EURO 2012: Cehia, victorie decisiva cu Polonia

Sambata, 16 Iunie 2012, ora 23:35
4634 citiri

Nationala Cehiei s-a calificat, sambata, in sferturile de finala ale Campionatului European, dupa ce s-a impus, scor 1-0, in fata reprezentativei Poloniei, una dintre cele doua tari gazda.

Obligati sa invinga pentru a se califica in sferturile de finala, polonezii au inceput partida in ofensiva, ratand prima mare ocazie in minutul 10, cand Lewandowski a sutat pe langa poarta din pozitie favorabila.

Dupa cateva atacuri neconvingatoare ale gazdelor, cehii au echilibrat meciul in finalul reprizei, insa tabela a ramas nemodificata pana la fluierul care a trimis cele doua formatii la cabine.

Dupa pauza, a venit randul elevilor lui Michal Bilek sa ameninte careul advers, in minutul 64 avand loc prima mare ocazie a cehilor, Tyton respingand cu un reflex de zile mari o un balon trimis de Sivok din sapte metri.

Unicul gol al partidei de la Wroclaw a fost inscris in minutul 72 de Jiracek, la capatul unui contraatac excelent orchestrat de Hubschman si Milan Baros. In prelungiri, polonezii au ratat o buna ocazie de scorul.

In urma acestei victorii, Cehia a obtinut calificarea in sferturile de finala din postura de castigatoare a Grupei A, profitand de infrangerea surprinzatoare suferita de Rusia in fata Greciei, care a ocupat pozitia secunda.

Polonia este eliminata de la turneul final, alaturi de Rusia care, in pofida faptului ca era considerata favorita grupei, isi va face bagajele si va reveni la Moscova.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului Polonia - Spania, din ultima etapa a Grupei A de la Campionatul European de fotbal.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Final de meci! Cehia se califica in sferturi, Polonia este eliminata!

Min.90+2 Ocazie mare pentru polonezi, insa pericolul este in cele din urma indepartat de cehi.

Min.90 Cehii fac ultima schimbare: Pekhart intra in locul lui Baros.

Min.90 Cartonas galben si pentru Perquis.

Min.89 A doua schimbare pentru cehi: Rezek intra in locul lui Pilar.

Min.87 Arbitrul calmeaza spiritele si ii "ingalbeneste" pe Blaszczykowski si Plasis.

Min.86 Incidente la mijlocul terenului intre jucatorii celor doua echipe.

Min.83 Schimbare pentru cehi: Intra Rajtoral, iese Jiracek.

Min.80 Dudka intervine excelent in fata lui Sivok la o centrare a lui Plasil.

Min.77 Tyton iese la marginea careului si blocheaza o actiune periculoasa a cehilor.

INFO - La acest scor, se califica mai departe Cehia si Grecia. Elenii conduc in continuare cu 1-0 in partida cu Rusia.

Min.74 Ultima modificare pentru polonezi: Iese Murawski, intra Mierzejewski.

Min.73 O noua schimbare la gazde: Brozek intra in locul lui Obraniak.

Min.72 GOOOL CEHIA! Jiracek deschide scorul la capatul unui contraatac orchestrat de Hubschman si Milan Baros.

Min.70 Cehii continua sa preseze in apropierea careului polonez.

Min.67 Acelasi Tyton retine si sutul lui Milan Baros.

Min.64 Incredibila ocazie a cehilor! Tyton respinge cu un reflex extraordinar un balon trimis din apropiere de Sivok.

Min.61 Wasilewski faulteaza la maginea careului si primeste cartonasul galben.

Min.58 Cech retine fara probleme o centrare in careu.

Min.56 Polonezii fac prima schimbare: Grosicki intra in locul lui Polanski.

Min.53 Limbersky suteaza putin pe langa poarta din interiorul careului.

Min.47 Polanski vede cartonasul galben si este suspendat pentru meciul urmator, in cazul in care Polonia se califica.

Incepe repriza secunda!

INFO - In celalat meci al Grupei A, Grecia conduce Rusia la pauza cu 1-0, conditii in care cele doua formatii se califica in sferturile de finala.

Se incheie prima repriza!

Min.43 Sutul lui Lewandowski este respins in corner, iar lovitura de colt ramane fara rezultat.

Min.42 Acelasi Pilar suteaza de doua ori in blocaj, in prima faza intr-un coechipier.

Min.39 Tyton retine sutul lui Plasil de la 20 de metri.

Min.38 Cehii se afla de cateva minute in apropierea careului polonez, dar gazdele reusesc sa respinga.

Min.34 Selassie patrunde in viteza pe flancul drept si centreaza pe jos, dar polonezii indeparteaza pericolul.

Min.28 Ploua puternic la Wroclaw. Vineri, meciul Ucraina - Franta a fost suspendat aproape o ora din cauza precipitatiilor.

Min.23 Murawski primeste cartonasul galben.

Min.22 Cech retine fara probleme lovitura de cap a lui Wasilewski din sapte metri.

Min.19 Presiunea polonezilor a mai scazut in intensitate.

Min.15 Polanski rateaza poarta din marginea careului.

Min.14 Cech respinge cu greu la centrarea lui Obraniak, iar Boenisch reia pe langa poarta.

Min.13 Limbersky vede primul cartonas galben al partidei pentru un fault comis asupra lui Blaszczykowski.

Min.10 Ocazie mare ratata de polonezi! Lewandowski primeste intr-o pozitie buna, dar suteaza pe langa poarta.

Min.7 Blaszczykowski scapa singur cu Cech, dar portarul iese inspirat si respinge.

Min.4 Pilar lufteaza in careu si rateaza o mare sansa de a deschide scorul.

Min.3 Polonezii incep partida in ofensiva, incurajati de zecile de mii de suporteri aflati in tribunele stadionului din Wroclaw.

Incepe partida!

INFO - Polonia este obligata sa invinga pentru a se califica in sferturile de finala. Cehiei ii este suficienta si o remiza.

Polonia: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski - Blaszczykowski, Murawski, Obraniak - Lewandowski;

Rezerve: Szczesny, Sandomierski, Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Matuszczyk, Rybus, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brozek;

Antrenor: Franciszek Smuda;

Cehia: Cech - Limbersky, Kadlec, Sivok, Selassie - Plasil, Hubschman - Pilar, Kolar, Jiracek - Baros;

Rezerve: Lastuvka, Drobny, Suchy, Hubnik, Rajtoral, Rezek, Rosicky, Petrzela, Darida, Necid, Pekhart, Lafata;

Antrenor: Michal Bilek;

Arbitru: Craig Thomson (Scotia);

Asistenti: Alasdair Ross (Scotia), Derek Rose (Scotia);

Arbitri aditionali: William Collum (Scotia), Euan Norris (Scotia);

Arbitru de rezerva: Fredy Fautrel (Franta).

Clasamentul Grupei A inaintea ultimei etape:

1.Rusia 4 puncte (5-2)

2.Cehia 3 puncte (3-5)

--------------------------

3.Polonia 2 puncte (2-2)

4.Grecia 1 punct (2-3)

Partida se joaca pe Stadionul Municipal din Wroclaw (Polonia).

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE Polonia Cehia EURO, #LIVE Euro 2012, #Polonia Cehia EURO 2012 , #stiri EURO 2012