Liga I: Dinamo a evitat surpriza in fata Astrei

Sambata, 04 Decembrie 2010, ora 22:32
2179 citiri

Dinamo Bucuresti si Astra Ploiesti au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-un meci contand pentru cea de-a 18-a etapa a Ligii I.

Neinvinsa de trei etape, Dinamo avea nevoie de o victorie cu Astra pentru a se apropia de podiumul Ligii I, dar elevii lui Ioan Andone au avut o prima repriza de cosmar.

Pe un teren aproape impracticabil din cauza ploii, oaspetii au punctat primii in Stefan cel Mare, japonezul Takayuki inscrind la coltul lung dupa o centrare in careu.

Scorul a luat proportii cu sase minute inainte de pauza, dupa ce Alexe a respins gresit o centrare pana la Oprsal care a l-a executat pe Dolha din voleu.

"Cainii" au revenit pe tabela dupa pauza, Catalin Munteanu transformand, in minutul 57, o lovitura de la 11 metri acordata pentru faultul lui Takayuki asupra lui Alexe.

Adrian Cristea a restabilit egalitatea dupa numai trei minute de la reusita lui Munteanu, la capatul unei actiuni personale in care l-a driblat pe portarul Grigore pentru a inscrie in poarta goala.

Astra Ploiesti putea reveni in avantaj in minutul 67, dar executia lui Mihalache din centrarea lui Matel a trecut pe langa poarta lui Dolha.

Ocaziile de poarta au lipsit in finalul meciului, cele doua formatii parasind arena din Stefan cel Mare cu cate un punct. Remiza ii mentine pe dinamovisti pe locul 6 in Liga I, cu 29 de puncte, in timp ce Astra urca pe 9, cu 21.

Chirica susține că a fost trimis în judecată în momentul depunerii candidaturilor intenționat: ”Mă aştept şi la alte mişcări de acest fel”
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că trimiterea sa în judecată de către procurorii DIICOT în dosarul "Veranda" nu este "o surpriză foarte mare",...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...