EURO 2012: Germania invinge clar Grecia si merge in semifinale

Vineri, 22 Iunie 2012, ora 23:30
7463 citiri

Germania a castigat clar, scor 4-2, sfertul de finala disputat vineri seara cu Grecia si a obtinut calificarea in semifinalele EURO 2012.

Sub privirile Angelei Merkel, Germania a dominat de la un cap la altul intalnirea cu Grecia si s-a impus fara probleme.

Surprinzator, selectionerul Joachim Loew a schimbat intreaga linie de atac, preferandu-i pe Reus, Klose si Schurrle in detrimentul lui Muller, Gomez si Podolski. O decizie ce n-avea s-o regrete.

Prima repriza a fost dominata in totalitate de Germania, care a inscris insa doar o data. In minutul 39, capitanul Lahm l-a invins pe bravul Sifakis cu un sut de la marginea careului.

Dupa pauza, grecii au realizat ca n-au nimic de pierdut si s-au deschis, iar partida a devenit brusc spectaculoasa.

Contrar cursului jocului, elenii au restabilit egalitatea in minutul 55, prin Samaras, dupa un contraatac excelent.

A fost insa doar un simplu foc de paie, pentru ca Khedira, poate cel mai bun jucator al partidei, i-a readus pe nemti in avantaj pe tabela de marcaj peste numai 5 minute, cu o executie superba, dupa o centrare din partea dreapta a lui Boateng.

Peste alte 7 minute, Klose avea sa-l linisteasca pe agitatul Loew. Atacantul lui Lazio a punctat cu o lovitura de cap, in urma unui corner.

Klose a contribuit apoi la golul marcat de Reus in minutul 74, reusita venita dupa ce in prima faza Sifakis a parat un sut al marcatorului golului trei al nemtilor.

N-a fost ultima reusita a meciului, pentru ca Boateng a comis un hent in careu, iar arbitru a acordat penalti, transformat cu siguranta, in minutul 89, de Salpingidis.

4-2 si Germania avanseaza in semifinalele competitiei organizate de Polonia si Ucraina. Acolo, panzerele o vor intalni pe castigatoare sfertului dintre Anglia si Italia, programat duminica.

EURO 2012: Rezultatele din sferturi si programul semifinalelor

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Germania si Grecia, din sferturile de finala ale EURO 2012.

Desfasurarea partidei:

min.90 - FINALUL PARTIDEI

min.89 - GOOOL GRECIA !!! Salpingidis transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri !!!

min.88 - PENALTI PENTRU GRECIA, dupa un hent in propriul careu al lui Boateng.

min.83 - Neuer retine sutul de la distanta al lui Fotakis.

min.81 - Sifakis scoate un sut al lui Ozil, venit dupa o actiune de toata frumusetea a mijlocasului lui Real Madrid.

min.79 - Dubla schimbare in nationala Germaniei: ies Klose si Reus, intra Gomez si Gotze.

min.74 - GOOOL GERMANIA !!! Sifakis pareaza un sut al lui Klose, insa pe faza se afla Reus, care marcheaza golul patru al nemtilor !!!

min.71 - Ultima schimbare la greci: iese Makos, intra Liberopoulos.

min.69 - Klose are sansa unui nou gol, insa Sifakis intervine salvator.

min.68 - GOOOL GERMANIA !!! Klose inscrie cu capul dupa un corner executat din partea dreapta !!!

min.67 - Schimbare la nemti: iese Schurrle, intra Muller.

min.64 - Klose intercepteaza o minge, ii paseaza bine lui Reus, insa noul mijlocas al Borussiei Dortmund intarzie sutul si e deposedat.

min.63 - Gelas ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la marginea careului, dar mult peste poarta aparata de Neuer.

min.61 - GOOOL GERMANIA !!! Khedira vine fara marcaj si reia superb in plasa o centrare din dreapta a lui Boateng !!!

min.60 - Schurrle incearca o executie pretentioasa si trimite peste poarta.

