22 Octombrie 2013 - Victorie importanta pentru ACS Poli: 2-1 in deplasare cu Universitatea Cluj

Partida disputata pe Cluj Arena nu a fost usoara pentru echipa timisoreana care a obtinut victoria prin doua goluri marcate din lovitura de pedeapsa. Ambele penalty-uri au fost acordate in urma unor faulturi la acelasi jucator, mijlocasul Florin Nanu. Primul a fost transformat, chiar inaintea pauzei, de Szekely, jucatorul care a marcat in fiecare victorie a banatenilor din acest sezon al Ligii 1. Al doilea penalty a venit in minutul 89, la cinci minute dupa ce gazdele egalasera prin Abrudan. De

20 Mai 2010 - Vacanta in necunoscut pentru baschetbalistii de la BCM Elba Timisoara

Echipa antrenata de Dragan Petricevici a incheiat campionatul pe locul patru si a castigat Cupa Romaniei, insa nimeni nu stie ce va fi in sezonul urmator. Astazi, de la ora 18, baschetbalistii joaca ultimul meci al sezonului, unul de fotbal,

20 Mai 2010 - BCM Timisoara a incheiat sezonul pe locul 4

Baschetbalistii timisoreni au pierdut finala mica din play-off-ul Diviziei A, cu Gaz Metan Medias, iar antrenorul Dragan Petricevici si-a criticat elevii pentru delasarea din ultima partida.

"Leii din Banat" au pierdut si al doilea meci al

29 Aprilie 2010 - "U" Mobitelco - BCM Elba 76-84: Timisorenii devin favoriti la calificarea in finala

Echipa antrenata de Dragan Petricevici a reusit o victorie de nepretuit in deplasare, reusita care schimba raportul de forte in semifinala play-off-ului Diviziei A.
Timisorenii au intrat mult mai bine in meci si au condus pe tabela inca din

27 Aprilie 2010 - Petricevici: "Clujenii sunt favoriti in semifinala"

Antrenorul sarb de la BCM Elba Timisoara considera ca "U" Mobitelco are prima sansa in semifinala playaEuro"off-ului Diviziei A, datorita lotului mai numeros si din cauza accidentarilor in tabara timisoreana.
Dragan Petricevici este ingrijorat de

18 Aprilie 2010 - Petricevici: "Vreau sa evitam meciul decisiv cu CSU Sibiu, trebuie sa castigam la Timisoara"

Antrenorul de la BCM Elba Timisoara este multumit de evolutia elevilor sai in prima partida din play-off-ul cu ardelenii si spera ca echipa sa va obtine calificarea pe teren propriu.
Dragan Petricevici a facut un scurt bilant dupa primele doua

14 Aprilie 2010 - Baschetbalistii de la Elba au sarbatorit victoria impreuna cu fanii

Suntem mandri de voi! Asa au fost inampinati baschetbalistii de la Elba marti seara, intr-un club din Timisoara, de suporteri, alaturi de care au cinstit trofeul asteptat de 20 de ani. Atunci, echipa de fotbal Politehnica Timisoara a castigat

12 Aprilie 2010 - Suporterii alb-violeti cer echipei de fotbal aceeasi atitudine ca a baschetbalistilor in finala

Fanii Politehnicii Timisoara spera ca Ioan Ovidiu Sabau si elevii sai vor invata din lectia baschetbalistilor. Neplatiti de aproape jumatate de an, "Leii din Banat" au castigat Cupa Romaniei si au castigat astfel defintiv aprecierea fanilor.

