Ucraineanca Svitolina a mai bătut o rusoaică la Roland-Garros. Proaspăta mămică e în sferturi

Duminica, 04 Iunie 2023, ora 20:08
2392 citiri
Elina Svitolina

Tenismena Elina Svitolina din Ucraina, revenită în circuitul WTA după ce a născut, s-a calificat duminică în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Roland-Garros.

Pentru a doua oară la rând, după victoria contra Annei Blinkova, Elina Svitolina a învins o rusoaică.

De această dată, Svitolina (192 WTA) a eliminat o adversară mult mai bine cotată, Daria Kasatkina (9 WTA), scor 6-4, 7-6.

Ca de obicei, la finalul partidei n-a existat o strângere de mână între cele două jucătoare, Kasatkina recunoscând însă superioritatea ucrainencei, făcând un gest cu mâna în semn de OK.

În sferturi, Svitolina va evolua cu învingătoarea partidei Sabalenka - Stephens.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...