15 Octombrie 2010 - Neagoe: "Craiova nu e favorita in meciul de la Brasov, se pleaca greu cu puncte de acolo, dar sper sa invingem"

Eugen Neagoe se asteapta la un meci dificil pentru echipa sa, in deplasarea de la Brasov, dar spera ca Universitatea Craiova sa se impuna si sa continue seria rezultatelor bune.

"Cu siguranta vom avea un joc dificil la Brasov. Ei, in ultima perioada, nu au mai reusit sa cistige si isi leaga sperantele de primul joc pentru a reusi sa iasa din acea pasa mai putin buna pe care o traverseaza.

Speram ca in urma unui joc bun, pe care normal ar trebui sa-l aratam luni seara, sa reusim sa si

18 Septembrie 2010 - Neagoe, furios: "Daca nu era sange, nici nu-l elimina pe Herea"

Eugen Neagoe, secundul Universitatii Craiova, a fost extrem de nervos dupa egalul de acasa obtinut cu Rapid, scor 1-1, din cauza manierei de arbitraj a lui Teo Craciunescu.

"Meritam sa castigam. Rapid nu a contat in faza ofensiva si daca nu era acel penalti cu siguranta nu ar fi reusit sa egaleze. Arbitrii au stiut si in aceasta seara sa-si faca datoria. La cel mai mic contact a dictat lovitura libera pentru Rapid", a declarat Neagoe la conferinta de presa de dupa meci.
Secundul

07 Ianuarie 2010 - Mititelu s-a despartit amiabil de Neagoe

Eugen Neagoe nu va mai ajunge la Comisii pentru a-si rupe contractul

06 Ianuarie 2010 - La judecata!

Demis la finele turului, Neagoe a reclamat Stiinta la Comisie pentru a-si incasa despagubirile in valoare de 100.000 de euro

Eugen Neagoe nu a reusit sa-si rezilieze pe cale amiabila contractul cu Universitatea si i-a pirit pe olteni la Comisia

14 Decembrie 2009 - Mihai Roman, inca un debut la Universitatea

Sambata s-a consemnat inca un debut la Universitatea. In minutul 82 al partidei cu Otelul Galati, Eugen Neagoe l-a trimis in teren pe tanarul atacant Mihai Roman. In varsta de 17 ani, Roman a evoluat la echipa a doua Primavara, iar sambata a avut sansa de a inscrie golul egalizator, in minutul 90. Mihai Costea a

09 Decembrie 2009 - Fotbal nedrept!

Luni seara, in fata a aproximativ 15.000 de spectatori, Universitatea Craiova a sustinut ultimul derby din acest an. Din nefericire pentru patimasii suporteri, cu toate ca au facut un joc bun, "alb-albastrii" au pierdut duelul cu rivala Steaua Bucuresti. Profund dezamagit ca au pierdut duelul cu bucurestenii, la conferinta de presa sustinuta imediat dupa incheierea partidei, tanarul tehnician al Stiintei a considerat ca fotbalul a fost nedrept cu elevii sai, la fel cum s-a intamplat si la alte

03 Decembrie 2009 - Craiova: Mihai Roman si publicul severinean, castigurile Stiintei

Amicalul de ieri de la Severin a avut doua mari castiguri pentru alb-albastrii lui Eugen Neagoe: publicul mehedintean, care s-a dovedit avid de fotbal si, mai ales, de Universitatea Craiova, si Mihai Roman. Tanarul atacant oltean de 17 ani, adus de la echipa a doua, a impresionat in cele 20 de minute in care a evoluat, reusind doua goluri, dintre care unul de generic: sut de la 20 de metri in vinclu. Roman a fost

30 Noiembrie 2009 - Pierdura din nou!

In decurs de nici doua saptamani, Universitatea Craiova suferi doua infrangeri in compania CFR Cluj-Napoca. Daca primul esec a fost in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, cel de-al doilea s-a inregistrat in urma intalnirii de sambata seara de pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu". Plecati cu gand de razbunare, "alb-albastrii" nu au facut altceva decat sa se intoarca invinsi din deplasarea de la Cluj-Napoca, "ceferistii" impunandu-se cu scorul de 2-0 (0-0). Daca prima repriza s-a

