Dinamo, doar egal cu Astra in ultima etapa

Sambata, 13 Mai 2017, ora 21:57
7562 citiri

Dinamo si Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea disputata sambata seara, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare, in ultima etapa a playoff-ului Ligii 1.

Alex Ionita a deschis scorul pentru giurgiuveni in minutul 32, in timp ce Adam Nemec a egalat pentru "caini" in minutul 40.

Dinamo avea sanse la titlu inaintea ultimei etape, mici, dar erau. "Cainii" aveau insa nevoie de o victorie cu Astra, una care n-a mai venit.

Trupa lui Sumudica a inceput bine partida si a deschis scorul prin Ionita, in minutul 32, dupa o centrare a lui Budescu.

Avantajul fostei campioane a durat insa doar 8 minute, pentru ca Nemec a egalat cu capul in urma unei centrari din banca dreapta.

Dupa pauza, "cainii" au fortat victoria, dar s-au apropiat in putine randuri periculos de poarta lui Lung.

In urma acestui rezultat, Dinamo a incheiat sezonul pe locul 3 si va merge in Europa League. De partea cealalta, Astra termina ultima (locul 6) in clasamentul din playoff.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Dinamo si Astra Giurgiu, din ultima etapa a playoff-ului Ligii 1:

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI

min.90 - Vom avea 4 minute de prelungiri.

min.89 - Lung iese la timp si retine din fata lui Petre.

min.86 - Schimbare la Dinamo: iese Busuladzic, intra Patrick Petre.

min.80 - Ce ocazie pentru Astra! Morais primeste in careul advers, dar suteaza rau in plasa laterala.

min.71 - Schimbare facuta de Sumudica: iese Ionita, intra Balauru.

min.70 - Bus cade in careul "cainilor", cere penalti, dar Istvan Kovacs lasa jocul sa continue.

INFO: Cu 20 de minute ramase pana la final, clasamentul la varf in Liga 1 se prezinta astfel:

1. Viitorul - 44 puncte

2. FCSB - 44 puncte

3. Dinamo - 40 puncte.

min.68 - Steliano Filip suteaza pe langa poarta lui Lung. A crescut presiunea lui Dinamo, chiar daca la acest scoruri nu se mai schimba nimic.

min.66 - Nemec trimite pe langa poarta dintr-o pozitie buna.

min.57 - Lung scoate la un sut al lui Nistor.

min.55 - Nicio ocazie notabila in acest debut de repriza secunda. Cele doua echipe parca se tem sa atace.

min.52 - Schimbare la Dinamo: iese Bumba, intra Rivaldinho.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea 1 mimnut de prelungire.

min.45 - Schimbare la Astra: iese Lovin, accidentat, intra Nicoara.

min.40 - GOOOL DINAMO!!! Nemec marcheaza cu capul dupa o centrare buna din partea dreapta!!!

min.39 - Palic trimite slab cu capul din pozitie buna si Lung retine fara nicio problema.

min.35 - Lovin respinge in ultimul moment din fata lui Mahlangu.

min.34 - Lung se intinde si respinge cu varfurile degetelor la o minge trimisa cu capul de Mahlangu.

min.32 - GOOOL ASTRA!!! Ionita marcheaza din fata portii dupa o centrare perfecta a lui Budescu!!!

min.25 - Echilibrul se mentine intre cele doua formatii, jocul fiind pe contre, insa fara ocazii.

min.13 - BARA ASTRA! Ionita suteaza din unghi, iar Penedo respinge cu un reflex spectaculos in bara laterala!

min.10 - Mahlangu rateaza prima ocazie a partidei, trimitand pe langa poarta din pozitie buna.

min.8 - Oros reia spectaculos pe spate, dar Penedo reuseste sa respinga in corner.

min.5 - Inceput echilibrat de partida, fara nicio ocazie notabila.

ora 20:02 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea se joaca pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare si la TV poate fi urmarita in direct pe Digi Sport 4, Dolce Sport 3 si Look TV.

INFO: Inaintea acestei ultime etape, Dinamo ocupa locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 39 de puncte, cu doua mai putin decat Viitorul si FCSB.

INFO: "Cainii" castiga titlul daca inving Astra, iar Viitorul si FCSB nu castiga meciurile din ultima etapa.

ECHIPELE:

DINAMO: Penedo - Romera, Nedelcearu, Dielna, Filip - Mahlangu, Busuladzic, Palic - Bumba, Nemec, Nistor.

Rezerve: Cerniauskis, Rivaldinho, Popa, Oliva, Petre, Serban, Maric.

Antrenor: Cosmin Contra.

ASTRA: Lung - Stan, Oros, Pitian, Morais - Lovin, Takayuki, Boubacar - Ionita, Bus, Budescu.

Rezerve: Iliev, Iordache, Florea, Nicoara, Niculae, Sapunaru, Balaure.

Antrenor: Marius Sumudica.

Arbitru: Istvan Kovacs.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#LIVE meci Dinamo Astra, #Dinamo Astra ultima etapa, #Dinamo Astra lupta titlu , #Liga I