Dosar penal pentru ultraj după scandalul din Consiliul Local din Mogoșoaia. Ce se întâmplă cu agresorul Feliciei Ienculescu-Popovici

Vineri, 28 Ianuarie 2022, ora 14:50
3357 citiri
Dosar penal pentru ultraj după scandalul din Consiliul Local din Mogoșoaia. Ce se întâmplă cu agresorul Feliciei Ienculescu-Popovici
Consiliera agresată a fimlat amenințările FOTO: captură Facebook

Polițiștii din Ilfov au anunțat vineri, 28 ianuarie, că au întocmit dosar penal pentru ultraj în cazul scandalului de joi seara de la Consiliul Local Mogoșoaia.

”În urma apariției în spațiul public a unor imagini cu privire la conflictul ce a avut loc în cadrul ședinței Consiliului Local Mogoșoaia, Compartimentul de Relații Publice din cadrul I.P.J.Ilfov este abilitat să comunice următoarele:

Polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ilfov- Poliția Orașului Buftea s-au sesizat din oficiu pentru infracțiunea de ultraj întocmindu-se în acest sens dosar penal.

Totodată, menționăm faptul că dosarul a fost înaintat către Parchetul de pe lângă Judecătoria Buftea, urmărirea penală fiind în competența procurorului de caz”, a transmis IPJ Ilfov.

”Consilierul violent suspendat din partid

Cătălin Drulă, fostul ministru al Transporturilor spune că cel care a agresat-o pe colega lui de partid, Felicia Ienculescu-Popovici a fost suspendat din PNL.

”Unul dintre patronii gangsterilor din Mogoșoaia, șeful PNL Ilfov, Hubert Thuma, a ieșit cu clasica batistă pe țambal: consilierul violent este suspendat “din funcțiile din partid”. Manevră clasică la șmecherie, omul rămâne consilier bun la ridicat mâna pentru tunuri, “zicem și noi că l-am suspendat din funcțiile din partid până la finalizarea anchetei, trece scandalul și aia e”, a scris Cătălin Drulă pe Facebook.

”Vă dați seama ce puțină rușine le e dacă pentru amenințarea explicită cu schilodirea unei femei “chiar dacă fac pușcărie 7-9 ani”, tratamentul e ca cel al unei mici crize de imagine, “ne facem și noi că i-am făcut ceva și continuăm”. Mafie as usual - ca să parafrazăm celebra expresie”, a mai scris fostul ministru.

”Aș face apel la responsabilitatea lui Cîțu să-l demită pe acest individ. Dar cunoscându-l la prima mână, știu că e degeaba. Poate colegii săi din Biroul Executiv al PNL se simt totuși. Sunt oameni care mai au decență acolo.

PS: Același tratament și la PMP - dezamăgire mare și reacția dlui. Diaconescu față de celălalt consilier”, se mai arată în postarea lui Constantin Drulă.

Filmul scandalului de la Mogoșoaia

”În această seară colega noastră Felicia Ienculescu-Popovici, consilier local în Mogoșoaia, a fost agresată fizic de către consilierii locali Valentin Ene (PNL) și Dinu Gheorghe (PMP). Valentin Ene a amenințat-o că "și dacă face pușcărie, o bagă în scaun cu rotile".

A fost depusă plângere penală la Poliție, așteptăm ca autoritățile să investigheze cât mai repede aceste fapte reprobabile. Contextul este dat de recentele investigații de presă despre Sectorul 0, iar evenimentul s-a petrecut la Școala din Mogoșoaia, în timpul unei ședințe de comisie din Consiliul Local”, a anunțat USR Plus joi seara, 17 ianuarie.

Eveniment Quarterly Report

Mircea Geoană dezvăluie care ar fi marele avantaj al României dacă Ucraina și Moldova ar intra în UE. „Vor face parte din familia europeană”
Mircea Geoană dezvăluie care ar fi marele avantaj al României dacă Ucraina și Moldova ar intra în UE. „Vor face parte din familia europeană”
Secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană, a declarat că există o cale ca România "să evadeze" definitiv de la "periferia Europei", arătând că în următorii ani Ucraina, Republica...
O nouă alianță politică a fost formată, înaintea unui an electoral important. „Va combate risipa banilor publici, care va proteja categoriile vulnerabil”
O nouă alianță politică a fost formată, înaintea unui an electoral important. „Va combate risipa banilor publici, care va proteja categoriile vulnerabil”
Partidul Ecologist Român şi Partidul Verde-Verzii, membru al Verzilor Europeni, au anunțat că au format Alianţa AER pentru România. ”Această alianţă se distinge printr-un program...
#dosar penal ultraj, #scandal consiliul local Mogosoaia, #consilier agresat, #Felicia Ienculescu Popovici , #stiri politice