Emma Răducanu e din nou pe val! Venită din calificări, a ajuns în sferturi după o revenire spectaculoasă. Cine e viitoarea adversară

Vineri, 13 August 2021, ora 14:06
23699 citiri
Emma Răducanu

Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu (18 ani) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF W1000 de la Landisville (SUA), competiție pregătitoare pentru US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Jucătoarea care a făcut senzație la Wimbledon în această vară a pornit turneul din calificări, obținând accesul pe tabloul principal după două victorii categorice.

Ulterior, în primul tur, Răducanu a învins-o pe belgianca Bonaventure (cap de serie 6), cu 7-6, 6-2, pentru ca în optimi s-o depășească pe georgianca Ekaterine Gorgodze în urma unei confruntări spectaculoase, de trei seturi.

După ce a pierdut primul set cu 3-6, Emma Răducanu a câștigat partida fără drept de apel, cu 6-0, 6-1 în seturile doi și trei.

Pentru un loc în semifinale, Emma Răducanu o va înfrunta pe iberica Parrizas-Diaz, cap de serie numărul 3.

Eșec neașteptat pentru Emma Răducanu. Jucătoarea care a dat lovitura la WTA Madrid VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată surprinzător în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Venită după sfertul de finală de la Stuttgart,...
Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...