EURO 2016: Islanda obtine o calificare istorica in optimi cu un gol la ultima faza

Miercuri, 22 Iunie 2016, ora 20:55
16216 citiri

Islanda s-a calificat istoric in optimile de finala ale EURO 2016 dupa o victorie in ultima secunda cu Austria, scor 2-1, intr-un meci din Grupa F.

La prima participare la turneul final, islandezii obtin calificarea dupa o reusita in minutul 90+4 a lui Traustason si incheie grupa pe locul secund.

Insularii au deschis scorul in minutul 18, prin Bodvarsson, din pasa lui Arnason, iar apoi austriecii s-au aruncat in atac.

Dragovici a ratat un penalti inainte de pauza, dar egalarea a venit in cele din urma in minutul 60, cand Schopf l-a invins pe Halldorsson.

Finalul a fost electrizant, cu austriecii aruncati in atac, dar defensiva islandeza a rezistat. Mai mult, in minutul 90+4 Traustason a adus bucuria cu o reusita ce a intrat in istorie.

Austria este eliminata dupa acest meci, in timp ce Islanda termina pe locul doi si va intalni Anglia in optimi.

ISLANDA - AUSTRIA 2-1

90+4 - GOOOOOOOOOOL ISLANDA! Arnor Traustason inscrie la ultima faza, iar islandezii termina pe locul 2!

86 - Schimbare Islanda: Ingason intra in locul lui Gudmundsson.

81 - Hannes Halldorsson intervine excelent la un sut al lui Alaba!

78 - Schimbare Austria: Jantscher intra in locul lui Sabitzer.

72 - Alessandro Schopf rateaza inca o mare sansa pentru austrieci.

65 - Marc Janko rateaza o mare sansa cu un sut ce trece pe langa.

63 - Almer salveaza excelent la un sut al lui Gylfi Sigurdsson.

Info: Portugalia a egalat Ungaria.

60 - GOOOOOOOOL AUSTRIA!! Alessandro Schopf inscrie cu un sut plasat!

52 - Kolbeinn Sigthorsson vede cartonasul galben.

51 - Gylfi Sigurdsson suteaza putin pe langa poarta superb!

Info: Ungaria conduce Portugalia cu 2-1.

48 - Sansa buna pentru austrieci, dar Alaba e blocat in careu in ultima clipa!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

38 - Birkir Bjarnason inscrie, dar reusita e anulata pentru ofsaid!

37 - Aleksandar Dragovic rateaza penaltiul cu un sut in bara!!!

36 - Penalti pentru austrieci dupa un fault al lui Skulason!

30 - Arnautovici trimite cu capul mult peste poarta din 10 metri dupa o centrare buna.

24 - Julian Baumgartlinger suteaza mult pe langa poarta.

Info: Ungaria a deschis scorul cu Portugalia.

19 - GOOOOOOOOOOL ISLANDA!!! Jon Dadi Bodvarsson deschide scorul din pasa lui Kari Arnason!

15 - Gylfi Sigurdsson executa un corner, mingea e respinsa fara emotii.

6 - Atac bun al islandezilor, dar Aron Gunnarsson paseaza prea lung.

2 - Islandezii incep in forta, dar Johann Gudmundsson rateaza de putin golul!

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 19:00 si e televizata de Dolce Sport

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, R. Sigurdsson, Arnason, Skulason - B. Bjarnason, Gunnarsson, G. Sigurdsson, Gudmundsson - Bodvarsson, Sigthorsson

Austria: Almer - Prodl, Dragovici, Hinteregger, Fuchs - Ilsanker, Baumgartlinger - Klein, Alaba, Arnautovici - Sabitzer

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

De la ora 19:00 se disputa si meciul Ungaria - Portugalia

Clasamentul Grupei F: 1. Ungaria 4p, 2. Islanda 2p, 3. Portugalia 2p, 4. Austria 1p

Calcule de calificare: Ungaria e deja in optimi. Austria e obligata sa castige pentru a se califica, Islanda si Portugalia au nevoie de victorie pentru a fi sigure de prezenta in optimi.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Islanda Austria, #Islanda Austria LIVE, #Islanda Austria direct, #Islanda Austria EURO 2016 , #meciuri