EURO 2012: Portugalia invinge Cehia si se califica in semifinale (Video)

Joi, 21 Iunie 2012, ora 23:35
8041 citiri

Portugalia a devenit, joi seara, prima semifinalista a Campionatului European de fotbal, dupa ce a eliminat, in faza sferturilor de finala, reprezentativa Cehiei, scor 1-0.

Cehii au inceput curajos partida de la Varsovia, insa n-au reusit sa profite de apatia afisata de portughezi in primele minute, actiunile de atac finalizandu-se fara emotii pentru portarul Rui Patricio.

Lusitanii au reusit in cele din urma sa-si faca simtita prezenta in atac, iar Ronaldo a ratat o mare ocazie in finalul primei reprize, lovind bara cu un sut din interiorul careului.

Fotbalistul legitimat la Real Madrid a lovit din nou bara in debutul reprizei secunde, la o lovitura libera, iar apoi portughezii au pus stapanire pe joc, ajungand din ce in ce mai des la poarta lui Cech.

Nani a ratat o noua ocazie in minutul 74, iar cinci minute mai tarziu Cristiano Ronaldo a deschis scorul cu o superba lovitura de cap, din plonjon, la o centrare de pe flancul drept.

Cehii nu au gasit resursele necesare pentru a egala si portughezii s-au calificat in semifinale, acolo unde vor intalni invingatoare disputei dintre Spania si Franta.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul Cehia - Portugalia, din sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Portugalia este prima semifinalista de la EURO 2012!

Min.90 Cartonas galben pentru Limbersky.

Min.88 Ultima schimbare pentru portughezi: Rolando intra in locul lui Raul Meireles.

Min.87 Ronaldo cade in careul lui Cech si cere penalti, dar Howard Webb nu se lasa impresionat.

Min.86 Schimbare si la cehi: Intra Pekhart, iese Hubschman.

Min.84 Portughezii fac o noua schimbare: Custodio intra in locul lui Nani.

Min.82 Pereira trece pe langa 2-0, portarul Cech reusind sa respinga senzational de langa bara.

Min.79 GOOOOL PORTUGALIA! Cristiano Ronaldo inscrie cu o lovitura de cap, din plonjon, la o centrare de pe flancul drept!

Min.74 Ocazie mare pentru lusitani! Nani suteaza in diagonala, Kadlec deviaza si balonul trece peste poarta.

Min.70 Cehii par ca au consumat benzina si asteapta prelungirile si loviturile de la 11 metri.

Min.66 Kadlec se accidenteaza si arbitrul intrerupe meciul pentru cateva secunde. Cehul revine pe teren dupa ce primeste ingrijiri pe marginea terenulu.

Min.64 Suteaza si Moutinho de la 25 de metri, mult mai precis, iar Cech respinge peste poarta.

Min.63 Baros isi incearca norocul de la distanta, dar nu nimereste poarta lui Rui Patricio.

Min.61 Schimbare le cehi: Intra Rezek, iese Darida.

Min.60 Meciul s-a mai animat de la reluare, portughezii dominand ostilitatile.

Min.58 Cech apara cu emotii un sut trimis de Nani pe centrul portii.

Min.54 Ronaldo scapa spre centru, in zona centrala, dar suteaza mult peste poarta.

Min.49 Bara Portugalia! Ronaldo executa o lovitura libera si Cech deviaza mingea in bara!

Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.45 Bara Portugalia! Ronaldo preia in careu si trage in bara din intoarcere!

Min.43 Portughezii cer penalti la o intrare asupra lui Nani, insa centralul lasa jocul sa continue.

Min.40 Portughezii fac prima schimbare: Iese Postiga, intra Hugo Almeida.

Min.39 Helder Postiga acuza o accidentare si meciul este intrerupt.

Min.34 Ronaldo reia spectaculos din foarfeca de la opt metri, dar rateaza poarta.

Min.31 Cech retine sutul lui Nani din interiorul careului.

Min.29 Gebre Selassi primeste de la Jiracek, dar nu obtine nimic din faza respectiva.

Min.26 Este avertizat si Miguel Veloso.

Min.25 Nani primeste primul cartonas galben al partidei pentru un fault comis asupra lui Limbersky.

Min.21 Baros centreaza prea lung si balonul iese in afara terenului.

Min.18 Darida centreaza pentru Baros, dar portughezii resping.

Min.16 Actiunea prelungita de atac a cehilor se incheie cu o lovitura de colt.

Min.12 Moutinho suteaza pe centrul portii de la 16 metri, Cech retine.

Min.7 Sutul lui Jiracek este deviat peste poarta.

Min.6 Postiga conduce primul atac al Portugaliei, insa cehii resping fara emotii.

Min.2 Cehii obtin primul corner, dar centrarea ramane fara rezultat.

Incepe partida!

INFO - Acoperisul stadionului din Varsovia este inchis, fiind asteptate precipitatii.

INFO - Cele doua echipe au intrat pe teren. Se intoneaza imnurile.

INFO - Meciul este transmis in direct de posturile TVR 1 si Dolce Sport 1.

INFO - Cehia a castigat Grupa A, din care au mai facut parte Grecia, Rusia si Polonia. Portugalia a incheiat pe locul secund in Grupa B, in urma Germaniei, dar inaintea Danemarcei si Olandei.

Cehia: Cech - Limbersky, Kadlec, Sivok, Selassie - Plasil, Hubschman, Pilar, Darida, Jiracek - Baros;

Rezerve: Lastuvka, Drobny, Suchy, Hubnik, Rajtoral, Rezek, Rosicky, Petrzela, Kolar, Necid, Pekhart, Lafata;

Antrenor: Michal Bilek;

Portugalia: Rui Patricio - Pereira, Pepe, Alves, Coentrao - Meireles, Veloso, Moutinho - Nani, Postiga, Ronaldo;

Rezerve: Eduardo, Beto, Costa, Rolando, Lopes, Custodio, Quaresma, Micael, Viana, Almeida, Oliveira, Varela;

Antrenor: Paulo Bento;

Arbitru: Howard Webb (Anglia).

Meciul se disputa pe National Stadium din Varsovia (Polonia).

Candidatul PSD - PNL la Capitală promite „liniște” în București. „Trebuie să ajungi să te simţi bine, să fie un oraş cochet”
Medicul Cătălin Cîrstoiu, candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, a declarat vineri, 29 martie, despre viziunea sa cu privire la Bucureşti, că trebuie să ajungi să te simţi...
Cîrstoiu îi răsucește cuțitul în rană Gabrielei Firea: „Poate și eu aș fi trăit mai visceral ceea ce a simțit domnia sa”
Candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a declarat vineri, într-o întâlnire cu organizaţia PSD Sector 6, că vrea să îi mulţumească personal Gabrielei...
#Cehia Portugalia Euro 2012, #sferturi EURO 2012, #Portugalia semifinale EURO 2012 , #stiri EURO 2012