S-au decis seriile din Liga 3 si s-a tras la sorți programul Ligii 3!
Iată componența Ligii 3 și prima etapă:
Seria 1:
Bucovina Rădăuţi
Foresta Suceava
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Ştiinţa Miroslava
Huşana Huşi
Dante Botoşani
Şomuz Fălticeni
CSM Bacău
Sporting Juniorul Vaslui
CSM Pașcani
Program etapa 1:
CSM Pașcani – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Bucovina Rădăuţi – Sporting Juniorul Vaslui
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău
Ştiinţa Miroslava – Dante Botoşani
Foresta Suceava – Huşana Huşi
Seria 2:
Aerostar Bacău
SC Oțelul Galați
CSM Focșani –
CSM Râmnicu Sărat
Metalul Buzău
Viitorul Ianca
Sporting Liești
Sportul Chiscani
CS Făurei
Dinamo Bacău –
Program etapa 1:
Metalul Buzău – Dinamo Bacău
CSM Râmnicu Sărat – CS Făurei
Sporting Liești – SC Oțelul Galați
Sportul Chiscani – CSM Focșani
Aerostar Bacău – Viitorul Ianca
Seria 3:
CS Afumați
SC Popești Leordeni
Farul Constanța 2
Agricola Borcea
FC Voluntari 2
Înainte Modelu
Gloria Albești
Recolta Gheorghe Doja
CSM Oltenița
CSM Fetești
Program etapa 1:
FC Voluntari 2 – Înainte Modelu
Farul Constanța 2 – Recolta Gheorghe Doja
SC Popești Leordeni – Gloria Albești
CSM Fetești – CSM Oltenița
Agricola Borcea – CS Afumați
Seria 4:
FCSB 2
Progresul Spartac
Unirea Bascov
CS Tunari
Dinamo 2
Flacăra Moreni
Rapid 2
Academica Clinceni 2
Real Bradu
Campionii FC Argeș 2
Program etapa 1:
Real Bradu – Academica Clinceni 2
Dinamo 2 – Progresul Spartac
Rapid 2 – CS Tunari
Campionii FC Argeș 2 – Flacăra Moreni
Unirea Bascov – FCSB 2
Seria 5:
SR Brașov
CS Blejoi
Olimpic Cetate Râșnov
CSO Plopeni
FC Pucioasa
KSE Târgu Secuiesc
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2
AFC Odorheiu Secuiesc
Kids Tâmpa Braşov
FC Hermannstadt 2
Program etapa 1:
AFC Odorheiu Secuiesc – CS Blejoi
FC Pucioasa – Olimpic Cetate Râșnov
KSE Târgu Secuiesc – Kids Tâmpa Braşov
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – SR Brașov
FC Hermannstadt 2 – CSO Plopeni
Seria 6:
CSM Slatina
Vediţa Coloneşti
ACSO Filiași
Sporting Roșiori
Viitorul Dăești
CSM Alexandria
Flacăra Horezu
Petrolul Potcoava
Minerul Costești
Program etapa 1:
Petrolul Potcoava – Sporting Roșiori
Viitorul Dăești – ACSO Filiași
Vediţa Coloneşti – CSM Alexandria
Universitatea Craiova 2 – Minerul Costești
Flacăra Horezu – CSM Slatina
Seria 7:
CSM Reșița
Pandurii Târgu Jiu
CSM Deva
Gilortul Târgu Cărbunești
CSM Jiul Petroșani
Progresul Ezeriş
Aurul Brad
Voința Lupac
Viitorul Șimian –
Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Program etapa 1:
Voința Lupac – CSM Deva
Gilortul Târgu Cărbunești – Progresul Ezeriş
Pandurii Târgu Jiu – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2
Aurul Brad – CSM Reșița
Viitorul Șimian – CSM Jiul Petroșani
Seria 8:
Şoimii Lipova
Crişul Chişineu Criş
CSC Dumbrăviţa
Progresul Pecica
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
ACS Poli Timişoara
Avântul Periam
Gloria Lunca Teuz Cermei
Frontiera Curtici
Pobeda Star Bisnov
Program etapa 1:
Gloria Lunca Teuz Cermei – Crişul Chişineu Criş
Şoimii Lipova – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
Pobeda Star Bisnov – ACS Poli Timişoara
Frontiera Curtici – Progresul Pecica
Avântul Periam – CSC Dumbrăviţa
Seria 9:
CSO Cugir
Avântul Reghin
Gloria Bistrița Năsăud
Sticla Arieşul Turda
Unirea Ungheni
CS Hunedoara
AFC Unirea 1924
Sănătatea Cluj
CS Ocna Mureş
Academia de Fotbal Viitorul Cluj
Program etapa 1:
CS Ocna Mureş – Sticla Arieşul Turda
Avântul Reghin – Gloria Bistrița Năsăud
Unirea Ungheni – AFC Unirea 1924
CSO Cugir – Sănătatea Cluj
Academia de Fotbal Viitorul Cluj – CS Hunedoara
Seria 10:
Minaur Baia Mare
SCM Zalău
CA Oradea
Lotus Băile Felix
Sportul Şimleu Silvaniei
Someşul Dej
CSM Satu Mare –
Progresul Şomcuta Mare
Luceafărul Oradea
CFR Cluj 2
Program etapa 1:
CA Oradea – CSM Satu Mare
CFR Cluj 2 – Lotus Băile Felix
Someşul Dej – Minaur Baia Mare
Luceafărul Oradea – Sportul Şimleu Silvaniei
Progresul Şomcuta Mare – SCM Zalău
Competiția se va disputa în trei faze, conform frf.ro:
Faza I. Sezon regular, tur-retur, rezultând un total de 18 etape.
Faza a II-a. În fiecare serie se va disputa un play-off (între primele patru clasate) și un play-out (între celelalte 6 echipe).
Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4).
Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).
Locul din clasament final al sezonului regular va da ordinea în tabela Berger corespunzătoare play-off-ului / play-out-ului (ex. locul 1 în sezon este poziția 1 în play-off, locul 5 în sezon este poziția 1 în play-out ș.a.m.d.).
Faza a III-a. În această fază vor participa doar echipe din play-off, 20 în total – primele două clasate în play-off-ul fiecărei serii. Se vor disputa două runde de baraj:
Runda semifinală – cele 20 de echipe vor fi împerecheate în 10 dueluri în dublă manșă, după cum urmează (echipele de pe locurile 1 vor fi gazde în retur):
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9
Runda finală – cele 10 câștigătoare ale primei runde vor fi împerecheate în 5 dueluri ce vor fi decise în dublă manșă, după cum urmează (gazda meciului tur va fi decisă prin tragere la sorți):
Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele 5 câștigătoare ale rundei finale vor evolua în sezonul 2022-2023 al Ligii 2.
Retrogradează ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament.