EURO 2012: Rusia, victorie categorica in fata Cehiei

Vineri, 08 Iunie 2012, ora 23:37
17213 citiri

Rusia a castigat la pas, scor 4-1, meciul disputat, vineri seara, in companiei Cehiei, in prima etapa a fazei grupelor de la Campionatul European din Polonia si Ucraina.

"Furia rosie" a debutat impresionant la Euro 2012, confirmand statutul de favorita a Grupei A cu o victorie categorica in fata Cehiei, scor 4-1, la Wroclaw, intr-o partida pe care au dominat-o timp de aproape 90 de minute.

Echipa lui Dick Advocaat s-a instalat la conducere dupa numai un sfert de ora, iar noua minute mai tarziu tabela arata deja 2-0, dupa reusitele lui Dzagoev si Shirokov.

Cehii au redus din handicap la sapte minute de la luare, prin Pilar, insa rusii si-au revenit rapid dupa golul incasat, mentinand partida sub control.

Dupa ocazia ratata de Rosicky in minutul 75, "furia rosie" s-a dezlantuit si a inscris de doua ori in trei minute, transand definitiv soarta celor trei puncte. Dzagoev a reusit dubla cu un sut puternic, iar noul intrat Pavlyuchenko l-a invins pe Cech cu un balon plasat la coltul scurt, din marginea careului.

In urma acestui succes, Rusia a ocupat prima pozitie a Grupei A, din care mai fac parte Polonia si Grecia. Rezultatele zilei si clasamentul pot fi vizualizate pe pagina Ziare.com dedicata Campionatului European.

Ziare.com - pagina speciala EURO 2012

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Rusia - Cehia, contand pentru Grupa A din cadrul Campionatului European de fotbal.

Desfasurarea meciului:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Final de meci! Rusia se impune categoric in fata Cehiei!

Min.87 Sutul lui Plasil trece peste poarta lui Malafeev.

Min.86 Ultima schimbare pentru cehi: Lafata intra in locul lui Baros.

Min.85 A doua schimbare pentru rusi: Iese Dzagoev, intra Kokorin.

Min.82 GOOOOOL RUSIA! Inscrie si Pavlyuchenko cu un sut la coltul scurt din marginea careului si parafeaza victoria categorica a echipei lui Dick Advocaat!

Min.80 GOOOL RUSIA! Dzagoev inscrie pentru 3-1 cu un sut puternic!

Min.77 Schimbare si la cehi: Petrzela intra in locul lui Jiracek.

Min.75 Rosicky suteaza periculos, dar Malafeev retine dupa ce balonul "musca" gazonul in fata portii.

Min.74 Schimbare in echipa Rusiei: Pavlyuchenko intra in locul lui Kerzhakov.

Min.69 Kerzhakov trage din nou pe langa poarta ceha.

Min.65 Rusii revin in ofensiva dupa primirea golului si pun din nou presiune la poarta lui Cech.

Min.60 Cech retine fara emotii in fata lui Arshavin.

Min.55 Shirokov suteaza pe langa poarta la capatul unei actiuni personale.

Min.52 GOOOL CEHIA! Pilar scapa singur cu Malafeev dupa pasa lui Plasil si reduce din handicap!

Min.50 Arshavin trimite in careu pentru Kerzhakov, dar atacantul pierde usor posesia.

Min.46 Schimbare la pauza pentru cehi: Hubschmann intra in locul lui Rezek.

Incepe repriza secunda!

-------------------------------

Se incheie prima repriza, una dominata clar de Rusia!

Min.45 Cech este nevoit sa degajeze, presat de doi jucatori rusi, dupa ce a primit o pasa inapoi de la un coechipier.

Min.44 Cehii nu reusesc sa profite de o iesire gresita a portarului Malafeev.

Min.38 Cehii incearca sa reduca din handicap, dar Rezek este oprit pentru o pozitie de ofsaid.

Min.33 Rusii rateaza din nou la poarta lui Cech, de aceasta data prin Kerzhakov, care reia mult peste de la 12 metri.

Min.27 Rusii cer penalti la o interventie asupra lui Kerzhakov, dar englezul Howard Webb lasa jocul sa continue.

Min.24 GOOOL RUSIA! Shirokov majoreaza diferenta pe tabela de marcaj la capatul unui contraatac orchestrat de Arsavin!

Min.20 Ocazie mare pentru rusi! Dzagoev scapa pe dreapta, ajunge in pozitie ideala, dar trage pe langa poarta lui Cech.

Min.18 Jocul a fost intrerupt aproximativ un minut pentru a fi inlaturata o torta aruncata din sectorul fanilor rusi.

Min.15 GOOOL RUSIA! Dzagoev deschide scorul la Wroclaw! Kerzhakov a trimis in bara dupa o centrare de pe dreapta, mingea a revenit in centru la Dzagoev, iar atacantul a inscris cu un sut pe jos!

Min.12 Kadlec trimite un balon in marginea careului, dar devierea lui Rezek nu le pune probleme rusilor.

Min.10 Cehii au preluat controlul partidei si ameninta careul rusilor.

Min.5 Hubnik reia peste poarta din centrarea lui Plasil.

Min.3 Rusii incep partida in atac, iar Arsavin este surprins in ofsaid.

INFO - In celalalt meci al grupei, Polonia si Grecia au terminat la egalitate, scor 1-1.

Remiza nebuna intre Polonia si Grecia

Incepe partida de la Wroclaw!

Rusia: Malafeev, Anyukov, Ignashevich, Zhirkov, A. Berezutski, Shirokov, Denisov, Zyryanov, Dzagoev, Arshavin, Kerzhakov;

Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, D. Kombarov, Kokorin;

Antrenor: Dick Advocaat;

Cehia: Cech, Gebre Selassie, M. Kadlec, R. Hubnik, Sivok, Rezek, Rosicky, Plasil, Pilar, Jiracek, Baros;

Rezerve: Lastuvka, Drobny, Suchy, Limbersky, Rajtoral, Petrzela, Hubschman, Kolar;

Antrenor: Michal Bilek;

Arbitru: Howard Webb (Anglia);

Asistenti: Michael Mullarkey (Anglia), Peter Kirkup (Anglia);

Arbitri aditionali: Martin Atkinson (Anglia), Mark Clattenburg (Anglia);

Arbitru de rezerva: Manuel De Sousa (Portugalia).

Campionatul European din 2012 se desfasoara in Polonia si Ucraina.

Toate meciurile vor fi transmise in format LIVE Text pe Ziare.com, site care va ofera si o pagina speciala dedicata acestui turneu.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Rusia Cehia Euro 2012, #Rusia victorie Cehia Euro 2012, #rezultate Euro 2012 , #stiri EURO 2012