EURO 2012: Franta a invins Ucraina in cel mai lung meci

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 15 Iunie 2012, ora 21:48
7669 citiri

Nationala Frantei a castigat intalnirea cu reprezentativa Ucrainei, scor 2-0, in cel mai lung meci de la turneele finale. Partida a fost intrerupta o ora din cauza unei furtuni ce a lovit orasul Donetk.

Disputa de la Dontetk a inceput sub auspiciul ploii, ploaie care i-a facut pe multi dintre spectatori sa renunte la locurile din primele randuri pentru a se refugia mai sus. Dupa numai 5 minute, cerul s-a rupt deasupra Donbass Arena si ploaia s-a transformat intr-una torentiala. Arbitrul a decis pe loc sa-i trimita pe jucatori la vestiare si, timp de o ora, am putut admira o furtuna de vara in toata splendoarea.

Dupa reluare, francezii s-au instalat destul de timid la carma jocului, ratand ocazii destul de bune prin Benzema. Menez a reusit chiar sa marcheze dupa primul sfert de ora, insa golul i-a fost anulat corect pentru un offside.

Menez a iesit in evidenta la jumatatea primei parti, ratand doua ocazii uriase. catre final, Mexes s-a lovit si el de blocajul lui Pyatov, care i-a refuzat golul.

Repriza a doua a inceput cu o mare ratare a lui Shevchenko, insa a continuat cu doua goluri ale "cocosilor".

Mai intai, Ribery a initiat un contraatac de manual, a pasat la Benzema iar acesta a deschis mai departe la Menez, care a punctat cu un sut la coltul scurt.

Doar trei minute mai tarziu acelasi Benzema l-a gasit cu o pasa superba pe Cabaye, acesta reusind golul cu o lovitura plasate foarte bine. Pana sa iasa de pe teren, Cabaye a mai lovit si bara portii lui Pyatov.

Pana la final, francezii s-au jucat cu ocaziile, scorul putand fi mult mai mare. Gazdele din Ucraina au cazut complet dupa ce au primit cele doua goluri si nu au mai amenintat poarta lui Hugo Lloris.

Meciul Ucraina - Franta a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+3 FINAL DE MECI !!!

Min.85 Atacuri cumva in disperare de cauza ale gazdelor, fara efect pe tabela.

Min.81 "Galben" si pentru Mexes.

Min.79 Cartonas galben pentru Debuchy.

Min.78 Joc de posesie prelungita a francezilor.

Min.75 Ultima schimbare pentru francezi: Giroud intra in locul lui Benzema.

Min.73 Schimbare Franta: Marvin Martin intra in locul lui Menez.

Min.72 Ribery suteaza pe langa vinclu din lovitura libera.

Min.68 Schimbare si la Ucraina: Yarmolenko este inlocuit de Aliyev.

Min.68 Schimbare Franta: Iese Cabaye si intra M'Vila

Min.65 BARA FRANTA !!! Cabaye suteaza de la 18 metri, dar izbeste stalpul stang al buturilor lui Pyatov.

Min.64 Incredibil! Francezii se joaca cu mingea in 16-le advers!

Min.61 Benzema incearca un sut de la marginea careului, insa Pyatov retine.

Min.60 Schimbare Ucraina: Milevskiy intra in locul lui Nazarenko.

Min.56 GOOOL FRANTA !!! Benzema paseaza pe culoar pentru Cabaye, care marcheaza cu un sut plasat de la 15 metri!

Min.52 GOOOOL FRANTA !!! Contraatac initiat de Ribery, pasa in centru la Benzema si de aici, mai departe, catre Menez, care punteaza cu un sut sec, pe coltul scurt.

INFO: Francezii par usor surprinsi de formatia Ucrainei, mult mai ofensiva.

Min.49 Shevcenko este aproape de gol cu un sut care trece la o palma de vinclul portii lui Lloris.

INFO: Celalalt meci al grupei va incepe cu un sfert de ora mai tarziu, la ora 22.00.

Min.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare la pauza pentru Ucraina: A iesit Voronin si a intrat Devic.

__________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

INFO: 6-1 este raportul suturilor pe poarta in favoarea Frantei.

Min.40 Cartonas galben pentru Menez.

Min.39 Uriasa ocazie Franta !!! Nasri centreaza din lovitura libera, Mexes se inalta si reia cu capul, insa Pyatov are o interventie de exceptie!

Min.34 Lansare pentru Shevchenko in adancime, atacantul preia si suteaza din vole, dar Lloris blocheaza bine.

Min.33 Konoplianka incearca un sut de la 20 de metri, dar rateaza complet executia.

Min.29 Ce ratare Franta !!! Ribery face o cursa senzationala in banda stanga, paseaza in centru de unde acelasi Menez suteaza in blocajul lui Pyatov !!!

Min.26 Ribery recupereaza un balon in apropierea careului advers, paseaza in centru de unde Menez reia peste.

Min.24 Faza buna de atac a Ucrainei finalizata de Yarmolenko cu un sut ce nu s-a dus departe de buturile portii francezilor.

INFO: Meci destul de echilibrat dupa primele 20 de minute, cu un plus usor pentru Franta.

Min.16 GOL ANULAT FRANTA !!! Faza superba creata de Ribery, insa pasa pentru Menez il gaseste pe acesta in pozitie de offside si golul pe care l-a marcat ii este anulat.

Min.10 Debuchy suteaza de la distanta, Pyatov retine.

Min.9 Faza buna de atac a Frantei, numai ca Benzema este blocat in careul ucrainian.

Min.6 Prima ocazie a partidei ii apartine lui Benzema. Sutul francezului este retinut in doi timpi de Pyatov.

MIn.5 Meciul de la Donetk a reinceput !!!

INFO: Partida este aproape de reluare, jucatorii au intrat pe gazon si sunt gata de start.

INFO: Arbitrul intalnirii, insotit de oficialii UEFA, inspecteaza gazonul, insa acesta este inca plin de apa.

INFO: Ploaia s-a mai domolit, insa gazonul este inundat. Organizatorii lucreaza intens la drenaj.

INFO: Organizatorii au anuntat ca partida nu va fi reluata mai devreme de ora 20.00!

INFO: Meciul este intrerupt din cauza vremii.

INFO: Furtuna in toata regula la Donetk, cu tunete si fulgere.

Min.4 Nasri e lansat in adancime, insa Pyatov iese din poarta si respinge.

INFO: Nici la Ucraina - Franta stadionul nu este plin, fiind vizibile sute de locuri libere in tribunele lui Donbass Arena.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Ploua destul de tare la Donetk.

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

INFO: Intalnirea este tramsmisa in direct pe TVR1.

Ucraina: Pyatov - Khacheridi, Mikhalik, Tymoshchuk, Yarmolenko, Nazarenko, Konoplyanka, Shevchenko, Voronin.

Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Rakitskiy, Butko, Garmash, Aliyev, Rotan, Seleznyov, Devic.

Selectioner: Oleg Blohin.

Franta: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy, Cabaye, Ribery, Nasri, Menez, Diarra, Benzema.

Rezerve: Mandanda, Carrasso, Evra, Reveillere, Koscielny, Valbuena, Matuidi, Malouda, M'Vila, Martin, Ben Arfa, Giroud.

Selectioner: Laurent Blanc.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Ucraina Franta Euro 2012 rezultat, #Ucraina Franta LIVE, #Ucraina Franta Euro 2012 LIVE , #meciuri