EURO 2012: Franta pierde cu Suedia, dar se califica in sferturi (Video)

Marti, 19 Iunie 2012, ora 23:45
5654 citiri

Suedia a castigat, scor 2-0, intalnirea disputata marti seara cu Franta, in Grupa D a EURO 2012. Totusi, "cocosii galici" au obtinut calificarea in sferturi, in timp ce nordicii parasesc turneul gazduit de Polonia si Ucraina.

Pe stadionul NSK Olimpiyskiy, acolo unde va avea loc si finala turneului, Suedia a reusit un meci mare in fata Frantei si paraseste competitia cu capul sus, care au avut un Ibrahimovici intr-o zi de gratie.

De partea cealalta, desi invinsa, nationala lui Blanc merge in sferturi, insa acolo va avea o misiune infernala: va da piept cu Spania.

Revenind la meci, Franta a atacat mai mult si a avut posesia, insa ocaziile mari le-au apartinut nordicilor.

Primul gol al partidei a fost marcat de starul suedezilor, Zlatan Ibrahimovici. In minutul 54, Ibracadabra a reluat splendid din voleu de la 15 metri, de langa colegul sau de la AC Milan - Mexes, si l-a invins pe bravul Lloris.

A doua reusita a partidei i-a apartinut lui Larsson, in minutul 90-1. Acesta a reluat in poarta dupa ce Holmen a trimis in bara transversala.

O infrangere amara pentru francezi, insa o infrangere care nu le-a pus in pericol calificarea in sferturile de finala ale competitiei oraganizate de Polonia si Ucraina.

In sferturi, Franta va intalni Spania intr-un meci programat pe 23 iunie, de la ora 21:45.

Grupa D: Rezultate si clasamentul final

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre nationalele Suediei si Frantei, din Grupa D a EURO 2012.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

INFO: In celalalt meci al grupei, Anglia a invins Ucraina cu 1-0 (Rooney '47).

min.90+3 - Wilhelmsson scapa singur cu Lloris, insa goalkeeperul loui Lyon intervine salvator si-l blocheaza.

min.90+1 - GOOOL SUEDIA !!! Larsson inscrie dupa ce Holmen ia la tinta bara transversala a portii lui Lloris !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu patru minute.

min.88 - Kallstrom combina cu Ibrahimovic, iar apoi suteaza pe langa poarta francezilor.

min.83 - La doar cateva secunde de la intrarea in teren, Giroud rateaza o ocazie monumentala. Atacantul lui Montpellier trimite gresit cu capul din numai 7 metri!

min.83 - Ultima schimbare la francezi: intra M'Vila, intra Giroud.

min.82 - Isaksson intervine perfect si-l blocheaza pe Menez la o actiune periculoasa de atac a "cocosilor galici".

min.80 - Galben pentru Holmen.

min.78 - Dubla schimbare la suedezi: intra Wernbloom si Holmen, ies Toivonen si Svensson.

min.77 - O noua schimbare la francezi: intra Menez, iese Nasri.

min.77 - Melberg blocheaza cu mana o minge trimisa de Mexes. Arbitrul nu acorda nimic.

min.74 - Malouda suteaza, de la marginea careului, peste poarta suedezilor.

min.71 - Isaksson scoate cu greu un sut bun al lui M'Vila.

min.70 - Benzema patrunde in viteza, dar sutul sau e blocat si ajunge in bratele lui Isaksson.

min.70 - Svensson vede si el un cartonas galben.

