EURO 2012: Spania merge in finala dupa o victorie la penalti cu Portugalia (Video)

Joi, 28 Iunie 2012, ora 00:30
12535 citiri

Spania, campioana europeana in exercitiu, este prima finalista de la Euro 2012, ibericii calificandu-se in ultimul act al turneului din Polonia si Ucraina dupa o victorie la penalti cu POrtugalia. Scorul a fost 0-0 dupa 120 de minute de joc, spaniolii impunandu-se la loteria de la 11 metri cu 4-2.

Zicala din batrani cu pomul laudat s-a potrivit de minune in cazul acestei semifinale de Campionat European, una care s-a ridicat la nivelul asteptarilor doar sporadnic.

Baietii lui Del Bosque, care a incercat sa surprinda titularizandu-l in premiera pe Negredo, au inceput ceva mai bine, desi a existat un mic blocaj in primele minute, atunci cand portughezii au tinut bine de minge si au presat agresiv in momentul in care pierdeau posesia.

Prima ocazie adevarata a venit in miuntul 10, atunci cand Arbeloa a sutat peste poarta lui Rui Patricio din pozitie foarte buna. A fost insa un foc de paie doar, cele doua formatii multumindu-se cu o lupta surda in zona mediana, lupta care le-a pastrat portile in siguranta.

Spaniolii au plimbat mingea in nestire iar portughezii au incercat sa loveasca decisiv pe contraatac, folosindu-se de viteza extremelor Ronaldo si Nani. Iniesta si Ronaldo au irosit marile ocazii ale primei parti, cu suturi din afara careului.

Dupa pauza, Del Bosque a incercat sa forteze, introducandu-i in teren pe Fabregas, Navas si Pedro, insa fata jocului nu s-a schimbat foarte mult. In ultimul minut al timpului regulamentar, Ronaldo putea da lovitura, numai ca sutul sau, din pozitie foarte buna, s-a dus in peluza.

Cele doua reprize de prelungiri au apartinut campionilor europeni, care au aratat, in sfarsit, ca o mare echipa. Rui Patricio a salvat Portugalia in doua faze in care Iniesta si Navas au fost la o palma de gol, ducand partida pana la penaltiuri.

La loviturile de la 11 metri, Xabi Alonso si Joao Moutinho au ratat in prima serie, Iniesta si Pepe au transformat in a doua, Pique si Nani in cea de-a treia, pentru ca abia in a patra serie de penaltiuri lucrurile sa se clarifice. Sergio Ramos a punctat cu o "scarita" de zile mari, Bruno Alves a sutat in transversala iar Fabregas a transformat pentru calificarea in finala!

Spania va juca astfel in marea finala de la Kiev, de duminica, avand sansa de a intra in istorie ca prima nationala victorioasa la trei turnee finale consecutive!

Meciul dintre Portugalia si Spania a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

SPANIA VA JUCA IN FINALA EURO 2012 DE LA KIEV !

GOOOL SPANIA! Fabregas inscrie si Spania e finalista Euro 2012!

RATARE PORTUGALIA! Alves suteaza in transversala!

GOOOL SPANIA! Ramos reuseste o "scarita" superba!

GOOOL PORTUGALIA! Nani transforma superb, sub transversala!

GOOOL SPANIA! Pique inscrie impecabil!

GOOOL PORTUGALIA! Pepe marcheaza cu mult noroc!

GOOOL SPANIA! Iniesta inscrie fara probleme!

RATARE PORTUGALIA! Casillas pareaza sutul lui Moutinho!

RATARE SPANIA! Patricio apara sutul lui Xabi Alonso!

Incepe loteria loviturilor de la 11 metri, spaniolii sunt primii!

Min.120 FINAL DE MECI, URMEAZA PENALTIURILE !!!

Min.119 Spania abia acum arata a Spania! Portugalia e masata in propria jumatate si se apara cu disperare.

Min.114 Fabregas il lanseaza excelent pe Pedro, insa atacantul Barcelonei intarzie si Coentrao intervine salvator.

Min.113 cartonas galben pentru Xabi Alonso.

Min.112 Schimbare Portugalia: Iese Meireles, intra Varela.

Min.111 O noua faza excelenta a Spaniei, cu Navas in prim-plan. Si de aceasta data Rui Patricio salveaza Portugalia.

Min.110 Fabregas incearca un sut, Alves deviaza usor si Patricio retine fara probleme.

Min.106 INCEPE A DOUA REPRIZA DE PRELUNGIRI !!!

Schimbare Portugalia: Custodio intra in locul lui Veloso.

________________

FINAL DE REPRIZA !!!

Min.105 Inca o ocazie pentru Spania, Sergio Ramos sutand putin peste poarta din lovitura libera.

Min.104 Ce ocazie Spania! Alba centreaza bine pentru Iniesta, insa Patricio intervine fenomenal!

INFO: 56% - 44% este raportul posesiei, favorabil Spaniei.

Min.100 Portugalia refuza jocul iar Spania demonstreaza ca nu poate mai mult decat o serie de atacuri timide, prada usoara pentru lusitani.

