Selfie pentru istorie la US Open! Cât de iubită este Emma Răducanu de către fanii tenisului FOTO

Marti, 07 Septembrie 2021, ora 14:50
4487 citiri
Emma Răducanu

Jucătoarea britanică de origine română Emma Răducanu, locul 150 WTA, venită din calificări, a acces, luni, în sferturile de finală ale US Open.

Ea a învins-o clar în optimi, cu scorul de 6-2, 6-1, pe americanca Shelby Rogers, locul 43 WTA, după un meci care a durat numai 66 de minute.

Răducanu a reuşit o performanţă istorică. Ea a este doar a treia jucătoare din Era Open care ajunge în sferturi din calificări la US open. Anterior, au mai reuşit acest lucru Barbara Gerken, în 1981, şi Kaia Kanepi, în 2017.

Pentru a reliefa cât de admirată a ajuns Emma Răducanu în lumea tenisului, sugestivă este o fotografie formidabilă realizată după meciul câștigat cu Rogers. Astfel, tânăra Emmma a acceptat provocarea fanilor din tribune de a realiza un selfie spectaculos, cu mulțimea de spectatori în spatele ei.

Eșec neașteptat pentru Emma Răducanu. Jucătoarea care a dat lovitura la WTA Madrid VIDEO
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu a fost eliminată surprinzător în primul tur al turneului WTA 1000 de la Madrid. Venită după sfertul de finală de la Stuttgart,...
Premieră în istoria tenisului, la meciul lui Nadal. Niciodată n-a fost atât de mare diferența
Prima rundă a Mastersului de la Madrid va avea un meci special între Rafael Nadal (37 de ani), de 22 de ori campion de Grand Slam, și tânărul Darwin Blanch, în vârstă de 16 ani, deținător...