Fantastic! Emma Răducanu e în semifinale la US Open fără să piardă vreun set în 8 meciuri. A trecut la pas și de campioana olimpică de la Tokyo

Miercuri, 08 Septembrie 2021, ora 19:34
14135 citiri
Emma Răducanu

Tânăra jucătoare britanică de origine română Emma Răducanu (18 ani, locul 150 WTA) a evoluat miercuri seară în sferturile de finală la US Open, ultimul Grand Slam al anului.

De la ora 19.00, în primul meci de pe arena centrală ”Arthur Ashe”, Emma Răducanu s-a duelat cu elvețianca Belinda Bencic (24 de ani, 12 WTA), campioana olimpică de la Tokyo.

Cu excepția startului de partidă, când Bencic a condus cu 3-1, Emma Răducanu a dominat întâlnirea, impunându-se cu 6-3, 6-4. E al optulea meci la rând câștigat la US Open de Răducanu, venită din calificări, toate în minimum de seturi.

Desfășurarea LIVE:

*6-4, Emma Răducanu e în semifinale.

*5-4, Emma servește pentru meci.

*5-3 Răducanu, care se apropie de victorie.

*4-3 pentru britanică.

*Break Emma Răducanu, 3-2.

*Se menține echilibrul, 2-2.

*2-1 Bencic, ghem la zero.

*Răducanu egalează, 1-1.

*1-0 Bencic în setul doi.

*6-3 Emma Răducanu în primul set, de la 1-3.

*Break Răducanu, 5-3.

*Emma trece în față, 4-3.

*Răducanu egalează, 3-3.

*3-2 Bencic.

*Bencic începe mai bine și conduce cu 3-1.

În programul zilei de miercuri la US Open figurează și cele două românce calificate în sferturile probei de dublu. Astfel, în ultimul meci al zilei de pe arena ”Louis Armstrong”, perechea Monica Niculescu - Gabriela Ruse va înfrunta dublul format din Alexa Guarachi (Chile) și americanca Desirae Krawczyk.

Eșec neașteptat pentru Emma Răducanu. Jucătoarea care a dat lovitura la WTA Madrid VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată surprinzător în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Venită după sfertul de finală de la Stuttgart,...
Eroina de la Stuttgart: a jucat trei meciuri de trei ore și a ajuns în semifinale. Cum arată careul de ași
Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek (1 WTA, principala favorită) s-a calificat vineri seara în semifinalele turneului WTA 500 de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 802.237...
#Emma Raducanu, #US Open, #monica niculescu, #gabriela ruse , #Stiri Emma Raducanu