INFO: Daca Franta se va califica in sferturi, Mexes va fi suspendat din cauza cumului de cartonase.

min.68 - Mexex il faulteaza pe Toivonen si primeste cartonasul galben.

min.64 - Nasri trimite putin pe langa poarta suedezilor.

min.59 - Schimbare la Franta: iese Ben Arfa, intra Malouda.

min.58 - Inca o interventie fabuloasa a lui Lloris, de aceasta data la o reluare spectaculoasa a lui Melberg.

min.57 - O noua mare ocazie pentru nordici! Ibrahimovici ii paseaza genial lui Wilhelmsson, al carui sut este insa blocat de Lloris.

min.54 - GOOOL SUEDIA !!! Ibrahimovici reuseste un gol fabulos, de la 15 metri, cu o reluare din voleu !!!

min.53 - Lloris scoate excelent un sut al lui Larsson.

min.53 - Isaksson retine sutul lui Diarra.

min.51 - Benzema suteaza la coltul lung, insa mingea trece departe de poarta nordicilor.

INFO: In celalalt meci al grupei, Anglia - Ucraina 1-0 (Rooney '48).

min.46 - Schimbare in tabara suedeza: a intrat Wilhelmsson, a iesit Bajrami.

A INCEPUT REPRIZE SECUNDA

-----------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima rerpiza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Ribery trimite pe langa poarta lui Isaksson.

INFO: La aceste scoruri, Franta si Anglia merg in sferturi.

INFO: In celalalt meci al grupei, Anglia - Ucraina 0-0.

min.37 - Nasri se resimte dupa un contact cu un adversar.

min.35 - Ben Arfa trimite milimetric peste poarta suedezilor.

min.32 - O noua ocazie pentru Toivonen, de aceasta data, insa, din pozitie de offside.

min.26 - Rami suteaza mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la vreo 30 de metri.

min.19 - Larsson trimite mult peste poarta aparata de Lloris.

min.18 - Benzema isi bate joc de o centrare buna a lui Ribery.

min.10 - URIASA OCAZIE A SUEDIEI! Mexes gafeaza ca-n curtea scolii si-l lasa pe Toivonen singur cu Lloris. Atacantul suedez trece cu usurinta de goalkeeperul francez, numai ca, din unghi, trimite in bara si mingea iese afara!

min.9 - Ben Arfa suteaza peste poarta nordicilor.

min.8 - Prima mare ocazie de gol a meciului le apartine francezilor, prin Ribery, al carui sut e scos cu greutate de Isaksson.

min.6 - Ben Arfa trimite din prima pe langa poarta suedezilor.

min.4 - Lloris prinde minge trimisa cu capul de Larsson.

min.3 - Toivonen trimite cu capul pe langa poarta francezilor.

ora 21:47 - STARTUL MECIULUI

ora 21:42 - Se intoneaza cele doua imnuri.

ora 21:40 - Cele doua echipe patrund pe teren.

ora: 21:36 - 26 de grade Celsius sunt la aceasta ora la Kiev.

INFO: Disputa va fi transmisa in direct la TV de TVR 2 si Dolce Sport 2.

INFO: Tot de la ora 21:45 si tot in Grupa D se va juca si meciul Anglia - Ucraina, transmis de asemenea in direct pe site-ul Ziare.com.

INFO: Inaintea ultimei etape, clasamentul Grupei D se prezinta astfel: 1. Franta - 4 puncte, 2. Anglia - 4 puncte, 3. Ucraina - 3 puncte si 4. Suedia - 0 puncte.

INFO: Franta are nevoie de cel putin un punct din partida cu Suedia pentru a se califica in sferturi. In ceea ce-i priveste pe nordici, sunt deja eliminti.

ECHIPELE:

SUEDIA: Isaksson - Granqvist, J.Olsson, Melberg, J.Olsson - Larsson,, Svensson, Kallstrom, Bajrami - Toivonen, Ibrahimovici.

Antrenor: Erik Hamren.

FRANTA: Lloris - Debuchy, Rami, Mexex, Clichy - A.Diarra, M'Vila - Ribery, Nasri, Ben Arfa - Benzema.

Antrenor: Laurent Blanc.

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia).

Stadion: NSK Olimpiyskiy din Kiev.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Franta pierdut Suedia, #Franta sferturi EURO 2012, #Suedia eliminata EURO 2012, #Suedia Franta LIVE direct, #Suedia Franta EURO 2012, #Suedia Franta Grupa D , #meciuri