EURO 2016: Belgia umileste Ungaria si se califica in sferturile de finala dupa un meci spectaculos

Duminica, 26 Iunie 2016, ora 23:48
25683 citiri

Belgia a invins categoric, cu scorul de 4-0, echipa nationala a Ungariei, in optimile EURO 2016, calificandu-se astfel in sferturile de finala.

Meciul a fost unul spectaculos, in care ungurii au avut ocazii importante de a marca, insa nu au putut rezista in fata masinariei de fotbal a tinerilor belgieni.

Kevin De Bruyne a fost omul-orchestra in prima repriza. A centrat pentru golul lui Alderweireld, cu capul, din minutul 10, dupa care a avut multe ocazii, printre care si o bara.

Kiraly a facut minuni in poarta, lasat singur de defensiva sa in fata suturilor belgiene. Hazard, Mertens si Lukaku au fost alti jucatori ai Belgiei care l-au remarcat pe portarul trecut de 40 de ani.

In cele din urma, acesta nu a mai putut face nimic in minutul 78, cand Batshuayi, tocmai intrat pe teren, a dublat avantajul, iar un minut mai tarziu Hazard a inscris superb. Carrasco, jucatorul lui Atletico Madrid, a inchis tabela, aflat la primul gol pentru nationala si intrat si el pe teren pe final de meci.

Belgienii reusesc astfel scorul acestui turneu, de pana acum, si castiga clar o partida in care maghiarii au luptat admirabil. Pentru Hazard, De Bruyne si ceilalti urmeaza meciul din sferturi cu Tara Galilor lui Gareth Bale, una dintre surprizele frumoase ale acestui turneu.

Privind tabloul competitiei, Belgia este favorita sa ajunga in finala, conform Unibet, agentie ce ofera si casino live.

UNGARIA - BELGIA 0-4

*Apasati tasta Refresh (F5) / pull down (app Ziare.com) pentru actualizarea comentariului

90+2 - Adam Szalai si Fellaini primesc si ei cartonasul galben.

90+1 - GOOOOLL Belgia! Carrasco inscrie si el, cu un sut la coltul scurt, dupa o pasa perfecta a lui Nainggolan. Primul gol la nationala pentru jucatorul lui Atletico Madrid, de asemenea introdus pe teren in acest final de meci.

90 - Michy Batshuayi primeste cartonasul galben.

88 - Witsel este intins pe gazon, accidentat.

83 - Suturi Lovrencsics si Szalai, fara insa a pune in pericol poarta aparata de Courtois.

80 - Ultimele schimbari la cele doua echipe: Daniel Bode intra in locul lui Juhasz, iar Fellaini in locul lui Eden Hazard.

79 - GOOOOLL Belgiaaa! Eden Hazard patrunde la fel de frumos pe partea stanga, intra in centru si suteaza de la marginea careului, gol superb al jucatorului lui Chelsea!

78 - GOOOOLL Belgia! Wilmots se dovedeste a fi foarte inspirat, Michy Batshuayi inscrie, nemarcat in careul maghiarilor, dupa o pasa de pe partea dreapta a lui Hazard, iar meciul pare rezolvat.

76 - Muta si Wilmots: Michy Batshuayi intra in locul lui Lukaku.

75 - Nemanja Nikolic este introdus in locul lui Pinter, la maghiari.

70 - Yannick Carrasco il inlocuieste pe Mertens.

68 - Juhasz suteaza la coltul lung, din careu, dar putin pe langa poarta belgiana.

66 - Mingea trimisa de Pinter este respinsa in corner.

61 - Elek vede si el cartonasul galben, dupa un fault in banda stanga.

59 - Ce ocazie pentru belgieni! Lukaku si Mertens nu reusesc sa inscrie, din cativa metri, dupa o centrare de pe partea stanga, primul incercand o lovitura cu calcaiul.

54 - Balazs Dzsudzsak si Szalai conduc atacurile Ungariei, maghiarii pun presiune pe poarta lui Courtois.

50 - Ocazie a lui Adam Szalai, dar fara a schimba tabela de marcaj.

47 - Cartonas galben pentru Adam Lang.

46 - Incepe repriza a doua, cu o mare ocazie a lui Hazard, sutul capitanului belgienilor fiind scos de Kiraly.

46 - Akos Elek este introdus la pauza in locul lui Zoltan Gera.

Pauza la Toulouse! Arbitrul nu acorda prelungiri, a fost o prima repriza frumoasa, cu un joc alert si foarte rar intrerupt.

42 - Mare ocazie a lui Hazard, care primeste o pasa singur cu Kiraly, dar portarul de 40 de ani scoate senzational, iar faza este incheiata de Mertens, al carui sut este deviat in corner.

41 - Sut Dzsudzsak, din afara careului, aproape de stalpul din stanga portarului belgian.

39 - Lovrencsics suteaza de la distanta, putin peste poarta lui Courtois.

38 - Inca o faza in care au fost implicati Lukaku si De Bruyne, iar ultimul trage in bratele lui Kiraly.

35 - BARA Belgia! De Bruyne suteaza din lovitura libera, mingea este foarte putin deviata de Kiraly, lovind bara transversala.

34 - Cartonas galben pentru Kadar, dupa un fault la marginea careului propriu.

32 - Lukaku isi incearca si el din nou norocul.

31 - Vine replica maghiarilor, prin Lovrencsics.

30 - De Bruyne incearca poarta adversa si cu o lovitura de cap, Kiraly prinde insa.

15 - Inca un sut al celui mai periculos jucator din acest inceput de partida, De Bruyne.

10 - GOOOOOLL Belgia! Marcheaza Alderweireld cu capul, dupa o lovitura libera executata perfect de pe partea stanga de Kevin De Bruyne.

6 - Lukaku are si el o mare ocazie, portarul maghiarilor respinge in corner.

5 - De Bruyne este protagonistul primei ocazii a meciului, insa sutul sau nu-i pune probleme lui Kiraly.

1 - A inceput partida!

21:56 - Se intoneaza imnurile celor doua tari.

21:55 - Cele doua echipe au iesit pe gazon.

21:54 - Meciul se va disputa la Toulouse.

Info: Partida incepe la ora 22:00 si e televizata de Dolce Sport si Pro Tv

Ungaria: Kiraly - Lang, Juhasz, Guzmics, Kadar - Gera - Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Dzsudzsak - Szalai

Selectioner: Bernd Storck

Belgia: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Witsel, Nainggolan - De Bruyne, Mertens, Hazard - R. Lukaku

Inscrie-te la Unibet, locul ideal sa pariezi la Euro 2016!

Selectioner: Marc Wilmots

INFO: Ungaria a castigat Grupa F, in timp ce Belgia a incheiat pe locul 2 Grupa E, la egalitate de puncte cu castigatoarea, Italia.

INFO: Invingatoarea acestei optimi va intalni in sferturi Tara Galilor, care a trecut la limita, scor 1-0, de Irlanda de Nord.

Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
Horia Constantinescu, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, renunță la funcție
Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, Horia Constantinescu, renunţă la funcţie după ce a devenit candidatul PSD la Primăria Constanţa. El precizează că...
#Ungaria Belgia optimi EURO 2016, #Ungaria Belgia Live, #Ungaria Belgia direct , #meciuri