Liga 1: Dinamo a preluat sefia clasamentului

Duminica, 22 Aprilie 2012, ora 23:25
3544 citiri

Dinamo Bucuresti a invins Ceahlaul Piatra Neamt, scor 3-2, si a devenit noul lider in clasamentul Ligii 1.

"Cainii" au profitat de esecul liderului CFR Cluj in fata Concordiei Chiajna si s-au instalat in fotoliul de lider dupa o victorie facila cu Ceahlaul, in ciuda scorului inregistrat pe tabela.

Dupa o prima repriza lipsita de goluri, elevii lui Dario Bonetti s-au dezlantuit in primul sfert de ora al partii secunde si au inscris de trei ori, transand practic soarta celor trei puncte.

Alexa de deschis scorul in minutul 50 si l-a majorat patru minute tarziu, iar Danciulescu a marit diferenta la trei puncte dupa alte opt minute. Moldovenii au redus din handicap in utimul minut regulamentar, prin Badescu, in timp ce Golubovici a stabilit scorul final in prelungiri.

Gazdele au incheiat disputa in inferioritate numerica, Moti fiind eliminat in minutul 79.

In urma acestui succes, Dinamo a urcat pe prima pozitii in clasamentul Ligii 1, la egalitate de puncte cu CFR Cluj (52). De cealalta parte, Ceahlaul a ramas pe 10, cu 33 de puncte.

Dinamo Bucuresti: Balgradean - Luchin, Grigore, Moti, Scarlatache - Rus, Kone, Curtean - Danciulescu, Niculae, Alexe;

Rezerve: Naumovski, Platini, Bucsa, Tames, Stratila, Tucudean, Musat;

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici - Dumitras, Cazan, Ichim, Tepes - Achim, Monroy - Muscalu, Golubovici, Stana - Constantinescu;

Rezerve: Villadsen, Druga, Madalin Marius Popa, Badescu, Onciu, Forminte, Vitelaru;

Arbitri: Alexandru Tudor, Aurel Onita, Florin Paunescu.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Dinamo lider Liga 1, #Dinamo victorie Ceahlaul, #rezultate Liga 1, #Liga 1 etapa 27 , #Liga I