EURO 2012: Germania invinge Portugalia

Sambata, 09 Iunie 2012, ora 23:40
33226 citiri

Germania a castigat primul meci de la EURO 2012, scor 1-0, impotriva Portugaliei, dupa un gol reusit de Mario Gomez.

Primul derby de la EURO 2012 a pus fata in fata cea mai buna echipa a Germaniei din ultimul deceniu si Portugalia lui Cristiano Ronaldo, mereu plina de sperante.

Partida de la Lvov a inceput cu o dominare usoara de partea nemtilor, care si-au manifestat intentiile ofensive inca din minutul 2, cand Gomez s-a inaltat superb si a reluat cu capul in bratele lui Rui Patricio.

Khedira a avut misiunea sa-l anihileze pe Ronaldo, iar portughezul nu s-a vazut deloc in primele minute, colegul sau de la Real fiind umbra sa.

Mjlocasul defensiv al nemtilor si-a asumat insa si rolul ofensiv, iar in minutul 23 a patruns furtunos spre poarta lusitanilor.

Incursiunea lui Khedira a produs si cel mai controversat moment al primei reprize. Neamtul a fost faultat la marginea careului, insa apucase sa paseze catre Gomez, care a bagat mingea in plasa. Arbitrul a intors insa jocul, acordand fault in atac.

Chiar si fara sa conteze in ofensiva, Portugalia putea intra in avantaj la pauza datorita unei faze care a avut loc in minutul 45.

Un corner executat de Nani i-a prins nepregatiti pe nemti, Pepe a ramas singur in centrul careului, insa sutul sau a lovit transversala iar apoi a cazut fix pe linia portii. Lusitanii au cerut gol in zadar, mingea nu intrase in poarta.

In partea secunda, nemtii au atacat cu frana de mana trasa, insa nu s-au precipitat niciun moment desi timpul trecea in defavoarea lor.

Rabdarea nemtilor a fost rasplatita in cele din urma in minutul 72, cand Mario Gomez a reusit sa deschida scorul cu o lovitura de cap bine plasata langa bara.

In momentul in care Gomez a inscris, pe marginea terenului se afla Klose, ce urma sa ii ia locul. Dupa gol, schimbarea s-a mai amanat cu cateva minute.

Imediat dupa marcarea golului, Joachim Low a mutat defensiv, iar lusitanii au pus stapanire de joc.

Ocaziile au fost insa de fiecare ratata. Ronaldo a fortat o parada de zile mari a lui Neuer, Nani a lovit bara, iar Varela si-a pierdut capul in minutul 88, trimitand in portar dintr-o pozitie excelenta.

S-a terminat astfel 1-0 pentru Germania, rezultat ce le confera nemtilor prima sansa la calificare.

GERMANIA - PORTUGALIA 1-0

90+6 - Final de meci!

90+3 - Bender intra in locul lui Muller.

90 - Trei minute suplimentare!

88 - Ce ratare! Varela primeste singur singurel cu toata poarta in fata dar trage in Neuer!

87 - Kroos intra in locul lui Ozil.

85 - Nani trimite o minge periculoasa care cade pe bara transversala!

82 - Neuer intervine excelent la un sut din afara careului trimis de Ronaldo.

80 - Varela intra in locul lui Meireles.

79 - Klose intra in locul lui Mario Gomez.

77 - Muller centreaza din banda dreapta, dar Gomez nu ajunge la minge.

76 - Portughezii sunt KO dupa primirea golului. Nemtii continua sa atace.

72 - GOL GERMANIA! Mario Gomez inscrie cu o lovitura de cap bine plasata dupa o centrare din banda dreapta!

70 - Oliveira intra in locul lui Postiga.

70 - Boateng vede cartonasul galben.

68 - Nemtii tin de minge la mijlocul terenului, fara sa accelereze.

64 - Moutinho da o pasa geniala spre Ronaldo, dar Boateng intervine miraculos in momentul sutului.

64 - Meireles il loveste cu cotul in figura pe Badstuber.

61 - Coentrao vede cartonasul galben.

59 - Muller centreaza inteligent, dar colegii sai nu reusesc sa fructifice mingea.

56 - Minge in careu catre Podolski, dar acesta greseste pasii si scapa balonul.

52 - Ronaldo respinge spectaculos din foarfeca din propriul careu.

50 - Cristiano Ronaldo suteaza modest din afara careului.

48 - Hummels plonjeaza spectaculos si blocheaza o centrare a lui Nani.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Ce ocazie! Pepe suteaza in transversala, mingea cade fix pe linie si revine in joc!

43 - Badstuber vede galben pentru un fault la Nani.

40 - Muller suteaza mult pe langa dintr-o situatie in care putea face mai mult!

39 - Ozil centreaza periculos din partea stanga, dar Alves respinge excelent.

38 - Khedira suteaza mult peste poarta din afara careului.

36 - Gomez patrunde in careu, insa il faulteaza pe Pepe.

33 - Germanii sunt fluierati de proprii fani pentru jocul lipsit de rapiditate.

30 - Ce ocazie! Ozil centreaza perfect din stanga, dar Podolski suteaza mult peste din 14 metri, cu toata poarta in fata!

28 - Podolski incearca o centrare spectaculoasa, insa trimite defectuos.

26 - Muller schimba directia de joc, dar pasa catre Gomez e prea lunga.

24 - Podolski suteaza violent din lovitura libera in zid!

23 - Decizie incredibila a arbitrului! Khedira e faultat, dar reuseste sa paseze catre Gomez. Arbitrul acorda fault la marginea careului, desi mingea era in careu la Gomez, care reusise sa inscrie!

20 - Rui Patricio iese si retine o minge la intalnire pentru Mario Gomez.

18 - Nani executa un corner, Alves se inalta, insa trece putin pe sub minge.

17 - Ronaldo patrunde magnific in banda stanga, centreaza periculos, dar Lahm intervine salvator si acorda corner.

14 - Postiga vede cartonasul galben pentru un atac cu talpa asupra portarului Neuer, in marginea careului. Neuer a degajat mingea dupa care Postiga a intrat cu talpa prin alunecare.

12 - Minge excelenta pentru Ozil in careu, mijlocasul lui Real incearca un dribling, dar Pereira il blocheaza.

10 - Inca o ocazie! Podolski suteaza superb cu exteriorul piciorului stang din marginea careului, Patricio retine in doi timpi!

9 - Cristiano Ronaldo este destul de absent din joc in primele minute. Nemtii il anihileaza excelent.

6 - Postiga incearca un dribling de efect, dar scapa mingea in aut de poarta.

5 - Portughezii sunt in inferioritate numerica in tribune. Ronaldo e fluierat la fiecare atingere.

3 - Neuer iese excelent si boxeaza la o lovitura de colt.

2 - Prima ocazie de gol! Gomez reia superb cu capul la coltul lung dupa o centrare din banda dreapta!

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 21:45.

Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Kroos - Muller, Ozil, Podolski - Gomez

Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Bender, Kroos, Gotze, Reus, Klose.

Portugalia: Patricio, Alves, Pepe, Coentrao, Pereira, Veloso, Moutinho, Meireles, Nani, Ronaldo, Postiga

Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custodio, Quaresma, Micael, Viana, Almeida, Oliveira, Varela

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...