10 Martie 2010 - Paltinisanu si Petricevic, selectati pentru All-Star-Game! Ce parere ai?

Timisoara da din nou doua nume la meciul vedeta al baschetului masculin romanesc. Daca anul trecut Nenad Markovic a fost singurul jucator al Elbei selectionat, in 2010 tot un baschetbalist de pe Bega a ajuns sa joace in All-Star-Game. Dan

25 Februarie 2010 - Publicul l-a convins pe Dragan Petricevic sa continue la Elba: "Timisoara merita un titlu de campioana"

La capatul partidei pierdute pe propriu teren in fata rivalei traditionale Dinamo, antrenorul formatiei Elba Timisoara si-a anuntat demisia motivand parcursul slab al echipei sale in acest sezon. La cateva zile de la demisia sa, Dragan Petricevic

17 Ianuarie 2010 - BCM Elba Timisoara a invins campioana CSU Asesoft Ploiesti, scor final 108-100

Elevii lui Dragan Petricevici au condus pe toata durata partidei, in unele momente chiar si cu 20 de puncte diferenta, si au rezistat finalului incendiar pentru a obtine o victorie de prestigiu.
Oaspetii au inceput meciul in forta, cu doua "trite"

12 Ianuarie 2010 - Repetitie reusita pentru meciul cu Asesoft: BCM Elba Timisora - CSM Oradea 87-76

"Leii din Banat" s-au impus fara probleme in aceasta seara in fata ardelenilor, restanta din etapa a 15-a, care ar fi trebuit sa se dispute in decembrie. Meciul a fost amanat atunci din cauza unei epidemii de gripa in lotul timisorenilor.
Elevii

03 Septembrie 2009 - Elba revine in fata propriilor suporteri

Vicecampioana Romaniei la baschet masculin, Elba Timisoara, va intra la sfarsitul acestei saptamani intr-o noua etapa de pregatire. Dupa un cantonament in Serbia in care au disputat doar doua meciuri de verificare, "Leii din Banat" vor primi, maine si sambata, vizita echipelor KK Radnicki Kragujevac, CSU Atlassib Sibiu si CSM Oradea, invitate sa participe la cea de-a patra editie a trofeului "Cupa Timisoara". Elba a pierdut ambele amicale cu prim-divizionara din Serbia in stagiul de pregatire

23 Mai 2009 - Leii din Banat, resemnati cu locul doi

Baschetbalistii Timisoarei au plecat catre Ploiesti pentru meciul trei al finalei cu Asesoft. Antrenorul Dragan Petricevici e constient ca finala este in proportie covarsitoare

23 Mai 2009 - Elba merge la Ploiesti sa-si joace ultima sansa

Baschetbalistii de la Elba Timisoara isi joaca, sambata, la Ploiesti, ultima sansa de a intra in istoria baschetului romanesc. Asesoft Ploiesti conduce cu 2-0 in finala Campionatului National de Baschet si mai are nevoie de o singura partida pentru a deveni campioana. De doi bani sperante... Elba a pierdut la diferenta de opt puncte ambele partide, 79-71 la Ploiesti si 90-82 la Timisoara. Prahovenii au in lot jucatori de certa valoare, dar si arbitrajul a fost, mai mereu, de partea lor.

18 Mai 2009 - Elba Timisoara a pierdut, la Ploiesti, primul meci al finalei Diviziei A masculine

Echipa de baschet masculin CSU Ploiesti a invins, duminica, pe teren propriu, formatia Elba Timisoara, cu scorul de 79-71 (39-44), in primul meci din cele cinci programate ale finalei Diviziei A. Finala a debutat pe terenul campioanei CSU Ploiesti, dar gazdele au fost "absente", astfel ca s-au trezit conduse cu 8, 12 si chiar 14 puncte (13-27, min. 10). Apararea visatoare a ploiestenilor a permis jucatorilor de la Elba sa-si puna in valoare nu doar viteza, ci si precizia aruncarilor din aproape

27 Aprilie 2009 - Calificare dramatica pentru BCM Elba

"Leii din Banat" au avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Energia Rovinari, cu scorul de 102-100. Baschetbalistii de la Municipal Elba au invins dramatic Energia Rovinari in meciul decisiv si s-au calificat in semifinalele play-off-ului Diviziei A. Dupa ce gazdele au condus si cu 15 puncte diferenta, oltenii au reusit sa duca partida in prelungiri. Meciul a inceput bine pentru jucatorii lui Dragan Petricevici, iar dupa primul sfert conduceau pe tabela cu 27-20. Pe banca echipei din

