EURO 2012: Italia a invins Germania si merge in finala de la Kiev (Video)

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Joi, 28 Iunie 2012, ora 23:40
12741 citiri

Echipa nationala de fotbal a Italiei a invins, joi seara, reprezentativa Germaniei, in cea de-a doua semifinala de la Euro 2012, scor 2-1, calificandu-se in ultimul act al intrecerii, ce va fi gazduit de Kiev.

Intalnirea de la Varsovia a inceput excelent pentru nemti, care aveau posesia si presau poarta lui Buffon. In minutul 5, la primul atac mai serios, Pirlo a respins de pe linia portii un balon trimis de Hummels, salvand "sqadra azzurra" de la un gol ca si facut.

Cateva minute mai tarziu Buffon are din nou emotii, de aceasta data la o respingere gresita a lui Barzagli.

Scapati de presiunea primului sfert de ora, italienii au dat drumul la joc. Si ce joc! Montolivo si Cassano au irosit doua faze bune inainte ca Mario Balotelli sa deschida scorul cu o lovitura de cap superba, transformand o centrare perfecta trimisa de "decarul" Cassano.

Putin groggy, nemtii au incercat sa revina in joc si au avut chiar o sansa mare la sutul lui Khedira, scos de sub transversala de Gigi Buffon.

"SuperMario" si-a intrat din nou in rol in minutul 36, atunci cand, gasit exceptional de Montolivo, l-a executat pe Neuer cu un sut in forta. La 0-2, germanii au cazut definitiv, nereusind nici o actiune periculoasa pana la pauza.

In partea secunda, Low a mutat cu Reus si Klose, insa asta nu l-a ajutat prea mult intrucat Italia a fost intr-o noapte de gratie. Reus, Lahm si Khedira au ratat in primele 10 minute de la reluare, dupa care italienii si-au intrat in rol.

Marchisio, de doua ori, Diamanti, Balotelli si Di Natale au irosit ocazii uriase, pe care scria cu litere mari "GOL". Cvadrupla campioana mondiala a avut chiar si un gol anulat pe final, atunci cand reusita lui Barzagli a fost nevalidata din cauza unei pozitii de off-side.

Cum, in general, ocaziile se razbuna, in prelungiri Germania a redus din diferenta dupa ce Ozil a transformat un penalti provocat de Balzaretti. Prea putin si prea tarziu pentru o echipa a Germaniei ce a parut ca isi trateaza adversarul cu putina superioritate.

Intalnirea dintre Germania si Italia, din semifinalele Euro 2012, a fost transmisa in direct pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!! ITALIA ESTE IN FINALA DE LA KIEV !!!

Min.90+2 GOOOOOL GERMANIA !!! Ozil transforma lovitura de la 11 metri!

Min.90+1 PENALTI PENTRU GERMANIA !!! Balzaretti comite hent in propriul careu si arbitrul arata punctul de la 11 metri!

Min.90 Inca o sansa pentru nemti, dar Hummels este blocat de Buffon.

Min.86 Kroos incearca un sut de la 16 metri, dar trimite peste poarta.

Min.83 GOL ANULAT ITALIA !!! O noua contra a italienilor este finalizata de Balzaretti, numai ca fundasul se afla in pozitie de offside.

Min.82 Uriasa ocazie pentru Italia! Di Natale scapa singur cu Neuer, insa trage in plasa laterala!

Min.80 Italienii fac o adevarata demonstratie de fotbal spectacol pe acest final de meci.

Min.75 Marchisio patrunde in careul nemtilor, scapa de un adversar, dar suteaza din nou pe langa poarta.

Min.71 Ultima schimbare a meciului: Boateng ii lasa locul in teren lui Muller.

Min.70 Schimbare Italia: Di Natale intra in locul lui Balotelli.

Min.67 Faza superba creata de Marchisio si Diamanti, primul ajunge in pozitie de finalizare, insa trage putin pe langa poarta.

Min.64 Schimbate Italia: Thiago Motta intra in locul lui Montolivo.

Min.62 BARA GERMANIA !!! Reus executa bine o lovitura libera iar Buffon intervine salvator, respingand in transversala.

Min.61 Cartonas galben pentru Bonucci.

