EURO 2012: Italia invinge Irlanda si merge in sferturi

Luni, 18 Iunie 2012, ora 23:35
5003 citiri

Italia a castigat, scor 2-0, intalnirea cu Irlanda, din Grupa B a EURO 2012, si s-a calificat in sferturile de finala.

Cu o ureche la meciul dintre Spania si Croatia, italienii si-au facut partea lor de treaba si au obtinut cele trei puncte din confruntarea cu irlandezii italianului Giovanni Trapattoni.

Trei puncte care, coroborate cu succesul Spaniei in fata Croatiei (scor 1-0), duc "Squadra Azzura" in sferturile competitiei organizate de Polonia si Ucraina.

Partida de la Poznan a inceput cu o mare gafa a lui Pirlo, de care a fost foarte aproape sa profite Doyle. Buffon a iesit insa la timp si a retinut mingea.

Italienii au preluat apoi fraiele partiei si, dupa mai multe ocazii ale lui Di Natale, partenerul acestuia din atac, Antonio Cassano, a deschis scorul in minutul 35, cu o lovitura de cap dupa un corner al lui Pirlo.

Repriza a doua a inceput cu italienii luand cu asalt poarta lui Given, insa fara sa gaseasca drumul spre gol.

Pentru golul doi a fost nevoie de intrarea in teren a lui Balotelli. In minutul 90, atacantul lui Manchester City a punctat cu o executie frumoasa pe spate si irlandezii, ramasi in 10 cu un minut inainte dupa eliminarea lui Andrews, a pierdut cel de-al treilea meci din tot atatea jucate la acest turneu.

Italia merge in sferturi alaturi de Spania si va intalni Franta, Anglia sau Ucraina.

Grupa C: Rezultate si clasament final

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre nationalele Italiei si Irlandei, din Grupa C a EURO 2012.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Balotelli scapa pe contraatac, insa e blocat de fundasii irlandezi.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - GOOOL ITALIA !!! Balotelli inscrie cu o semi-foarfeca !!

min.89 - Irlanda termina partida in 10 jucatori, dupa ce Andrews vede cartonasul rosu!

INFO: In cealalt meci al grupei: Croatia - Spania 0-1 (Navas '88).

min.86 - Schimbare la Irlanda: intra Cox, iese Keane.

INFO: In cealalt meci al grupei: Croatia - Spania 0-0.

min.83 - Galben si pentru Ledger, dupa un fault la Balotelli.

min.80 - Buffon respinge un sut putrnic al lui Andrews.

min.76 - Muta si irlandezii: iese Doyle, intra Walters.

min.75 - Ultima schimbare a lui Prandelli: iese Di Natale, intra Balotelli.

min.73 - Buffon protesteaza si primeste cartonasul galben.

min.71 - Galben pentru De Rossi.

min.69 - Dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, Pirlo trimite mult peste poarta irlandezilor.

min.65 - Irlandezii cer penalti, la un presupus hent in careu, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

min.65 - Muta si irlandezii: iese McGeady, intra Long.

min.62 - O noua schimbare la italieni: iese Cassano, intra Diamanti.

min.60 - Buffon prinde cu siguranta un sut de la distanta trimis de Andrews.

min.57 - Schimbare la Italia: iese Chiellini, intra Bonucci.

min.56 - Chiellini se accidenteaza si cere schimbare.

min.54 - Given respinge un sut la coltul scurt al lui Di Natale.

min.53 - Abate intervine salvator la o minge trimisa cu capul de Keane.

min.51 - De Rossi trage peste poarta lui Given.

min.49 - Irlandezii se apara eroic in fata asaltului italian.

min.47 - Di Natale e din nou blocat in fata portii de fundasii irlandezi.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Cassano si Di Natale nu se inteleg la o actiune buna de atac a italienilor.

min.38 - O'Shea primeste cartonasul glaben dupa un fault la Balzaretti.

min.35 - GOOOL ITALIA !!! Cassano inscrie cu capul dupa un corner executat de Pirlo !!!

min.35 - Given scoate cu greu un sut al lui Cassano.

min.34 - Di Natale il depaseste pe Given, trimite de unghi spre poarta ramasa goala, insa Ledger intervine salvator si respinge de pe linia portii.

min.30 - Italienii cer penalti la un sut al lui Di Natale blocat de Ledger. Arbitrul considera corecta interventia irlandezului.

INFO: La aceste scoruri, Spania si Croatia merg in sferturi din Grupa C.

INFO: In celalalt meci al grupei: Croatia - Spania 0-0.

min.28 - Balzaretti vede primul cartonas galben al meciului, dupa un fault la McGeady.

min.28 - Dunne pune un picior salvator la un sut al lui Di Natale.

min.24 - Abate intervine si blocheaza o actiune periculoasa de atac a irlandezilor.

min.18 - Balzaretti trimite mult peste poarta lui Given.

min.15 - Italienii preseaza, insa irlanedezii se apara bine si sunt periculosi pe contraatacuri.

min.7 - Irlandezii resping cu greu un corner executat bine de Pirlo.

min.2 - Din nou Buffon iese din poarta si retine de data aceasta din fata lui Keane.

min.1 - Pirlo greseste, iar Doyle e la un pas de a deschide scorul. Din fericire pentru italieni, Buffon iese din poarta si retine la timp.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la TV pe TVR 2 si Dolce Sport 2.

INFO: Tot in Grupa C si tot de la ora 21:45 are loc confruntarea dintre nationalele Croatiei si Spaniei, pe care o puteti urmari, de asemenea, in direct pe site-ul Ziare.com.

INFO: Inaintea ultimei etape a Grupei C, clasamentul se prezinta astfel: 1. Spania - 4 puncte, 2. Croatia - 4 puncte, 3. Italia - 2 puncte si 4. Irlanda - 0 puncte.

INFO: Astfel, Irlanda e deja eliminata din competitie, in timp ce Italia are nevoie de o victorie si ca Spania si Croatia sa nu remizeze la mai mult de doua goluri (ex.: 2-2, 3-3, 4-4...).

ECHIPELE:

ITALIA: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - De Rossi, Pirlo, Marchisio - Thiago Motta - Cassano, Di Natale.

Antrenor: Cesare Prandelli.

IRLANDA: Given - O'Shea, Dunne, Ledger, Ward - McGeady, Andrews, Whelan, Duff - Doyle, Keane.

Antrenor: Giovanni Trapattoni.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Stadion: Miejski din Poznan.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Italia bate Irlanda, #Italia invinge Irlanda, #Italia sferturi EURO 2012, #Irlanda eliminata EURO 2012, #Italia Irlanda LIVE direct, #Italia Irlanda EURO 2012, #Italia Irlanda Grupa C , #stiri EURO 2012