Dinamo castiga Cupa Romaniei la juniori in fata lui FCSB, dupa un meci cu 20 de penaltiuri executate

Duminica, 27 Mai 2018, ora 19:26
3635 citiri

In deschiderea Cupei Romaniei la seniori, intre Craiova si Hermannstadt, a avut loc pe Arena Nationala Cupa Romaniei la categoria Under 19, intre marile rivale FCSB si Dinamo, echipe care au creat un meci plin de dramatism.

La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal, 1-1, dupa reusitele semnate de Botezatu pentru stelisti, in minutul 38, respectiv Moldoveanu in minutul 59, ultimul marcand dupa un sut frumos la coltul lung, balonul atingand bara inainte de a intra in poarta.

Regula impusa de FRF la aceasta finala a fost ca dupa timpul efectiv de joc se trece direct la executarea loviturilor de la 11 metri, fara se se mai joace prelungiri.

Acolo, au trebuit sa fie executate 20 de lovituri de la punctul cu var pentru a se stabili o castigatoare.

Aceea a fost Dinamo, care a castigat cu 10-9, singura ratare venind de la stelistul Stefan Cana, la scorul de 9-9, dupa 18 goluri consecutive.

Cel care a marcat golul decisiv a fost Lazar, varul fostului fotbalist Vali Lazar de la Dinamo, acum plecat in tarile arabe.

Antrenor la juniorii lui Dinamo este fostul atacant al Stelei Laurentiu Dinita.

Eșec în instanță pentru Cătălin Cherecheș. Primarul fugar a încercat să obțină anularea condamnării pentru luare de mită
Curtea de Apel Cluj a decis joi, 18 aprilie, că fostul primar din Baia Mare Cătălin Cherecheș rămâne în închisoare. Curtea de Apel a respins ca neîntemeiată contestaţia în care...
Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
#Dinamo bate FCSB finala Cupei, #20 de penaltiuri Dinamo FCSB finala, #cronica finala Cupei juniori Dinamo FCSB , #stiri Dinamo