Dinamo este aproape de salvarea de la retrogradare. "Cainii rosii", la a patra victorie consecutiva

de Teodor Serban
Sambata, 08 Mai 2021, ora 23:19

Formatia Dinamo a invins, sambata seara, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa FC Hermannstadt, intr-un meci din etapa a saptea a play-out-ului Ligii I. Pentru dinamovisti este a patra victorie consecutiva.

Meci dramatic in play-out-ul Ligii 1. O echipa este aproape de retrogradare dupa un gol primit in prelungiri

Golurile au fost marcate de Paul Anton, in minutele 34 si 90+3, ambele reusite fiind din penalti.

Primul penalti a fost acordat pentru un fault al lui Stoica la Mihaiu, faza in urma careia Stoica a fost eliminat.

Al doilea penalti a fost acordat pentru un fault al lui Belu la Fabbrini.

Inainte de startul jocului s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Patrick Ekeng.

Dinamo: Esanu - Bejan, Pulic, Albentosa - Sorescu, Gol, Achim, Anton, Filip - Mihaiu (Fabbrini '58), Nemec (Blejdea '68, Morsay '90+1).

Hermannstadt: Cristiano - Scarlatache (Alhassan '84), Viera, Stoica, Oprut - Voda (Belu '28), Addae (Mayoral '64), Pires, Petrescu - Aosman (Matel '46) - Aralica (Yazalde '46).

Cartonase galbene: Gol '45, Bejan '50, Filip '77 / Aosman '45, Petrescu '72, Mayoral '81, Viera '85

Cartonas rosu: Stoica '32

Arbitri: Lucian Rusandu - Mircea Mihail Grigoriu, Daniel Mitruti - Andrei Antonie

Observatori: Imilian Serbanica, Liviu Ciubotariu

Ce adversar are Simona Halep in turul doi la turneul de la Roma

Clasamentul play-out-ului: 1. Chindia Targoviste - 34 de puncte, 2. FC Arges - 31, 3. Gaz Metan Medias - 29, 4. UTA - 28, 5. Dinamo - 27, 6. Astra Giurgiu - 24, 7. FC Viitorul - 23, 8. FC Voluntari - 23, 9. FC Hermannstadt - 20, 10. Poli Iasi - 17.