Liga Campionilor, optimi: Haaland a dat cinci goluri într-un meci și a intrat în istorie

Miercuri, 15 Martie 2023, ora 00:33
3634 citiri
Erling Haaland

Formaţia Manchester City a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 7-0, echipa RB Leipzig, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Atacantul norvegian Erling Haaland a intrat în istoria Ligii, devenind al treilea jucător care marchează de cinci ori, după Lionel Messi şi Luiz Adriano.

Haaland a marcat în minutele 22 (penalti), 24, 45+2, 53 şi 58, celălalte goluri fiind înscrise de Gundogan (49) şi De Bruyne (90+2).

În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

City se califică în sferturi pentru a şasea oară consecutiv.

Internazionale Milano s-a calificat în sferturi, după remiza, scor 0-0, cu FC Poto, după ce în tur milanezii s-au impus, scor 1-0.

Miercuri, de la ora 22.00, au loc meciurile:

Real Madrid - Liverpool, în tur 5-2

Napoli - Eintracht Frankfurt, în tur 2-0.

Până acum în sferturi s-au calificat AC Milan, Bayern Munchen, Benfica Lisabona şi Chelsea.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi semifinale va avea loc la 17 martie.

Meciurile din sferturi se vor disputa la 11/12 şi 18/19 aprilie.

Semifinalele vor avea loc la 9/10 şi 16/17 mai.

Antrenorul Realului, după ce a eliminat-o pe Manchester City: ”Toată lumea credea că suntem morţi”
Antrenorul Carlo Ancelotti a salutat calificarea echipei sale, Real Madrid, în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după o rezistenţi eroică pe terenul formaţiei...
Pep Guardiola, eliminat din Liga Campionilor: ”Nu regret nimic”
Pep Guardiola, antrenorul echipei engleze Manchester City, a declarat că "rezultatele sunt cele care contează în fotbal", după ce elevii săi au fost eliminaţi la loviturile de departajare de...