Dinamo invinge Craiova si face un pas urias spre play-off

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Sambata, 25 Februarie 2017, ora 22:27

Dinamo a facut un pas mare spre calificarea in play-off dupa ce s-a impus in derbiul cu CS U Craiova, din etapa a 24-a a Ligii 1.

"Ros-albii" au castigat greu, cu scorul de 2-1, insa acum au motive sa spere ca vor fi prezenti in duelurile pentru cupele europene.

Elevii lui Cosmin Contra au inscris cele doua goluri in debutul partidei, intr-un interval de 10 minute. Mai intai, Steliano Filip a trimis o pasa lunga pentru Nemec, acesta a preluat incredibil dintre doi fundasi craioveni in marginea careului si a inscris cu un sut nici foarte bine plasat si nici puternic.

In minutul 14 dinamovistii au incercat o faza de atac rapid, mingea a fost scoasa in flancul drept la Palic, iar centrarea acestuia in marginea careului de sase metri a fost concretizata de acelasi Nemec, sub privirile aparatorilor olteni.

Apoi, in minutul 29, Craiova a avut o tripla ocazie cum rar se vede in fotbal. Andrei Ivan a lovit transversala cu un sut din marginea careului, Baluta a fost atent pe recuperare, insa a sutat si el tot in bara. Faza a continuat si dupa 30 de secunde oltenii au revenit din nou in atac, insa un sut centrare trimis in careul mic a fost deviat de Romera de asemenea in bara.

Oaspetii au inceput mai bine repriza secunda si, dupa un gol anulat corect pentru o pozitie de offside la Zlatinski, brazilianul Gustavo a redus din diferenta. Andrei Ivan a executat slab un penalti, insa sud-americanul a fost atent pe recuperare si a marcat.

Au urmat 20 de minute in care Craiova a incercat sa gaseasca drumul spre egalare, iar Dinamo a incercat si a reusit sa fragmenteze jocul.

In urma acestei victorii, Dinamo ajunge la 38 de puncte, egaland Mediasul, cu o etapa ramasa de disputat din sezonul regular.

ECHIPELE DE START

Dinamo: Penedo - Romera, Nedelcearu, Dielna, St. Filip - Busuladzic, Nistor - Hanca, Palic, Bumba (Bawab 66) - Nemec
Rezerve: A. Popescu, Bawab, D. Popa, Oliva, Mahlangu, Dudea, Maric

CS U Craiova: Mingote - Briceag, Popov, Kelic, Bucurica - Mateiu, Zlatinski, Baluta - Bancu, Mazarache, Ivan
Rezerve: Calancea, Barthe, Gustavo, Rocha, Fajic, Madson, M. Manea