10 Martie 2009 - BCM Elba a plecat sa bata Dinamo la Bucuresti

Baschetbalistii de la Elba au plecat la Bucuresti pentru duelul cu Dinamo. "Este un meci deschis oricarui rezultat", e de parere antrenorul Dragan Petricevic. In meciul tur timisorenii s-au impus pe propriul teren cu 78 la 72.
Etapa a XXV-a a diviziei A de baschet masculin programeaza miercuri partida dintre Dinamo Bucuresti si Elba Timisoara.
Leii din Banat s-au impus in fata cainilor de trei ori in acest campionat: in meciul tur, cu 78 la 72 si de doua ori in Cupa

24 Februarie 2009 - Ruptura la Elba! Dragan Petricevic anunta ca vrea sa plece!

Dragan Petricevic pleaca de la Elba! Asta sustine antrenorul timisorenilor. Bosniacul e revoltat ca doi jucatori au fost dati afara de la echipa, fara sa i se ceara parerea.
Tehnicianul a izbucnit la finalul meciului cu Energia Rovinari, cand a convocat toata conducerea in vestiar pentru o sedinta ad-hoc.
Pe langa neplata salariilor, Petricevici mai invoca si faptul ca Lupusavei si Ivanovic au fost dati afara fara acordul sau. Dragan Petricevic
Eu am fost pus in fata faptului implinit, ceva de

24 Februarie 2009 - Petricevic are bagajele facute!

TIMIS. La capatul unei partide spectaculoase si, totodata, dramatice Elba Timisoara a invins cu scorul de 105-99 formatia Energia Rovinari, banatenii luandu-si astfel revansa in fata gorjenilor pentru infrangerea din campionat si cea din turul Cupei Romaniei. Alb-violetii au pornit in tromba intalnirea cu trupa pregatita de tehnicianul american Theo Evans, gruparea de pe Bega distantandu-se rapid pe tabela de marcaj, ba chiar mai mult, Milos Pesic si coechipierii sai au realizat cel mai bun

16 Februarie 2009 - Ardealul si Banatul la putere in baschet

- Dupa rezultatele etapei a 21-a, CSU Sibiu si ELBA Timisoara se afla pe primele doua locuri in clasament, peste campionii de la CSU Ploiesti.Cel mai strans campionat national de baschet din ultimii ani este departe de a se fi terminat. Astazi, U-Mobitelco Cluj si CSU Brasov vor evolua in ultimul meci al etapei a 21-a a Diviziei A, insa rezultate inregistrate in celelalte meciuri a consemnat un fapt istoric, cel putin pentru ultimele sezoane. Primele doua locuri in clasament sunt ocupate de

26 Ianuarie 2009 - Victorie chinuita

TIMIS. Baschetbalistii de la Elba Timisoara au avut nevoie de o repriza de prelungire pentru a invinge intr-un meci din etapa a XVII-a a Diviziei A formatia CS Otopeni, scor 98-94. In turul campionatului, banatenii suferisera prima infrangere a sezonului chiar pe terenul celor din Otopeni, astfel ca, meciul din Sala Constantin Jude reprezenta un prilej excelent de a-si lua revansa. Au reusit acest lucru, dar la finele unui meci extrem de echilibrat, dupa incheierea celor patru sferturi cele

13 Ianuarie 2009 - La un pas de a rescrie istoria

TIMIS. La un pas de a scrie istorie pentru Banat, avand marea sansa de a deveni prima echipa din aceasta zona a tarii castigatoare a unei competitii baschetbalistice europene intercluburi, Elba Timisoara a calcat stramb exact in finala Ligii European Centrale, unde a fost infranta de formatia maghiara Albacomp Szekesfehervar cu scorul de 92-66. Chiar daca au avut de partea lor o sala intreaga, baietii pregatiti de tehnicianul Dragan Petricevic (foto) nu au reusit sa treaca peste lipsa de

