18 Ianuarie 2023 - Gabriela Firea, audiată la Parchetul General în Dosarul 10 august
Ministrul Familiei, Gabriela Firea este audiată la Parchetul General miercuri, 18 ianuarie, într-un dosar penal privind protestele din 10 august 2018.
Ministrul Familiei, Gabriela Firea este audiată la Parchetul General miercuri, 18 ianuarie, într-un dosar penal privind protestele din 10 august 2018.
România pare încremenită la patru ani de la reprimarea marelui miting împotriva guvernării PSD, care cu Liviu Dragnea la butoane strivea Justiția. S-au schimbat doar discursurile și oamenii de
Şase reprezentanţi ai unor asociaţii civice s-au întâlnit, marţi, cu prim-adjunctul procurorului general, Bogdan Licu, pentru a discuta despre urgentarea soluţionării dosarului "10 august",
Un număr de 13 organizații nonguvernamentale solicită procurorului general să delege o echipă de procurori militari care să se ocupe doar de anchetarea dosarului "10 August".
La fel ca Dosarul 10 august care a trecut printr-o aventură tumultoasă, de la tergiversarea sa, până la clasare iar apoi redeschidere, și politicienii care erau la putere în 2018 au trecut prin
Mai multe ONG-uri și asociații organizează un protest-simbol marți, 10 august, la trei ani după ce Jandarmeria a intervenit în forță gazând manifestanții care au ocupat Piața Victoriei.
Curtea de Apel Bucuresti a dispus vineri redeschiderea anchetei impotriva fostilor sefi ai Jandarmeriei in dosarul "10 august", dupa ce a fost admisa o plangere a unui protestatar.
Ministrul Justitiei, Stelian Ion, a afirmat vineri, 5 martie, ca nu poate considera ca presedinte Romaniei este responsabil in vreun fel cu Dosarul 10 august, "nici direct, nici indirect". "Este
Ministrul Justitiei, Stelian Ion, a sustinut marti, 5 martie, o declaratie de presa, dupa ce cu o zi in urma presedintele Klaus Iohannis i-a cerut "sa explice public de urgenta cum s-a ajuns in
Presedintele Klaus Iohannis le cere explicatii ministrului Justitiei si ministrului de Interne referitor la clasarea dosarului violentelor din 10 august 2018.
Cei sapte barbati acuzati ca au lovit-o pe femeia jandarm la protestul din 10 august 2018 au fost condamnati definitiv joi, 4 ianuarie. Doi dintre acestia, unul dintre huligani si tanarul care a
Procurorul-sef al DIICOT a emis marti, 4 august, o ordonanta prin care infirma mai multe dintre solutiile de clasare dispuse in iunie 2020 in dosarul "10 august".
Coordonatorul juridic al Grupului Parlamentar USR, Vlad Gheorghe a depus prima plangere penala din dosarul 10 august. Pe imaginile surpinse la protest se vede cum Vlad Gheorghe, aflat cu mainile
Ministrul Internelor, Marcel Vela, a declarat vineri ca este exclusa implicarea altor politicieni decat din PSD in evenimentele din 10 august 2018 din Piata Victoriei.
Cei trei sefi ai Jandarmeriei Romane implicati in interventia brutala asupra protestatarilor din 10 august sunt, in continuare, la un an de la eveniment, in functii de conducere.
Procurorul general interimar al Romaniei, Bogdan Licu, a declarat ca procurorii militari nu s-au consultat cu el in momentul in care au declinat la DIICOT ancheta in dosarul 10 august.