Derbi indecis pe Ghencea

Vineri, 08 Mai 2009, ora 22:48
4600 citiri

Steaua si Dinamo au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa a 30-a a Ligii I.

Elevii lui Marius Lacatus au dominat prima repriza a intalnirii, dar nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Matache. Jocul foarte tacticizat al celor doua formatii s-a soldat cu un numar redus de ocazii la ambele porti. Dayro Moreno si Toja au ratat cele mai importante ocazii ale Stelei, dinamovistii trecand pe langa deschiderea scorului prin N'Doye.

Jocul ofensiv al dinamovistilor s-a imbunatatit in repriza secunda, mai ales dupa intrarea lui Niculescu din minutul 50. In ciuda revenirii ofensive a 'cainilor', tot stelistii au fost cei care au stat mai mult in preajma careului advers, efortul elevilor lui Lacatus fiind rasplatit in minutul 81, cand Bicfalvi a ridicat in picioare tribunele din Ghencea.

Ultimele minute ale partidei au fost cele mai incise, jucatorii din Stefan cel Mare reusind sa egaleze atunci cand nimeni nu se mai astepta. Goian acorda lovitura libera la 30 de metri si Claudiu Niculescu marcheaza in minutul 88, inchizand tabela la 1-1.

In urma acestei remize, Dinamo ramane lider cu 3 punte in fata Unirii Urziceni, dar cu o partida in plus disputata. Steaua ramane pe locul 4, la patru puncte in spatele formatiei FC Timisoara.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea derbiului Steaua - Dinamo, contand pentru etapa a 30-a a Ligii I.

Desfasurarea partidei:

Min.90+4 Centralul Velasco fluiera finalul partidei. Derbiul Ligii I se termina la egalitate, scor 1-1.

Min.90+3 Steaua beneficiaza de o lovitura libera de la 30 de metri, dar Stancu suteaza in zid.

Min.90 De la margine se arata 4 minute de prelungire.

Min.89 Golanski isi trece si el numele pe lista celor sanctionati cu cartonas galben.

Min.88 GOOOL Dinamo! Claudiu Niculescu marcheaza din lovitura libera si restabileste egalitatea pe tabela.

Min.84 Niculae vede si el galben dupa un fault la Semedo.

Min.82 Scarlatache incearca o pasa spre Niculae, dar Zapata intervine decisiv si retine.

Min.81 GOOOL Steaua! Bicfalvi deschide scorul pentru gruparea ros-albastra!

Min.80 Lucian Goian ii ia locul lui Izvoranu.

Min.79 Ochirosii intra in locul lui Dayro Moreno.

Min.78 Ghionea primeste galben pentru un fault la Niculae.

Min.75 Cristea isi incearca sansa cu un sut de la distanta, dar Zapata retine fara problemul balonul trimis pe centru portii.

Min.74 Niculescu intra tare la Semedo si este avertizat cu galben.

Min.73 Ghionea acorda corner, dupa o centrare a lui Scarlatache.

Min.72 Goian primeste si el cartonasul galben.

Min.70 Iese Toja, intra Semedo.

Min.69 Dayro bate o lovitura libera, dar nu gaseste nici un stelist la finalizare.

Min.68 Dayro Moreno suteaza de pe partea dreapta, insa balonul este deviat de fundasii dinamovisti, trecand putin peste poarta.

Min.67 Stancu ii fura un balon lui N'Doye, incerca o partundere pe cont propriu, dar este blocat de Matache.

Min.66 Tamas il blocheaza din nou pe Kapetanos, dupa o centrare a lui Tiago.

Min.64 Kapetanos preia in careul advers, dar este blocat de defensiva dinamovista.

Min.61 Mitea intra in locul lui Bostina.

Min.60 Niculae paseaza pentru Danciulescu,

iar atacantul suteaza direct in bratele lui Zapata.

Min.58 Bicfalvi il inlocuieste pe Plesan.