09 Ianuarie 2009 - Cu trofeul pe masa

TIMIS. Elba Timisoara are o ocazie istorica la acest sfarsit de saptamana, echipa banateana luptand cu sanse reale sa cucereasca Liga Central Europeana la baschet masculin, performanta unica pentru clubul de pe Bega. Calificati la turneul final dupa ce s-au clasat pe prima pozitie a Grupei Albastre, cu patru victorii si doua infrangeri, alb-violetii vor beneficia de un mare atu in fata formatiilor contracandidate la castigarea trofeului, meciurile din Final Four disputandu-se chiar in sala

07 Ianuarie 2009 - "Complot" impotriva lui CSU Ploiesti

- Elba Timisoara si CSU Sibiu au stat permanent in coasta campioanei si au terminat prima parte a campionatului doar la un punct distanta.Sezonul 2008-2009 la baschet masculin este cel mai disputat din ultimii ani. Chiar si cei de la CSU Ploiesti, campionii ultimilor cinci sezoane, au simtit asta pe pielea lor. Burlacu si compania au ajuns pe primul loc in clasament doar spre finalul turului, dupa ce au fost invinsi, deja, de doua ori in acest sezon. Una dintre infrangeri au suferit-o in fata

15 Decembrie 2008 - Elba Timisoara a devenit de neoprit

- Banatenii au obtinut a noua victorie din 11 meciuri, tocmai in fata lui U-Mobitelco Cluj, formatie venita dupa patru succese consecutive.Unul dintre cele mai interesante meciuri ale etapei a 12-a din Divizia A la baschet masculin a avut loc la Timisoara. Cea mai in forma echipa din acest moment, Elba Timisoara, a intalnit o formatie care a acumulat patru victorii consecutive in ultimele patru jocuri, U-Mobitelco Cluj. Banatenii au suferit doar doua infrangeri in acest sezon, ambele in

24 Noiembrie 2008 - Week-end cu victorii pentru Elba

Timisorenii au invins Dinamo in Cupa Romaniei si Rapid in campionat Baschetbalistii de la BCM Elba Timisoara au obtinut rezultate pozitive la finele acestei saptamani, confruntarile din capitala fiind de bun augur pentru jucatorii antrenati de Dragan Petricevici. Elba le-a invins, in decurs de doua zile, pe Dinamo si Rapid. Prima partida au avut-o in returul Cupei Romaniei, in Sala "Antilopa". Dupa ce si-au asigurat un avantaj de 17 puncte in tur, "Leii din Banat" au invins si in meciul al

13 Noiembrie 2008 - A doua victorie pentru Elba in Liga Central Europeana

Baschetbalistii de la Elba Timisoara isi continua parcursul bun din acest sezon. Marti seara s-au impus in cel de-al doilea meci din cadrul Ligii Central Europene, in fata formatiei Marso-Vagep Nyiregyhaza KK, cu scorul de 94-73 (pe sferturi: 28-13, 27-11, 19-29, 20-20). Practic, jucatorii lui Petricevic nu au lasat nicio sansa adversarilor, marcand 55 de puncte pe parcursul primelor 20 de minute de joc efectiv, in timp ce vizitatorii au izbutit doar 24. Cea mai mare diferenta s-a consemnat in

06 Noiembrie 2008 - Elba isi are eroii ei/La doua zile dupa ce i-a murit tatal, Milos Pesici a fost omul meciului cu CSU Atlassib (83-82)

Desi a anuntat ca nu va conta pe serviciile lui Milos Pesici, care s-a intors marti la antrenamente de la inmormantarea tatalui sau, antrenorul Dragan Petricevici i-a dat credit baschetbalistului sarb, iar acesta a depasit momentul greu si a ingenunchiat singura echipa neinvinsa a campionatului, CSU Atlassib Sibiu.Ardelenii au fost o nuca tare, asa cum era de asteptat, insa, desi au fost condusi la mijlocul celui de-al doilea sfert cu 19 puncte, amfitrionii au avut puterea sa revina si sa se

