Liga 1: Dinamo, victorie la scor cu Pandurii, dar lui Andone i se cere demisia

Sambata, 22 Octombrie 2016, ora 22:22
8369 citiri

Dinamo Bucuresti a reusit prima victorie in cinci etape, sambata seara, scor 4-0 cu Pandurii Targu Jiu pe teren propriu. Meciul a contat pentru etapa a 13-a, ultima a turului sezonului regulat al Ligii 1.

Inaintea partidei s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Constantin Fratila, dinamovistii evoluand in echipament negru.

Dupa trei infrangeri consecutive, in urma carora s-a cerut demisia lui Ioan Andone si aducerea lui Cosmin Contra, gazdele au inceput foarte determinate meciul.

Cu cei mai valorosi jucatori, Rotariu, Filip si Gnohere, lasati pe banca de rezerve, Dinamo a deschis scorul dupa doar 5 minute, printr-un autogol al portarului Pandurilor, Lazar, care a vrut sa boxeze o minge venita din corner, dar balonul a fost deviat in poarta.

Pe fondul scandarilor suporterilor, care au cerut in continuare demisia lui Andone, au urmat cateva ocazii foarte mari ale dinamovistilor, Hanca a avut un gol anulat corect, iar in cele din urma a venit si golul al doilea, in minutul 38, cand Valentin Lazar a primit o pasa de la Nistor si a inscris din interiorul careului.

Un minut mai tarziu, Hanca a primit tot de la Dan Nistor, a centrat in careu, iar Palici a inscris cu capul.

Repriza a doua a inceput cu o ocazie uriasa a lui Nemec, care putea face 4-0, fiind apoi ilocuit de Gnohere. Pana la finalul meciului a intrat pe teren si Rotariu, insa cel care a mai modificat tabela a fost tot Lazar, in minutul 89, dupa o actiune superba a gazdelor.

Dinamo obtine astfel prima victorie dupa mult timp si Andone ia o gura de oxigen, acesta spunand insa ieri ca nu pleaca de la echipa.

Dinamovistii urca pe locul 5, cel putin pana luni, avand 19 puncte. Pandurii coboara pe 7, cu acelasi numar de puncte.

Chirica susține că a fost trimis în judecată în momentul depunerii candidaturilor intenționat: ”Mă aştept şi la alte mişcări de acest fel”
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că trimiterea sa în judecată de către procurorii DIICOT în dosarul "Veranda" nu este "o surpriză foarte mare",...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
#Dinamo victorie Pandurii, #Dinamo 3 0 Pandurii, #Dinamo Pandurii Liga 1 , #Liga I