Victorie importantă pentru Dinamo în Liga Campionilor. Pe ce loc e campioana României

Vineri, 25 Noiembrie 2022, ora 08:37
2248 citiri
Dinamo joacă în Liga Campionilor

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, pe teren propriu, formaţia poloneză Orlen Wisla Plock, scor 32-27 (15-14), în al şaptelea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Kukic 7 goluri, Negru 6, Shebib 5, iar de la oaspeţi s-a remarcat Lucin, cu 8 reuşite.

La ultima aruncare dinaintea pauzei, Ante Kuduz a lovit cu mingea în cap un jucător advers din zid şi a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, decizie contestată de Dinamo, în condiţiile în care handbalistul polonez a sărit în timpul aruncării.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball şi 29-28 cu HC Zagreb.

După 7 etape, campioana României are 7 puncte în clasamentul grupei A, fiind pe locul 5 din 8 echipe.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare returul cu Wisla Plock, chiar de Ziua naţională, în 1 decembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.

Se inaugurează o nouă sală de sport în România. Ce meci a fost programat în deschidere
Noua sală polivalentă din Turda va fi inaugurată la nivel sportiv, duminică, atunci când este programată disputa din Liga Naţională de handbal masculin dintre Potaissa şi campioana Dinamo...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...