Liga 1: Dinamo, victorie controversata cu un gol fabulos la Ploiesti

Luni, 07 Decembrie 2015, ora 22:26
4628 citiri

Dinamo a obtinut o victorie controversata in deplasarea de la Ploiesti, de pe terenul Petrolului.

"Ros-albii" s-au impus cu scorul de 2-1, golul victoriei fiind o adevarata bijuterie reusita de tanarul Rotariu.

Aflata pe ultimul loc in clasamentul Ligii 1, trupa din Ploiesti a inceput neasteptat de bine duelul de pe "Ilie Oana", surprinzandu-i usor pe dinamovisti.

In minutul 21 "lupii" au reusit chiar sa deschida scorul, Moussa trimitand in plasa centrarea lui Varga din banda stanga.

Pana la pauza, acelasi Moussa a inscris pentru a doua oara, insa reusita lui a fost anulata corect pentru o pozitie de offside.

La sapte minute de la reluarea jocului a venit si cea mai controversata faza a partidei. Portarul Pecanha a retinut un sut-centrare trimis de pe partea stanga, Gnohere i-a luat insa mingea din brate, iar fundasii Petrolului s-au incurcat si pana la urma Tudose a inscris in propria poarta.

Gazdele au contestat vehement reusita, acuzand pe buna dreptate un fault la portar.

In minutul 69 Petrolul a contstat din nou arbitrajul dupa o faza la care Fai si Corbu au respins de pe linia portii lui Dinamo, ploiestenii sustinand ca balonul intrase in poarta.

Golul nu a fost validat, iar dupa un sfert de ora Rotariu a inscris pentru 2-1 cu un sut magnific de la peste 20 de metri, trimitand direct la vinclu.

Dupa aceasta victorie, Dinamo si-a consolidat locul 4 din clasamentul Ligii 1, in timp ce Petrolul ramane ultima, cu numai 8 puncte.

Echipele de start

Petrolul: Pecanha - Peteleu, Al. Tudose, Genev, Faugh-Porret - Ropotan (cpt), Bucsa - Nepomuceno, Zoubir, D. Varga - Moussa

Dinamo: Cerniauskas - Fai, A. Marc, Mevlja, Corbu - P. Anton, Vojnovic (cpt) - Gavrila, D. Rotariu, Palic - Gnohere

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#petrolul dinamo rezultat, #Dinamo Liga 1 rezultate, #Dinamo victorie Petrolul , #Liga I