05 Noiembrie 2008 - Elba, la primul examen important

BCM Elba va da piept, maine, de la ora 19, la sala "Constantin Jude", cu singura echipa neinvinsa din campionat. "Leii" din Banat vor sa continue sirul victoriilor si sa fie primii care dispun de CSU Atlassib Sibiu.Elevii lui Dragan Petricevici se afla in fata primului examen serios din Divizia A, impotriva unei formatii care si-a obisnuit suporterii cu clasarile pe podium. Ardelenii au fost eliminati surprinzator din Cupa Romaniei, insa continua sa impresioneze in campionat.Timisorenii vor sa

05 Noiembrie 2008 - Elba are meci greu cu Sibiul

BCM Elba Timisoara va disputa, astazi, de la ora 19, un nou meci dificil in campionat, cu Atlasib Sibiu. Pentru aceasta partida, staff-ul tehnic are toti jucatorii valizi, doar Pesici a fost invoit cateva zile, pentru a participa la inmormantarea tatalui sau. Jucatorul a revenit, ieri, la Timisoara, antrenorul Dragan Petricevic declarand ca acesta va fi pe foaia de joc. Partida va fi una dificila, deschisa oricarui rezultat, dar Elba are avantajul ca evolueaza in fata propriilor suporteri.

31 Octombrie 2008 - Elba s-a impus in meciul tur al Cupei Romaniei

Baschetbalistii de la BCM Elba Timisoara au invins, miercuri dupa-amiaza, pe Dinamo Bucuresti, in Cupa Romaniei. Desi le-a fost frica de acest meci, intalnind un adversar puternic, elevii lui Dragan Petricevic au reusit sa se impuna cu 88-71 (scorul pe sferturi a fost: 18-12, 25-10, 21-26, 24-23). Jucatorii lui Petricevic au inceput bine partida, asigurandu-si un avantaj linistitor la pauza mare, 43-22. In ultimele doua sferturi,

27 Octombrie 2008 - O noua victorie

TIMIS. Elba isi continua parcursul bun din acest inceput de sezon, castigand cu scorul de 73-69 meciul de pe teren propriu cu SCM Universitatea Craiova, din etapa a treia a Diviziei A la baschet masculin. Precum si in partida din runda inaugurala, cu BC Mures Targu-Mures, baietii pregatiti de tehnicianul Dragan Petricevic au avut mult de luptat pentru a obtine victoria, fiind condusi de olteni in multe momente ale disputei. Inceputul intalnirii a apartinut alb-albastrilor, insa banatenii au

27 Octombrie 2008 - Elba a castigat, dar nu a facut un meci reusit

Baschetbalistii de la BCM Elba Timisoara au reusit sa se impuna, sambata, desi nu au avut un joc excelent, dupa cum a declarat, la finalul partidei, antrenorul Dragan Petricevic. Elba a castigat in fata oltenilor de la SCM Universitatea Craiova, cu scorul de 73-69, intr-un meci contand pentru etapa a treia in sezonul regulat al Diviziei A la baschet masculin. Recent promovati pe prima scena a baschetului romanesc, craiovenii, pregatiti de catre Paul Nicolae, au condus ostilitatile o buna parte

14 Octombrie 2008 - Debut cu dreptul al Elbei in campionat

BCM Elba Timisoara a debutat cu o victorie in prima etapa a Diviziei A la baschet masculin, editia 2008/09, invingand pe teren propriu pe BC Mures Targu-Mures cu 80-67. Dupa un inceput mai greu, jucatorii lui Dragan Petricevic au reusit sa isi revina, in minutul sase scorul pe tabela era 8-15 pentru oaspeti. Totusi, primul sfert a fost castigat de Mures, cu 16-21. In partea secunda, "Leii din Banat" au aratat o alta fata. In minutul 14, timisorenii s-au aflat pentru prima data la conducere