min.55 - GOOOL GRECIA !!! Samaras impinge in poarta o centrare excelenta din partea dreapta a lui Salpingidis, venita in urma unui contraatac !!!

min.53 - Samaras si Gekas pleaca pe un contraatac periculos, insa Badstuber reuseste sa-i blocheze.

min.46 - Dubla schimbare la greci: intra Gekas si Fotakis, ies Tzavellas si Ninis.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------

min.45+3 - PAUZA

min.45+2 - Schurrle trimite un sut bomba de la 25 de metri, care loveste plasa laterala a portii aparate de Sifakis.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.44 - Sutul lui Schurrle e deviat si trece pe langa poarta Greciei.

min.39 - GOOOL GERMANIA !!! Lahm il invinge pe Sifakis cu un sut de la marginea careului !!!

min.36 - Sifakis respinge un sut puternic al lui Khedira.

min.33 - Schurrle scapa bine de un adversar in partea stanga, patrunde in careu, incearca un sut plasat, insa trimite departe de poarta Greciei.

min.32 - Neuer se intinde si prinde un sut plasat trimis de Ninis.

min.27 - Neuer iese bine din poarta si salveaza din fata lui Salpingidis.

min.25 - Continua asaltul nemtilor, cu un sut al lui Reus ce trece putin pe langa poarta grecilor.

min.24 - Klose trece milimetric pe langa deschiderea scorului, dupa o centrare in fata portii a lui Reus.

min.24 - Sifakis scoate un sut al lui Reus.

min.23 - Mare ocazie pentru Germania! Ozil ramane singur cu Sifakis, insa trage slab, direct in picioarele portarului grec.

min.16 - Nemtii cer penalti la o tinere in careu asupra lui Khedira, insa arbitrul nu acorda.

min.14 - Samaras vede primul cartonas galben al partidei.

min.11 - Reus primeste bine pe centru, insa suteaza complet aiurea.

min.3 - Germania inscrie prin Schurrle, insa golul e anulat pe motiv de offside. Decizie corecta.

min.2 - Klose aluneca la o centrare a lui Reus. O buna ocazie irosita de Germania.

min.1 - Papastathopoulos blocheaza un prim atac al nemtilor!

ora 21:45 - STARTUL MECIULUI

ora 21:00 - Joachim a pregatit cateva mari surprize in primul "11", in care nu apar golgheterul Mario Gomez si nici Lukas Podolski si Thomas Muller. In schimb ii regasim pe Miroslav Klose, Andre Schurrle si Marco Reus.

INFO: Partida are loc la Gdansk (Polonia).

INFO: Germania a ajuns in sferturi dupa ce-a castigat Grupa B (1-0 cu Portugalia, 2-1 cu Olanda si 2-1 cu Danemarca), in timp ce Grecia a ajuns in primele opt echipe ale Europei dupa ce-a terminat Grupa A pe locul 2 (1-1 cu Polonia, 1-2 cu Cehia si 1-0 cu Rusia).

INFO: In semifinale, castigatoarea sfertului dintre Germania si Grecia va intalni castigatoarea sfertului dintre Anglia si Italia, programat duminica seara.

ECHIPELE:

GERMANIA: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Ozil, Reus, Schurrle - Klose.

Antrenor: Joachim Loew.

GRECIA: Sifakis - Tzavellas, Papastathopoulos, Papadopoulos, Torossidis - Maniatis, Makos, Katsouranis, Ninis - Samaras, Salpingidis.

Antrenor: Fernando Santos.

Arbitru: Damir Skomina (Slovenia).

Chirica susține că a fost trimis în judecată în momentul depunerii candidaturilor intenționat: ”Mă aştept şi la alte mişcări de acest fel”
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că trimiterea sa în judecată de către procurorii DIICOT în dosarul "Veranda" nu este "o surpriză foarte mare",...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
#Germania invinge Grecia, #Germania semifinale EURO 2012, #Grecia eliminata EURO 2012, #LIVE Germania Grecia, #LIVE sferturi EURO 2012, #Germania Grecia sferturi EURO , #meciuri