Min.60 Balotelli ia o actiune pe cont propriu, trece de Lahm si suteaza la coltul lung. Pe langa poarta insa.

Min.57 Schimbare Italia: Diamanti intra in locul lui Cassano.

Min.55 O noua sansa pentru nemti! Ozil intra in careu, paseaza in 6 metri pentru Khedira, numai ca mijlocasul Realului este blocat excelent.

Min.50 Ocazie Germania! Lahm ajunge la finalizare in 16 metri, dar suteaza peste transversala!

Min.48 Reus are o prima actiune buna, scapa de doi adversari si intra in careu, dar sutul ii este blocat simplu de Buffon.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare la pauza Germania: Klose intra in locul lui Podolski. Reus intra in locul lui Gomez.

_____________

Min.45+1 FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.44 Ne indreptam spre pauza, nemtii incearca sa revina in joc pe acest final de repriza.

Min.40 Fara replica nemtii pana acum.

Min.37 Cartonas galben pentru Balotelli, care si-a scos tricoul dupa gol.

Min.36 GOOOOOOOOL ITALIA !!! Mario Balotelli reuseste dubla cu un sut in forta, fara speranta pentru Neuer, dupa o pasa de geniu a lui Montolivo!

Min.35 Buffon scoate incredibil de sub transversala un sut trimis de Khedira!

Min.33 Boateng face o faza buna in dreapta, centreaza bine, insa Balzaretti intervine salvator in fata lui Podolski.

Min.27 Ozil suteaza surprinzator de la 18 metri, Buffon e pe faza si retine.

INFO: Fanii Italiei sunt in culmea fericirii in tribune.

Min.23 Nemtii cauta poarta italiana, fara prea mult noroc pana acum.

Min.20 GOOOOOOL ITALIA !!! Balotelli deschide scorul cu o lovitura de cao, din centrarea lui Cassano!

Min.18 Sut puternic si surprinzator al lui Cassano retinut lejer de Neuer.

Min.17 faza frumoasa a italienilor, cu Cassano la constructie, pasa la Montolivo care suteaza sec. Neuer retine.

Min.13 Sut Kroos, respinge Buffon!

Min.12 Ocazie Germania! Barzagli respinge gresit un balon si mingea trece la o palma de bara!

Min.12 Ritm bun de joc pana acum, desi balonul este disputat mai mult in zona mediana.

Min.5 Ce ocazie! Buffon iese aiurea din poarta, Hummels reia stangaci iar Pirlo respinge de pe linia portii.

Min.4 O prima ocazie la poarta nemtilor. Khedira greseste la mijlocul terenului, Montolivo recupereaza si paseaza in adancime pentru Balotelli, insa Neuer iese si retine cu siguranta.

Min.1 A inceput a doua semifinala de la Euro !!!

INFO: Superba coregrafia din tribuna, cuvantul RESPECT aparand deasupra steagurilor celor doua rivale.

INFO: Capitanii celor doua nationale, Buffon si Lahm, transmit un mesaj contra rasismului din partea UEFA.

INFO: Ursul polar Antonia a prezis astazi victoria Italiei in aceasta partida.

INFO: Este ultimul meci de la acest turneu final disputat in Varsovia, orasul care a deschs competitia.

INFO: Inainte de meci, fanii "sqadrei azzurra" au dat de o... nunta!

INFO: Joachim Low a ales sa il titularizeze pe Toni Kroos in locul lui Thomas Muller.

GERMANIA: Neuer - J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Schweinsteiger, Khedira - Kroos, Ozil, Podolski - Gomez.

Selectioner: Joachim Low

Rezerve: Wiese, Zieler, Schmelzer, Howedes, Mertesacker, Gundogan, Schurrle, Muller, Bender, Gotze, Reus, Klose.

ITALIA: Buffon - Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Chiellini - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano.

Selectioner: Cesare Prandelli.

Rezerve: Sirigu, De Sanctis, Ogbonna, Abate, Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocerino, Di Natale, Borini, Giovinco.

Arbitru: Stephane Lannoy (Franta)

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#Germania Italia LIVE, #Germania Italia Euro 2012 LIVE, #Germania Italia rezultat Euro 2012 , #rezultate