05 Iunie 2008 - Cei de sub panou au trecut pe iarba!

TIMISOARA - Baschetbalistii de la Elba au raspuns provocarii facute de seful divizionarei D Auto, Radivoi Miatov, si s-au prezentat in efectiv largit pe arena din Freidorf, pentru a demonstra ca se pricep si la fotbal. Caliti in meciul de anul trecut cu Poli, partida disputata in Sala Olimpia, dar si intariti cu fotbalisti de prima mana ca Ionel Ganea, Florin Batranu sau Ilie Tritoiu, cei de la Elba au mentinut mai tot timpul posesia balonului. Dan Paltinisanu a deschis scorul din 11 metri,

14 Mai 2008 - Investitii in jucatori

In ciuda bugetului mic de care dispune, BCM Elba a reusit in mandatul lui Dragan Petricevici sa isi depaseasca conditia de fiecare data. Sezonul 2007/2008 a inceput mai slab pentru "leii din Banat", care s-au aflat mult timp in afara locurilor ce asigurau

05 Mai 2008 - Elba se indreapta spre locul 5

Timisorenii au castigat primul meci in fata echipei BC Targu Mures

Baschetbalistii de la Municipal Elba Timisoara nu au intrat inca in vacanta, avand de jucat meciurile pentru locurile 5-8 in play-off. Timisorenii au castigat lejer primul meci cu BC Tg. Mures. Partida de la Sala "Constantin Jude" s-a desfasurat cu usile inchise, terenul echipei timisorene fiind

21 Aprilie 2008 - Sange sub panou

Meciul Elba - Rapid s-a ancheiat cu o bataie generala din care timisoreanul Pesici s-a ales cu o fractura de piramida nazala.Meciul doi din play-off-ul mas culin, dintre Elba Timisoara si Rapid, s-a transformat an final antr-o bataie generala din care a curs mult sange. Mai erau 5,8 secunde si tabela in dica 85-69, cand rapidistul Nikola Radojici l-a faultat violent pe Milos Pesici de la gazde. Tot Radojici l-a lovit cu piciorul pe Nenad Markovici, care a reactionat an aceiasi nota. De aici s-a

17 Aprilie 2008 - Baschetbalistii joaca, astazi, play-off-ul cu Rapid

Dupa finala Cupei Romaniei, baschetbalistii de la Municipal Elba Timisoara vor incepe si play-off-ul, astazi, de la ora 17.30, in sala Rapid. Returul se va disputa duminica, 20 aprilie, la Timisoara, de la ora 18, iar in cazul meciului decisiv, acesta este programat pe data de 24 aprilie, la Bucuresti. "Play-off-ul are o alta greutate. Orice meci gresit poate fi fatal. Suntem constienti de avantajul

04 Aprilie 2008 - S-au impus fara probleme

Timisoara - Baschetbalistii de la Elba au predat o lectie jucatorilor de la Leonardo Oradea. Meciul oricum se anunta dezechilibrat, diferenta de valoare dintre cele doua echipe fiind evidente.Banatenii au fortat inca de la inceput si pana la jumatatea meciului si-au creat un avantaj, care sa nu le mai dea bataie de cap in ultimele doua sferturi, 52-27! Spre final, Dragan Petricevici a ultilizat si jucatorii care au evoluat mai putin astfel ca diferenta la final a fost de doar 20 de

03 Aprilie 2008 - BCM Elba are ultimul test al campionatului

Urmeaza play-off-ul si Final Four-ul Cupei Romaniei

Baschetbalistii de la Municipal Elba Timisoara vor sustine, astazi, de la ora 18, ultimul meci al sezonului regulat inaintea play-off-ului. Partida va avea loc, pe teren propriu, la Sala "Constantin Jude" din Timisoara, contra formatiei CSM Leonardo Oradea. Oaspetii se afla pe ultimul loc, obtinand in acest campionat doar patru victorii. "Ma astept la un meci dificil, Oradea vine relaxata, neavand nimic de pierdut. Astfel de adversari sunt

