Dinamo castiga cu scandal la Cluj

Sambata, 22 Septembrie 2012, ora 23:20

Dinamo Bucuresti a castigat derbiul zilei din Liga 1, meciul cu Universitatea Cluj, insa modul in care "ros-albii" s-au impus cu 2-1 este unul mai mult decat discutabil. Toate golurile au fost marcate in urma unor mari erori de arbitraj!

Doar 3-4.000 de oameni au venit, sambata seara, pe Cluj Arena pentru a urmari intalnirea dintre "U" si Dinamo. Cei care au avut curajul de a lua loc in tribune au insa multe motive de nemultumire.

La prima faza a partidei, Boubacar comite un hent in pozitie de ultim aparator, insa dinamovistul este iertat de eliminare, primind doar cartonasul galben.

Era minutul 7 cand Vasile Gheorghe cadea in careul bucurestenilor, acuzand un fault al lui Pulhac. Desi interventia nu a existat, arbitrul Teo Craciunescu a aratat 11 metri iar Viorel Dinu a transformat penaltiul.

Meciul a continuat frumos, pe contre, pana cand Craciunescu junior si-a intrat din nou in rol.

In minutul 22, Danciulescu, pentru prima data titular, plonjeaza in careul clujenilor mai ceva ca la piscina iar "centralul" a aratat din nou punctul cu var. Acelasi Danciulescu a transformat si a restabilit egalitatea.

In partea secunda, brigada de arbitri si-a continuat numarul. In minutul 61 Luchin paseaza la Nica, dinamovistul continua faza desi se afla intr-o pozitie evidenta de offside, balonul ajunge la Curtean care si inscrie golul victoriei.

Pe final, Dinu a avut golul de 2-2 in varful ghetei, insa sutul sau de la 15 metri a sters bara din dreapta lui Naumovski.

Scor final, "U" Cluj - Dinamo 1-2 iar "cainii" simt din nou ca se pot bate pentru titlu in acest sezon.

Echipele:

DINAMO: Naumovski - Nica, Luchin, D. Grigore, Pulhac - Matei, C. Munteanu, Boubacar, Curtean - Danciulescu, Tucudean
Rezerve: Balgradean, Rus, Scutaru, Filip, Alexe, Galchev, A. Cristea

U CLUJ: Balauru - Ciupe, Erico, Christou, V. Lupu - Dos Santos, Patrascu, Muzac, V Gheorghe, Dinu - Draghici
Rezerve: Matache, Adi Popa, Szilagyi, Alex Braz, Cleiton, Nicola, Krumov

Arbitri: T. Craciunescu, Ov. Artene, S. Stoianof