Min.95 Nici in prelungiri nu se schimba nimic, ba dimpotriva, ambele formatii parand mult mai reticente in faza ofensiva. Nimeni nu risca.

Min.91 A INCEPUT PRIMA REPRIZA A PRELUNGIRILOR !!!

__________________

Min.90+3 FINALUL PRIMELOR 90 DE MINUTE !!! URMEAZA DOUA REPRIZE DE PRELUNGIRI !!!

Min.90+2 Contra dura la mijlocul terenului, Miguel Veloso primeste cartonasul galben.

Min.90 Contraatac ucigator al Portugaliei, 4 contra 2, insa Ronaldo suteaza dezamagitor, peste poarta.

Min.87 Schimbare Spania: Pedro intra in locul lui Xavi.

Min.86 "Galben" si pentru Bruno Alves.

Min.84 Arbeloa primeste cartonasul galben pentru un hent.

Min.80 Schimbare Portugalia: Nelson Oliveira intra in locul lui Almeida.

Min.73 Ronaldo trimite putin peste poarta spaniola de la 25 de metri.

Min.67 Xavi recupereaza un balon, patrunde spre careu si suteaza de la 20 de metri, in bratele lui Patricio.

Min.67 Xabi Alonso il vede iesit din poarta pe Rui Patricio si incearca un sut de la 60 de metri, dar trimite pe langa.

Min.64 Fabregas scapa din marcaj, insa este faultat de Joao Pereira. "Galben" pentru portughez.

Min.62 Cartonas galben si pentru Pepe.

Min.60 Schimbare Spania: Jesus Navas intra in locul lui David Silva.

Min.60 "Galben" pentru Busquets.

Min.58 O noua lansare pentru Almeida, dar si acum varful portughez suteaza aiurea.

Min.57 Faza buna a portughezilor, insa Almeida alege sa traga de la distanta in loc sa paseze.

Min.54 Schimbare Spania: Fabregas intra in locul lui Negredo.

Min.53 Meciul se disputa in acelasi registru tactic, fara ocazii importante la vreo poarta.

MIN.46 A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.45+1 Cartonas galben pentru Fabio Coentrao.

Min.40 Cartonas galben pentru Sergio Ramos dupa un fault la Ronaldo.

Min.38 Cursa de 20 de metri a lui Silva care paseaza inoportun din marginea careului lusitan.

Min.31 Ce ocazie! Jordi Alba balbaie o minge, aceasta ajunge la Ronaldo care suteaza fara preluare, din 16 metri, la o palma de bara portii lui Casillas.

Min.29 Replica imediata a Spaniei, cu o minge asezata in 16 metri pentru Iniesta. Sutul acestuia se duce putin peste transversala.

Min.27 Se cere penalti! Sergio Ramos se complica la o respingere, trimite balonul din cadere, cu pieptul si cu barbia, iar portughezii sustin ca a atins mingea si cu mana.

Min.26 Actiune buna a portughezilor in banda dreapta, insa Pique respinge centrarea.

Min.20 Putine ocazii dupa primele 20 de minute de joc. Spaniolii domina, insa sunt vizibil afectati de presingul agresiv al lusitanilor.

Min.14 Ronaldo pleaca in viteza pe contra, trece de doi adversari, insa centrarea penttru Nani este oprita bine de Casillas.

Min.9 Ce ocazie are Spania! Iniesta patrunde bine, paseaza la Negredo in centrul careului care scoate mai departe la Arbeloa. Sutul fundasului se duce peste transversala!

Min.6 Debut interesant de meci, cu Portugalia incercand sa tina de minge mai mult decat adversara de astazi.

Min.2 Veloso executa surprinzator o lovitura de la colt, direct pe poarta, dar Casillas trimite in corner.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Cei doi capitani, Casillas si Ronaldo, citesc un mesaj din partea UEFA.

INFO: Del Bosque a surprins pe toata lumea alegand sa-l titularizeze pe Negredo in centrul liniei ofensive, inaintea lui Fabregas.

INFO: Spaniolii vor evolua cu banderole negre pe brate, in memoria fostului capitan de la Betis Sevilla, Miki Roque.

INFO: Fanii au umplut tribunele si fac spectacol deja!

INFO: Intalnirea se joaca pe Donbass Arena, din Donetk.

PORTUGALIA: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Raul Meireles, Miguel Veloso, Moutinho - Nani, Hugo Almeida, Cristiano Ronaldo.

Selectioner Paulo Bento

Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custodio, Quaresma, Micael, Viana, Oliveira, Varela, Postiga.

SPANIA: Casillas - Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - David Silva, Negredo, Iniesta.

Selectioner: Vicente Del Bosque

Rezerve: Valdes, Reina, Albiol, Martinez, Juanfran, Fabregas, Cazorla, Navas, Pedro Rodriguez, Torres, Mata, Llorente.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...
#Portugalia Spania penalti, #Portugalia Spania Euro 2012, #rezultat Portugalia Spania, #Portugalia Spania rezultat Euro 2012 , #rezultate