12 Martie 2008 - Cu gandul doar la victorie

TIMISOARA - Intermediara astazi sub panou, cu un duel timisoreano-argesean.Baschtebalistii de la Municipal Elba revin in fata propriilor suporteri dupa o pauza de aproape doua saptamani. Dupa cele doua meciuri jucate in deplasare la Otopeni si Ploiesti, jucatorii timisoreni intalnesc miercuri, de la ora 18, in sala Constantin Jude, BC Arges Pitesti. Ultimul meci oficial al baschetbalistilor lui Dragan Petricevici s-a jucat in devans, martea trecuta, in fata liderului Asesoft Ploiesti. Banatenii

06 Martie 2008 - Misiune imposibila

TIMIS. Baschetbalistii timisoreni reusisera o serie de sapte victorii consecutive, dar au pierdut in fata liderului Diviziei A, CSU Asesoft Ploiesti, in prologul etapei cu numarul 21. Echipa din Poloiesti s-a dovedit a fi o nuca prea tare pentru timisoreni, care au fost spulberati cu 91-71. Gazdele prahovene au inceput excelent partida si, in minutul 4, conduceau cu 10-0, iar in minutul 6, cu 15-5. Antrenorul Dragan Petricevici nu l-a putut folosi pe Dan Paltinisanu, omul care a adus victoria

28 Februarie 2008 - Am fugarit "haita"

TIMISOARA. S-a intors roata! Daca pana acum Dinamo era nasul Timisoarei, se pare ca s-au schimbat rolurile. Joia trecuta, handbalistii de la Poli invingeau Dinamo la doua puncte diferenta, iar acum a venit randul baschetbalistilor sa isi ia revansa. Numai ca de aceasta data, razbunarea a fost mult mai dulce. Vezi o galerie foto de la meci! Elevii lui Dragan Petricevici au invins la 11 puncte diferenta, cu scorul de 92 la 81. Victoria este cu atat mai importanta, mai ales ca vine dupa o "seceta"

27 Februarie 2008 - Cu gandul la victorie

TIMISOARA - Vor sa aibe suporterii alaturi de ei. Elba joaca astazi de la orele 18, probabil cel mai importanta partida a campionatului, contra lui Dinamo. Antrenorii si jucatorii fac din nou apel la spectatori sa vina alaturi de ei. "Poate Timisoara de multe ori a ramas datoare fata de acesti jucatori. Poate si jucatorii fata de public... Acuma este momentul ca publicul sa simta jocul, sa vina in numar mare si sa incurajeze jucatorii. Repet obsedant. Pana nu voi vedea Sala Olimpia plina, nu ma

18 Februarie 2008 - Au invins lejer

TIMISOARA - S-au impus la pas. BCM Elba a invins fara drept de apel cu 101-77, pe BC Gresiloft Targoviste, intr-un meci contand pentru etapa a XVII-a a Diviziei A. Banatenii, fara Kabengele si Radmanovac, accidentati, nu au avut niciun fel de probleme in fata ultimei clasate. Tehnicianul Dragan Petricevici a oferit astfel sansa sa joace si celorlalti jucatori care au evoluat mai putin in acest sezon. Iar acestia nu l-au dezamagit de aceasta data. Daniel Tudosa a facut cel mai bun meci de cand a

15 Februarie 2008 - Baschetbalistii timisoreni se tem de... relaxare

Succesul repurtat etapa precedenta la Medias le-a adus baschetbalistilor de la Municipal Elba un salt de o pozitie in clasamentul Diviziei A. Astfel, timisorenii ocupa acum locul opt, reintrand in lupta pentru play-off. Echipa antrenata de Dragan Petricevici va da piept, sambata, de la ora 18, la Sala "Constantin Jude", cu penultima clasata, Gresiloft Targoviste. Partida cu gruparea damboviteana reprezinta un prilej bun pentru un nou salt in ierarhia primului esalon al baschetului masculin

06 Februarie 2008 - In semifinale

BCM Elba s-a calicat in semifinalele Cupei Romaniei. Baschetbalistii timisoreni au invins aseara in meciul retur din sferuri pe BC Rimnicu Vilcea, cu scorul de 76-68.

Dupa ce in meciul tur alb-violetii s-au impus la Vilcea cu 11 puncte diferenta (75-65), antrenorul Dragan Petricevici si-a permis sa trimita in teren jucatorii care au evoluat mai putin in meciurile de campionat.

