Meciul finalului de an în tenisul feminin a fost dramatic. Emma Răducanu a trecut pe lângă o mare victorie

Vineri, 16 Decembrie 2022, ora 20:32
3778 citiri
Emma Răducanu și Ons Jabeur

Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu (76 WTA) a evoluat astăzi la un turneu demonstrativ, la Abu Dhabi, în compania tunisiencei Ons Jabeur, locul 2 mondial.

Mubadala World Tennis se disput- pe parcursul a trei zile, începând cu 16 decembrie.

În prima zi, Emma Răducanu a înfruntat-o pe tenismena care ocupă locul 2 în clasamentul WTA, tunisianca Ons Jabeur.

Meciul a fost unul palpitant, încheiat cu victoria lui Jabeur, scor 5-7, 6-3, 10-8.

De menționat faptul că în super-tie-break, Emma Răducanu a condus cu 8-6, dar Jabeur a răsturnat scorul, câștigând ultimele patru puncte.

A fost unicul meci femini din turneul Mubadala World Tennis, care va continua cu o competiție mai lungă la masculin.

În primul sfert de finală, grecul Stefanos Tsitsipas îl va înfrunta pe britanicul Cameron Norrie, câștigătorul avansând în semifinală.

Celălalt sfert de finală îi va avea față în față pe Andrei Rublev (Rusia) și pe americanul Frances Tiafoe.

Câștigătorii acestor meciuri vor juca în semifinale cu norvegianul Casper Ruud, respectiv cu liderul mondial Carlos Alcaraz. Finala masculină se va disputa duminică, 18 decembrie.

Ce-a făcut Irina Begu în primul meci după 7 luni de pauză
Irina Begu, locul 126 WTA şi favorită 4, s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului Megasaray Hotels Open din Antalya, de categorie WTA 125 şi dotat cu premii de 115.000 de...
Cum arată echipa probabilă a României pentru meciul contra Columbiei. Surprizele lui Edi Iordănescu
Meciul amical România - Columbia are loc, marţi, de la ora 21.30, pe arena echipei Atletico Madrid. Față de meciul cu Irlanda de Nord, terminat la egalitate, 1-1, Edi Iordănescu a decis să...