, sa se apere in preajma careului de 16 metri si sa incerce lovitura decisiva pe contraatac.

Braganca a avut doua sanse imense in jumatatea "cainilor", insa de fiecare data a gresit pasa decisiva, astfel ca scorul a ramas strans.

"Ema" Dolha s-a remarcat cu interventii excelente la suturile trimise de Tucudean, Danciulescu si Luchin, ba chiar portarul Gloriei a aparat si o lovitura de la 11 metri executata, ce-i drept, slab de "Danciu-gol".

Pe final de meci Curtuius a avut golul de 3-1 in varful ghetei, dar sutul sau, din pozitie buna, a lovit bara portii lui Naumovski.

In prelungiri spiritele s-au incins putin si nu a mai fost mult pana la o bataie generala, insa spiritele s-au calmat pana la urma.

Echipele:

Dinamo: Naumovski - L. Rus, D. Grigore, Luchin, Koulibaly - C. Matei, C. Munteanu, Boubacar, Curtean - Danciulescu, Alexe.

Rezerve: Balgradean, A. Cristea, Alvarez, Tucudean, Burnea, A. Alexandru, Stratila.

Antrenor: Dario Bonetti

Gloria: Dolha - Peteleu, Al. Tudose, V. Nastase, Cafasso - Yedi, P. Anton, Romario, Braganca - Predescu, Fl. Bratu.

Rezerve: Bota, Tarca, Laio, Feher, Curtuius, Trasca, Reano.

Antrenor: Nae Manea.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Dinamo Bistrita rezultat, #rezultate Liga 1, #Dinamo Bistrita National Arena, #surpriza Liga 1 , #Liga I