25 Noiembrie 2009 - "Costea va fi operat si va lua o pauza de maximum trei saptamani"

Antrenorul Universitatii Craiova, Eugen Neagoe, a confirmat faptul ca atacantul Florin Costea va fi nevoit sa se opereze in iarna, pentru a scapa de problemele la genunchi, informeaza Mediafax. "Costea are o problema la menisc. El joaca cu eforturi foarte mari. Sa speram ca vom castiga la Cluj si acasa cu Steaua. Probabil se va ajunge la artroscopie, care va dura o ora si va lua o pauza de maxim trei saptamani. Nu este o problema foarte grava, dar el joaca cu mari eforturi. Are o durere

07 Noiembrie 2009 - Dinamita la Arges

Formatia Universitatea Craiova a castigat, scor 1-0 (1-0), partida sustinuta, vineri, in deplasare, pe arena "Dacia" din Mioveni, cu International Curtea de Arges, in etapa a XIII-a a Ligii I. Golul echipei oltene a fost marcat de Dina '43. In minutul 43, o centrare de pe partea dreapta a lui Wobay a fost reluata in poarta echipei gazda, de la cinci metri, de atacantul Mihai Dina. Capitanul gazdelor, Cornel Frasineanu, a fost eliminat de pe teren, in minutul 65, dupa ce a primit al doilea

28 Octombrie 2009 - Apel la divinitate

La fel ca si in precedentul sezon competitional, Universitatea Craiova are ca drept obiectiv participarea in cupele europene. Cum insa prin intermediul campionatului are foarte mici sanse de izbanda, echipa fanion a Olteniei isi poate atinge scopul daca ar castiga Cupa Romaniei. Pana insa sa puna mana pe pretiosul trofeu, "alb-albastrii" vor trebui sa treaca in aceasta dupa-amiaza de Politehnica Iasi, pentru a se impune in fata moldovenilor elevii lui Eugen Neagoe cerand chiar si ajutorul Divin,

26 Octombrie 2009 - "Cu fanii alaturi, putem invinge pe oricine"

Eugen Neagoe a facut un nou apel la public, pentru a incuraja echipa mult mai mult decat a facut-o pana acum: "Suporterii trebuie sa inteleaga ca trecem printr-o perioada mai dificila si trebuie sa fie alaturi de echipa. Nu se poate ca jucatorii sa fie apostrofati din primele minute. Cand are publicul de partea sa,

08 Octombrie 2009 - A jurat pe o icoana, apoi a lesinat!

Mititelu a ajuns la spital zilele trecute imediat dupa ce a jurat an fata liderilor de galerie ca ultimele doua meciuri din sezonul trecut n-au fost blaturi. Scene incredibile saptamana trecuta la restaurantul craiovean Perinita, acolo unde Adrian Mititelu s-a intalnit cu reprezentantii galeriei alb-albastre. Unul dintre cei prezenti la discutii a povestit pentru Gazeta Sporturilor ce s-a petrecut an local."Initial, am dorit sa discutam cu Eugen Neagoe si cu jucatorii, dar ni s-a spus ca nu se

05 Octombrie 2009 - "Ne dorim sa fim mult mai in fata, fiindca ne obliga numele clubului, valoarea jucatorilor"

Invitat aseara in cadrul emisiunii "Recursul etapei", tehnicianul Universitatii, Eugen Neagoe, si-a laudat jucatorii, declarand ca lotul alb-albastru este pe primul loc in clasamentul celor mai valorosi fotbalisti. "Suntem pe drumul cel bun! Ne dorim sa fim mult mai in fata, fiindca ne obliga numele clubului, valoarea jucatorilor. Nu este nimic formal in