Min.58 Bostina este sanctionat cu galben pentru o intrare dura la Plesan.

Min.57 Tiago patrunde pana la marginea careului advers, dar sutul sau este respins.

Min.55 Cristea obtine o lovitura libera in jumatatea stelista.

Min.52 Stelistii raman in atac, dar fara faze notabile la poarta lui Matache.

Min.50 Niculescu intra in locul lui Torje.

Min.49 Torje primeste cartonas galben dupa o intrare dura la Petre Marin.

Min.47 Plesan ii paseaza excelent lui Petre Marin, dar centrarea stelistului este repsinsa.

Min.46 A inceput repriza secunda.

-----------------------------------------------------------------------

Min.45+1 Se incheie prima repriza.

Min.45 Kapetanos reia cu capul peste poarta din interiorul careului.

Min.44 Dinamovistii scapa cu fata curata dupa o iesire gresita a lui Matache, la o pasa a lui Golanski.

Min.42 Cristea incearca un sut din lovitura libera, dar balonul trece departe de poarta.

Min.40 Tiago vede cartonasul galben pentru un fault tactic.

Min.38 Petre Marin suteaza de la aproximativ 30 de metri, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.37 Goalkeeperul dinamovist respinge o noua lovitura libera executata de Dayro Moreno.

Min.35 Matache iese din poarta si retine un balon din fata lui Kapetanos.

Min.33 Faza promitatoare de atac a Stelei, insa Toja paseaza aiurea.

Min.32 Dayro Moreno executa pe jos o lovitura libera si Matache retine dupa ce Plesan a ratat devierea decisiva.

Min.30 Prima mare ocazie a partidei: Kapetanos ii paseaza din careu lui Toja, dar acesta suteaza slab din cativa metri, permitandu-i lui Matache sa retina.

Min.28 Danciulescu primeste o pasa buna, suteaza din prima, dar balonul se opreste in plasa laterala.

Min.27 O noua lovitura libera pentru steaua. Executa acelasi Dayro, dar balonul este respins de defensiva dinamovista.

Min.23 Dayro Moreno obtine o lovitura libera in apropierea careului, dar centrarea trece pe langa poarta lui Matache.

Min.21 Dinamovistii combina frumos si ajung in preajma careului Stelei, dar centrarea este retinuta de Zapata.

Min.20 Cele doua formatii prefera jocul prudent, fazele de poarta fiind destul de rare.

Min.18 Stancu centreaza de pe partea dreapta, dar balonul este respins de defensiva 'cainilor'. Golanski il urmeaza, insa cu acelasi rezultat.

Min.15 Stancu recupereaza un balon in apropierea careului dinamovist, dar balonul ajunge la Matache in cele din urma.

Min.13 N'Doye trimite primul sut pe poarta al dinamovistilor, de la aproximativ 35 de metri, insa Zapata respinge.

Min.10 Matache retine primul sut pe poarta al ros-albastrilor, expediat de Dayro Moreno.

Min.7 Suporterii Stelei arunca torte in teren, dar si in tribuna in care sunt localizati fanii dinamovisti, partida este intrerupta pret de cateva secunde.

Min.4 Bogdan Stancu intercepteaza la marginea careului, insa sutul sau slab trece pe langa poarta.

Min.3 Lovitura libera pentru Steaua: Dayro centreaza in careu, balonul este respins la Golanski, dar polonezul suteaza slab.

Min.1 A inceput partida

Steaua: Zapata - Golanski, Goian, Ghionea, P.Marin - Tiago, Plesan - Dayro Moreno, B.Stancu, Toja - Kapetanos.

Dinamo: Matache - Scarlatache, Tamas, Moti, Izvoranu - Torje, N'Doye, Bostina, Cristea - Danciulescu, Niculae.

Arbitri: Carlos Velasco (centru), Roberto Alonso si Jose Manuel Fernandes (asistenti).

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...