A fost o întâmplare? Bilanț sub-mediocru pentru Emma Răducanu de când a cucerit US Open

Marti, 11 Ianuarie 2022, ora 15:00
3776 citiri
Emma Răducanu FOTO Facebook

Emma Răducanu a pornit cu stângul în 2022, fiind învinsă în turul I la Sydney, cu un categoric 6-0, 6-1 de către Elena Rybakina.

Înfrângerile britanicei de 18 ani nu mai sunt însă o surpriză pentru nimeni, deoarece câștigătoaree de la US Open are un bilanț catastrofal după ce a dat lovitura carierei.

Practic, de la 11 septembrie, când a învins-o în finala Grand Slamului de la New York pe canadianca Leylah Fernandez, Emma a mai câștigat doar două meciuri, ambele la turneul WTA de la Cluj.

În rest, înfrângeri pe linie, la Indian Wells, Linz și Sydney, în fața unor adversare fără cine știe ce nume, precum Sasnovich, Wang Xin sau Rybakina, plus Kostyuk, care a eliminat-o la Cluj.

Singurele jucătoare pe care britanica le-a eliminat în ultimele cinci luni sunt Polona Hercog și Ana Bogdan, iar în cele patru meciuri pe care l-ea pierdut, Emma a câștigat doar un set.

Octombrie 2021 (Indian Wells) 1-6, 2-6 cu Alexandra Sasnovich

Emma Răducanu va fi cap de serie numărul 17 la Australian Open.

Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...
Românca este aproape de tabloul final! Este noua înlocuitoare a Simonei Halep
Chiar dacă Simona Halep a renunțat în ultima clipîă la participarea la turneul de la Madrid, o altă tenismenă română este aproape de calificarea pe turneul final. Jaqueline Cristian,...