Romania, la EURO 2016: Prezentarea echipei si lotul de jucatori

Romania face parte din grupa A, alaturi de Franta, Elvetia si Albania.

Cel mai bun rezultat: Sferturi de finala (2000)

Antrenor: Anghel Iordanescu

Golgheteri: All-time - Gheorghe Hagi, Adrian Mutu (35) ; actual - Ciprian Marica (25)

Cele mai multe meciuri: All-time - Dorinel Munteanu (134) ; actual - Razvan Rat (108)

Porecla: Tricolorii

Bilant la EURO: 13 meciuri, 1 victorii, 4 remize, 8 infrangeri

Meciuri memorabile:

Romania - Anglia 3-2 - 20.06.2000 - Un gol din penalti marcat in minutul 89 de Ionel Ganea a adus singura victorie a Romaniei la un turneu continental, in meciul cu Anglia din grupele EURO 2000. Cu acest succes am obtinut si calificarea in sferturile de finala, unde am fost invinsi de Italia.

Romania - Ungaria 2-0 - 05.06.1999 - Un meci din preliminariile pentru EURO 2000, pe care generatii intregi nu-l vor uita. Gica Hagi a revenit dupa retragere si a facut o prima repriza magnifica.

Romania - Olanda 1-0 - 14.10.2007 - Un alt meci din preliminarii, de aceasta data pentru EURO 2008. Golul marcat de Goian pe o vreme cainoasa la Constanta a contribuit decisiv la calificarea Romaniei la turneul final. Romania a castigat atunci grupa in fata batavilor.

Lotul final al Romaniei:

Portari: Ciprian Tatarusanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Watford), Silviu Lung (Astra)

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Fundasi: Cristian Sapunaru (Pandurii Tg. Jiu), Alexandru Matel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiriches (SSC Napoli), Valerica Gaman (Astra Giurgiu), Dragos Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moti (Ludogorets), Razvan Rat (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo)

Mijlocasi: Mihai Pintilii (FC Steaua Bucuresti), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Andrei Prepelita (Ludogorets), Adrian Popa (FC Steaua Bucuresti), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Chipciu (FC Steaua Bucuresti), Nicolae Stanciu (FC Steaua Bucuresti), Lucian Sanmartean (Al Ittihad)

Atacanti: Bogdan Stancu (Genclerbirligi), Florin Andone (Cordoba), Denis Alibec (Astra), Claudiu Keseru (Ludogorets)

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...