"Nu m-a interesat sa facem specatacol, spectacol e la patinaj artistic,

28 Ianuarie 2008 - Esec dureros

TIMISOARA - Au condus cu 10 puncte, dar in cele din urma au pierdut cu 11 diferenta.Mai vechea meteahna a baschetbalistilor pregatiti de Dragan Petricevici, de a da cu piciorul inceputurilor bune de meci, nu s-a vindecat nici in pauza competitionala. Echipa banateana avea nevoie de victorie in lupta cu un adversar traditional, Mobitelco Cluj, pentru a intra in topul primelor clasate, dar si pentru a razbuna infrangerea din tur, la un punct diferenta. Inceputul a fost bun, Elba avand chiar si 10

07 Ianuarie 2008 - Elba de Serbia

TIMIS. Baschetbalistii de la Municipal Elba se afla de la sfarsitul saptamanii trecute in cantonament in Serbia. Ei au reluat pregatirile dupa o vacanta de 12 zile. Initial acest turneu de pregatire ar fi trebuit sa se desfasoare in Ungaria, dar jucatorii sarbi care se afla in probe ar fi avut nevoie de vize. In Serbia, echipa va sta pana pe 12 ianuarie, in orasul Secian, aflat in apropiere de Zranjanin. "Nu avem prea mult timp la dispozitie. Pe 19 jucam deja primul meci, in Cupa Romaniei, la

03 Decembrie 2007 - Si mai multe acte

Au maturat pe jos cu valcenii. Baschetbalistii de la Municipal Elba au reusit cel mai bun meci din actualul sezon si au zdrobit pur si simplu BC Ramnicu Valcea.
Scorul final, 97-58 ne scuteste de orice comentarii. Pe finalul jocului, antrenorul Dragan Petricevici si-a permis sa ruleze tot lotul, in afara de Petru Czmor. Jucatorii au dedicat victoria colegului lor Dan Paltinisanu, care a implinit, vineri, 28 de ani. Temerile dinainte de meci ale tehnicianului Dragan Petricevici nu au avut

03 Decembrie 2007 - Succes fara emotii

06 Octombrie 2007 - BCM Elba Timisoara vrea sa bata Clujul

"Meciul este un regal baschetbalistic", spune Dragan Petricevic
Baschet Club Municipal Elba Timisoara va juca astazi, in deplasare, la Cluj, prima partida oficiala din noul sezon competitional. Despre aceasta partida, antrenorul timisorenilor, Dragan Petricevic, spune ca "este un regal baschetbalistic". "Este un derby, noi mergem sa jucam un baschet de calitate. Suntem constienti ca cei de la Cluj sunt favoriti in acest meci, dar daca putem castiga, nu vom rata sansa. Clujenii vin dupa o

27 Septembrie 2007 - Elba Timisoara asteapta debutul

TIMIS. La inceputul acestei saptamani, luni si marti, la Timisoara s-a desfasurat un triunghiular de baschet, dotat, cum altfel, cu "Cupa Timisoara". Evenimentul a fost onorat de prezenta a trei prim-divizionare, CSU Sibiu, Valcea si Elba Timisoara.

Vizitatoarele au jucat luni, intr-un meci castigat de valceni la 3 puncte, iar Elba a jucat doua meciuri intr-o zi. In prima partida, banatenii s-au impus in fata echipei din Valcea cu 84-66, dar au pierdut in fata Sibiului, 76-80.

16 August 2007 - Elba tricolora

TIMIS. Nationala de baschet a Romaniei a invins Municipal Elba, cu 89-81, intr-un meci amical disputat inaintea turneului memorial Toni Alexe, care se va desfasura la sala Olimpia din Timisoara, la sfarsitul saptamanii. Tricolorii se pregatesc pentru meciul cu Cipru, din cadrul preliminariilor europene, partida care va avea loc peste 10 zile. De cealalta parte, jucatorii de la Elba au revenit din vacanta abia de o saptamana.