Liga 1: Dinamo, victorie la scor pe terenul campioanei Astra

Sambata, 23 Iulie 2016, ora 22:54
18659 citiri

Dinamo Bucuresti a debutat in noul sezon al Ligii 1 cu o victorie la scor obtinuta chiar pe terenul campioanei Astra Giurgiu.

"Cainii" s-au impus cu scorul de 4-1 la capatul unei partide in care "Bizonul" Gnohere s-a instalat deja in fotoliul de golgheter al campionatului.

Dupa evolutia neconvingatoare, insa incheiata cu un succes important, din Supercupa Romaniei, campioana a continuat in aceeasi nota. Numai ca, avand in fata un adversar mai puternic decat CFR Cluj, giurgiuvenii au pierdut la scor.

"Bizonul" a deschis scorul in minutul 23, transformand cu siguranta un penalti obtinut de Palici.

In finalul primei reprize, acelasi Gnohere a pasat superb pentru Lazar, iar acesta, singur cu Lung junior, a inscris cu un sut excelent plasat.

Debutul partii secunde a venit cu o ocazie uriasa pentru Dinamo, insa tanarul Rotariu a luat la tinta bara desi avea in fata sa poarta goala a Astrei.

Imediat, campioana a obtinut un penalti prin Daniel Niculae, iar Boldrin a fost cel care a transformat si a redus din diferenta.

Al treilea penalti al serii a fost acordat pentru Dinamo in minutul 68, dupa ce acelasi Palici a fost secerat in careu de Oros. Gnohere a fost din nou omul care a transformat.

Cateva minute mai tarziu gazdele au ramas in zece fotbalisti dupa ce Alex Stan a vazut direct cartonasul rosu ca urmare a unui fault grosolan comis asupra lui Lazar.

"Bizonul" si-a incheiat evolutia cu un gol din actiune si a devenit deja golgheterul campionatului.

Desfasurarea meciului:

Min.90+2 Final de meci! Ce victorie pentru Dinamo!

Min.88 Cele doua echipe par ca asteapta fluierul de final.

Min.82 Schimbare Dinamo: Patrick Petre intra in locul lui Gnohere.

Min.80 Schimbare Dinamo: Serban intra in locul lui Anton.

Min.76 GOOOL DINAMO! Gnohere reuseste "tripla", marcand si din actiune!

Min.75 Schimbare Dinamo: Hanca intra in locul lui Lazar.

Min.74 ELIMINARE ASTRA! Stan vede direct cartonasul rosu dupa o talpa pusa pe genunchiul lui Lazar!

Min.70 GOOOL DINAMO! Gnohere reuseste "dubla" de la 11 metri!

Min.68 Penalti pentru Astra! Oros intra prin alunecare la Palici, insa nu atinge mingea si arbitrul arata punctul cu var!

Min.65 Schimbare Astra: Boudjemaa intra in locul lui Florea.

Min.62 Astra pare mult mai periculoasa decat in prima repriza si nu este deloc exclus sa mai vedem goluri in poarta dinamovista.

Min.55 Rotariu incearca un sut din afara careului, insa trimite peste poarta.

Min.49 GOOOL ASTRA! Boldrin inscrie de la 11 metri!

Min.48 Penalti pentru Astra! Mevlija il bruscheaza pe Niculae in propriul careu si Hategan dicteaza penalti!

Min.46 Ce ocazie! Centrare pe jos prin careul de 6 metri, insa Rotariu, singur in fata portii goale, trimite in bara!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Dubla schimbare Astra: Niculae intra in locul lui Teixeira si Stan il locul lui Vangjeli.

___________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.44 GOOOL DINAMO! Gnohere paseaza excelent pentru Lazar, iar acesta inscrie cu un sut plasat!

Min.41 Ce ocazie! Gnohere trimite un sut-centrare, iar Geraldo deviaza defectuos, balonul trecand putin pe langa propria poarta!

Min.35 Lung retine un sut trimis de Rotariu.

Min.30 Astra se chinuie as reintre in acest meci.

Min.27 Cartonas galben pentru Lazar.

Min.23 GOOOL DINAMO! Gnohere transforma fara emotii penaltiul!

Min.22 Penalti pentru Dinamo! Seto il faulteaza pe Palici si arbitrul arata punctul cu var!

Min.20 Prima sansa de gol le apartine gazdelor, insa Branescu retine sutul lui Teixeira.

Min.11 Dinamo reuseste sa echilibreze partida, insa lipsesc in continuare ocaziile de gol.

Min.6 Joc lipsit de ocazii in acest debut de partida.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Fuierul de start este amanat de tortele si petardele aruncate si in teren de fanii dinamovisti.

ECHIPELE DE START

Astra: S. Lung - Vangjeli, Geraldo, Oros, J. Morais (cpt) - Teixeira, Takayuki, Boldrin - Al. Ionita, D. Florea, De Amorim

Rezerve: Gavrilas - Al. Stan, Lovin, D. Niculae, Fabricio, Balaure, Boudjemaa.

Antrenor: Marius Sumudica (suspendat) / Cristian Petre.

Dinamo: Branescu - Romera Navarro, Nedelcearu, Mevlja, St. Filip - P. Anton (cpt), Busuladzic, Palic - D. Rotariu, Gnohere, V. Lazar.

Rezerve: Penedo Cano - Hanca, A. Marc, Vl. Olteanu, Dudea, I. Serban, P. Petre.

Antrenor: Ioan Andone

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...