05 Octombrie 2009 - Neagoe: "Plec daca patronul intra in vestiar"

Antrenorul Stiintei, Eugen Neagoe, a raspuns aseara intrebarilor suporterilor. Tehnicianul oltean sustine ca nu accepta ca altcineva sa se bage la echipa si spune ca va pleca daca patronul ar intra in vestiar si ar striga la jucatori, cum s-a intamplat la Steaua. Invitat la Recursul Etapei, Neagoe a vorbit despre obiectivele si lacunele Universitatii Craiova, despre relatia cu suporterii si despre fratii Costea. "Geana" este convins ca Stiinta poate termina pe un loc de Europa League, putand

26 Septembrie 2009 - Timisoara, taramul fagaduintei

Universitatea a castigat de 11 ori pe stadionul "Dan Paltinisanu" Conducerea si jucatorii Craiovei mizeaza pe istoria meciurilor directe si pe emulatia produsa de schimbarea antrenorului pentru un rezultat bun astazi. Statistica le da dreptate oltenilor, Universitatea fiind una dintre putinele echipe care se pot lauda cu performanta de a avea acelasi numar de victorii ca si echipa gazda pe "Dan Paltinisanu". Din 28 de partide disputate de-a lungul timpului la Timisoara, Stiinta a castigat 11,

10 Decembrie 2007 - Gabi Zahiu nu are obiectiv in meciul de la Galati

Gabi ZahiuNoul antrenor al echipei Pandurii este de luni dimineata Gabriel Zahiu. Conducerea clubului i-a convocat pe toti jucatorii si antrenorii la stadion la ora 10 si le-a multumit pentru colaborare celor care au plecat, prezentandul pe noul antrenor Gabi Zahiu. La sedinta au fost prezenti fostii secunzi ai lui Neagoe, Moga si David, dat antrenorul demisionar a lipsit, fiind prezenti si toti jucatorii.

Antrenorul Gabi Zahiu nu va avea ca obiectiv castigarea jocului de la

10 Decembrie 2007 - Gabriel Zahiu, noul antrenor al echipei Pandurii

Gabriel ZahiuSuccesorul lui Eugen Neagoe pe banca tehnica a echipei Pandurii Targu Jiu este Gabriel Zahiu, tehnicianul formatiei de Liga 3 Minerul Motru, numit luni dimineata ca antrenor principal. Neagoe a demisionat, duminica, la finalul meciului Pandurii - "U" Cluj 2-2.

"Incepand de azi 10 decembrie conducerea tehnica a echipei Pandurii Targu Jiu este asigurata de Gabi Zahiu ca

08 Noiembrie 2007 - Neagoe ia pastile inainte de meciuri

PANDURII Antrenorul gorjenilor, Eugen Neagoe, a dezvaluit ieri ca ia pastile inaintea fiecarui meci al echipei sale. La partida cu UTA, cand "pandurii" au egalat dupa ce fusesera condusi cu 0-3, Neagoe a avut probleme cu tensiunea la

05 Mai 2007 - UNIVERSITATEA, REGINA OLTENIEI

În octombrie, la Caracal, se termina 2-2. La final, patronul Universităţii, Adrian Mititelu, afirma: a€œCeea ce s-a întâmplat acum, când am jucat al doilea meci la nici 48 de ore după un altul şi al treilea joc în şase zile, pentru că aşa au dorit oficialii fotbalului românesc, nu este corecta€.Am terminat egal, dar ne vom revanşa în retur la Tg. Jiu, pentru că suntem mai valoroşi decât ei.a€ Înainte de partida de ieri, mai exact joi, tehnicianul craiovenilor spunea:

04 Mai 2007 - SPECTACOL GARANTAT

In tur, lupta dintre Craiova şi Tg. Jiu a avut loc la Caracal. Scorul final, 2-2, nu a fost bun pentru nimeni. Orgolii mari inainte de confruntare şi un final incandescent, prin prisma desfăşurării situaţiei pe tabela de marcaj, cu două goluri inscrise in ultimul minut. Faţă de acea partidă, acum ingredientele sunt diferite. Atat oficialii de la Pandurii, cat şi cei de la Universitatea s-au abţinut de la comentarii, păstrandu-se pană la finalul disputei, pe care fiecare speră s-o